Yatırımcı Arıyorum

Workshop Çalışması ile Ek Gelir Kazanmak

Workshop Çalışmaları ile Para Kazanmak

Bir konuda öğretici olacak kadar konuya vakıf olan kişiler için ciddi düzeyde bir ek gelir olma eğiliminde olan workshop, bireylere verilebileceği gibi kurumlara da verilebilecek bir kurs niteliğindedir. Mesela amigurumi de ustalaşmış ticarete dökmüş bir kişi bunu öğrenmek isteyen kişilere workshop çalışması yapabileceği gibi bunun örneklerini artırmak mümkündür. Yemek, vitray, dikiş, kanaviçe, keçe çalışmaları, şeker hamuru çalışmaları, fırıncılık, dans, dantel, pizza yapımı, vegan pastacılık, düğün fotoğrafçılığı, dünya mutfakları, yöresel tatlılar, içecek, temel aşçılık, vb. gibi her alanda workshop çalışması yapmak mümkündür.

Günümüzde genellikle hobisini kazanç haline getiren kişiler bir süre sonra workshop çalışması yaparak hem bilinirliklerini artırmakta hem de kazanç sağlamaktadırlar. Misal vermek gerekirse sanatçıların şehir şehir turne düzenlemesi gibi şehir şehir gezerek workshoplar yapmaktadırlar. Günümüzde bilginin ne kadar hızlı yayıldığı göz önüne alındığında, hobisini ya da yeteneğini girişime çevirmiş bir kişinin o hobinin meraklılarına ne kadar çabuk ulaşacağı aşikârdır. Katma değer sağlayan, bir konunun yaparak öğrenilmesini amaçlayan workshop son dönemlerde o konuda ürününü satan kişilerin workshoptan daha fazla ve kısa dönemde kar etmesini sağladığı bir durum haline bile gelebilir.

Workshop Nedir?

Son dönem sanayi devrimiyle birlikte sıkça kullanılan workshop kelimesi atölye çalışması olarak adlandırılan aktiviteye verilen isimdir. Workshop kelimesinin Türkçede iki karşılığı vardır; biri küçük, hafif üretimlerin yapıldığı atölye çalışması diğeri ise kalabalık olmayan sınırlı sayıdaki katılımcıya ya da katılımcılar arası bilgi aktarımıdır. Uygulama bilgileri üzerine verilen bu kurslar günlük saatlik olabileceği gibi dönemlik olarak verilebilen eğitimlerdir.

Bu kurslara katılmaktaki amaç sadece bilgi edinmek değil uygulama yeteneği de kazanmaktır. Durum böyle olunca öğrenen kişiler için yeni bir iş ya da ek gelir elde etme yetisine sahip olunması da sağlanmaktadır.

Konu hakkında tüm detaylar için: workshop nedir adlı içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Workshop ile Ne Kadar Kazanılabilir?

Yapılan workshop çalışmalarına istenen kişi başı katılım ücreti ne kadar tanındığınıza, hobinize ya da yeteneğinize ne kadar talep olduğuna, göre değişiklik gösterir. 100 TL’den 2.000 TL’ye kadar günlük 2-4 saat arasında değişen workshop fiyatları vardır. Ayrıca haftada kaç gün vereceğinize birlikte kazancınız elbette değişecektir.

Mesela 10 kişilik bir gruba 200 TL’den bir workshop çalışması verildiği düşünülse ayda üç gruba düzenlense, aylık 6 bin TL atölye katılımından brüt olarak öğreti ücreti alınır. Bunun 3 bin TL’si atölye yapılacak mekan, ulaşım, farklı şehir ise konaklama, katılımcılara küçük ikramlıklar ve malzemelere ödense 3 bin TL aylık ek gelir elde edilebilir.

Workshoplarda Hangi Bilgiler Verilir?

Mesela pastacılık ile ilgili bir workshop düzenlemek isteyen bir kişinin, severek tüketilen pastalar konusunda A’dan Z’ye bilgi sahibi olması gerekir ki bu sadece bilgi değil uygulama başarısına da sahip olması gerekir. Yani pastacılığın uygulaması konusunda pratiğini iyi bilmesi gerekir. 8-10 kişilik gruplar halinde düzenlenen kurslardan pasta yapımında kullanılacak malzemelere, ölçülere, terimlere, jöle, pandispanya, şeker hamuru gibi konuların hazırlanmasına vakıf olması gerekir.

Atölye çalışmasında belirlenen 2-3 pasta çeşidi kurs bitiminde her katılımcı tarafından kendisi yaparak eğitim tamamlanır. Atölye çalışması tamamlandığında da workshop katılanları temel uygulamaları öğrenmiş durumda olur. Bu çalışmalar katılımcılar tarafından hedeflenerek alındığı için başarı genellikle koşulsuz gelir ve genellikle katılımcıların büyük bir kısmının amacı iş girişiminde bulunmaktır. Workshop Yönetim Stratejileri

Workshoplarda Kimler Başarılı Olur?

Teknoloji çağında kişisel gelişime destek verilmesi amacıyla verilen bilgilere ulaşmak çok kolaydır. Bir konuda uygulama düzeyinde bilgi verebilecek kişilere hem bilgiyi verecek hem de onlara uygulayarak gösterebilecek öğretme yetisine sahip herkes workshop çalışması yapabilir ve gelir elde edebilir. Hobisini kazanca çevirmiş ve sosyal medyada aktif, ciddi takipçi sayısına ulaşmayı başarmış kişiler workshop çalışmalarında daha aktif rol almaktadırlar.

Çünkü ürünleri, yetenekleri müşteri ve ziyaretçiler tarafından tescillenmiş olması onların workshopları için iyi bir referanstır. Ve aynı hobiyi merak eden öğrenmek isteyen herkes potansiyel workshop katılımcılarıdır. Başarılı olduğu konu ya da yeteneği ile ilgili web sitesi oluşturarak o konuda blog oluşturmuş, istikrarlı olarak katılımcılarına bilgi veren hobi sahipleri, workshop katılımcı sayılarını artırmada daha başarılı oldukları gözlemlenmiştir.

Workshop; belirlenen bir konuda hem danışmanlık hem de eğitimin, ikisinin aynı anda verildiği bir etkinliktir. Sosyal medyada takipçileri ile etkileşimi güçlü olan kişilerin iyi kazançlar elde edebileceği bir ek gelir alanı olmasına rağmen bazı durumlarda ana iş kolundan daha fazla kazandırabilir.


Yatırımcı Arıyorum

kobi vadisi

Yorumunuz