Yatırımcı Arıyorum

Workshop Çalışmasında Kârlı Çalışmalar Yapmak

Kazançlı Workshop Organizasyonu Yapmak

Bir atölye çalışması, düzenleyen kişi ya da kurumun uzmanlığını göstermesi, bilgisini paylaşması ve katılımcıların becerilerini geliştirmesine yardımcı olması için harika bir yoldur. Ancak başarılı bir atölye çalışması göründüğünden daha zor olabilir.

Bu noktada bu etkinliğin başarılı olmasını sağlayacak bazı püf noktalara dikkat edilmesi gerekir.

Workshop Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İşte başarılı bir workshop çalışması için dikkat edilmesi gereken püf noktalar:

Etkinlik Tarihi Önceden Dikkatlice Seçilmelidir

Atölye çalışmasına hazırlanırken yapabilecek en önemli çalışmalardan biri tarihin doğru olarak tespit edilmesidir. Tarihin 2 ila 3 ay önceden ayarlanması, ideal mekanın bulunma şansını artırır. Ayrıca, katılımcıların katılması ve o tarih için plan yapmamış olma ihtimalini de arttırır. Bunun yanında atölye çalışmalarının tanıtılması için zaman tanır. Belirlenen tarihin özel bir günle çakışmaması, uzun tatillere denk gelmemesi gibi faktörler, katılımcıların tercih etmelerinde önemli bir kriter olarak kabul edilir.

İlham Verici Bir Mekân Seçilmelidir

Yapılacak çalışma yaratıcı bir atölye çalışması olsun veya olmasın, seçilen mekanın katılımcının deneyimi ve başarısı için kritik öneme sahiptir. Katılımcıların mekana vardıklarında ilk izlenimleri düzenleyen kişi ya da kurumu yansıtacaktır ve atölye için beklentilerini belirleyecektir. İlk izlenimler her zaman önemlidir. Ayrıca, katılımcıların atölye çalışma zevkle ve aktif olarak katılmaları isteniyorsa, mekanın görsel olarak canlandırıcı, eğlenceli ve misafirperver bir olması hayati önem taşımaktadır.

Tanıtımı Yaratıcı Olarak Yapılmalıdır

Günümüz şartlarında herkes yoğun bir koşturmaca içindedir, çok meşguldür ve  herkesin zamanla bir yarışı vardır. Bu yüzden kişiler zamanını nasıl değerlendirdiği, ne yaptığı ve hangi etkinliklere katılacağı konusunda giderek seçici olmaktadırlar. Tüm bu sebeplerden dolayı düzenleyen kişi yada şirketin workshop çalışmasının satışını yapmak için kendi çevresine ve müşteri listesine bir e-posta göndererek satılmasını beklemesi yeterli bir çalışma değildir. Bu yüzden yaratıcı fikirlerle donatılmış bir tanıtım mümkün olduğunca çok kitleye ulaştırılmalıdır. Dolayısıyla etkinliğin tanıtımını yapmak için 1 ila 3 yaratıcı yol seçilmelidir. Sosyal medya üzerinden, e-posta yoluyla ve perakende mağazalara el ilanları dağıtma yollarıyla, etkinliğin reklam veya tanıtımı yapılmalıdır. Bu çalışmalarda mümkün olduğunca spesifik ve ayrıntılı olunmalı, belirsiz ifadelerden kaçınılmalıdır. Workshop Çalışmasını Başarılı Kılacak Yönetim Stratejileri

Katılımcıların Rezervasyon Yapması Kolaylaştırılmalıdır

Workshop çalışmasında düzenleyen kişi ya da kurumun istediği son şey, katılımcıların atölye çalışmasına katılmaya karar vermesi ancak yaşadığı bir zorluk nedeniyle kararını değiştirmesidir. Bu nedenle katılımcılar engel teşkil unsurları mümkün olduğunca ortadan kaldırılmalıdır. Bunun için ücretsiz olarak bir Facebook etkinliği düzenleyebilir ya da ödemeleri kolaylaştırmak için Paytr vb. sistemleri kullanılabilirler. Veya daha büyük etkinlikler için, rezervasyon ve ödeme kabul eden web sitelerinin aracılığı kabul edilebilirler.

Katılımcıların Beklentilerini Karşılamak İçin Hazırlık Olunmalıdır

Yapılacak olan workshop çalışması ile ilgili açıklama detaylı yapılmadığında potansiyel katılımcıların bir çok sorusu ile karşı karşıya gelinebilir. Günümüzde paranın karşılığını hemen ve en iyi şekilde almak isteyen müşteri kitleleri bu sorularla bunalabilir ve katılım fikrini bile değiştirebilirler. Bu yüzden katılımcıların aklında belirsizlik ve güvensizlik oluşturmayacak şekilde açıklama yapılması önemlidir. Ön kayıt yaptırdıktan sonra beklentileri, ne getirmeleri gerektiği ve mekanın detayları (yol tarifleri dâhil) ile ilgili detaylar onlar sormadan önce kendilerine iletilmelidir. Katılımcılara, geç kalmaları veya workshop çalışma günü mekanı bulmakta zorlanmaları durumunda ulaşabilecekleri bir cep telefonu numarasının da verilmesi faydalı olur.

Düzenli Molalar Verilmelidir

Katılımcılar için ayağa kalkıp düzenli hareket edebilecekleri zamanların olması, etkinlik boyunca enerji ve konsantrasyon seviyelerini koruyacaktır. İnternet bağımlıları, dikkatlerini dağıtmadan veya başkalarını rahatsız etmeden sosyal medya etkileşimlerini kontrol edebilirler. Ayrıca, sohbet etmek ve katılımcılarla bağlantı kurmak için zaman elde ederler. Bu aynı zamanda katılımcılarla kişisel bir ilişki geliştirmek ve onlarla ilgilenildiği hissettirmenin en iyi yollarından biridir. Katılımcıların eğlenceli ve ilgi çekici bir gün geçirmesi sağlanarak, zevk alınan bir etkinlik haline dönüşmek mümkündür.

Katılımcıların Bir Sonraki Adımları Bilmeleri Sağlanmalıdır

Atölye çalışması sonunda, katılımcılar yorucu bir çalışma olsa bile aldıkları bilgi ve anlayışları geliştirmek için daha sonra neler yapabileceklerini bilmek isterler. Onlara öğrendikleri ile ilgili evde yapabilecekleri işler verilmesi bir sonraki workshop çalışmasına katılıp katılmayacaklarını tespit etmenin iyi bir yoludur. Ama kimse satış aşamasından hoşlanmaz ve kişilerin atölye hakkındaki izlenimleri ancak bittiğinde netleşir. Eğer geçirdikleri gün onlar için sevkliyse, atölye çalışmasında yeni bir workshop satışı için iletişim kurulabilir.

Takip Süreci Titizlikle Yürütülmelidir

Katılımcıların deneyimlerini paylaşmaları için atölye çalışmasından sonraki hafta boyunca takip edilmesi gerekir. Geri bildirim almak için katılımcılara bir e-posta göndermek bu yollardan biridir. Becerilerini geliştirmeye devam etmek isteyenler için ek bir ödev alıştırması paylaşarak yeni workshop çalışması hakkında bilgi verecek ortam hazırlanabilir. Workshop Çalışması Düzenleyerek Ek Gelir Kazanmak

Başarılı Workshop (Atölye) Çalışmaları Yapmak

Atölye çalışmaları başarılı yapıldığında; işin gelişmesi ve müşterilerle bağlantıların güçlenmesi için harika bir yoldur.

Yukarıda verilen ipuçlarının takip edilmesi atölye çalışmasını düzenleyenler ve katılımcılar için kolaylık sağlarken, aynı zamanda farklı bir workshop çalışması düzenlemek için de fırsatlar yaratabilir.


bayilik veren firmalar

kobi vadisi

Yorumunuz