Yatırımcı Arıyorum

Karl Benz’in Hayat Hikayesi

Karl Benz’in Başarı Hikayesi

Karbüratörler konusunda çağdaşı mucitlerden bir adım önde olan Gottlieb Daimler 1876 yılında Dört zamanlı motoru bulan kişi olur. Karl Benz isimli bir başka otomobil sevdalısı araştırmacı, bu bilgiler ışığında dünyadaki ilk benzinli otomobili üretmeyi başarır.

Alt yapı çalışmaları kendisine ait olan Daimler, benzinli otomobili ilk imal eden kişi olma şansını yitirse de en iyi otomobilleri üretmekte gecikmez. 1898 yılından sonra üst gelir seviyesine sahip insanlara otomobilini satmaya başlar. Daimler kızının ismini üreticisi olduğu aracına vermeye karar verir 1900 yılından itibaren araç kızının ismi ile tanınır.

Otomobil sevdalısı iki araştırmacı mucidin en temel ortak özellikleri, mükemmeliyetçi yaklaşımlarıdır. Karl Benz’ in ürettikleri arabanın kalitesine damgasını vuran meşhur sözü ise: “Ya En İyisi Yada Hiç” Günümüzde halen kullanılan, hayata geçirilmesine özen gösterilen bir anlayış, mükemmeli yakalamak azminde olan kimseler için.

Karl Benz’in Uzmanlık Alanı

Karl Benz 1844 yılında Almanya’nın Mühlburg kentinde dünyaya gelir mesleği Makine mühendisliği olan Benz’ in uzmanlık alanı motor tasarımıdır. Endüstri tarihinde benzinle çalışan ilk aracı bulan kişi olarak anılmaktadır. İşçi bir babanın oğlu olarak sınırlı olanaklar ile okuyan Benz, Atatürk’ün doğduğu tarihe rastlayan 1881’ yılında, gaz motoru üretimi ile ilgili çalışmalarını eşinin de desteği ile tamamlar.

Üç yıl sonra gazlı motor üreten fabrikasını kurar ancak geleneksel motor üretimi onun tutkularına cevap vermeye yetmez. 1885 yılında Üç tekerlekli bir araç geliştirir ve patentini alır. Aynı zamanlarda Daimler başka bir kentte Dört tekerlek ile giden aracı üretir.

Karl Benz ilerleyen yıllarda işin başından çekilir ve kendisinden sonra Daimler – Benz ortaklığı kurulur. Şirketin diğer ortağı Gottlieb Daimler 1834 yılında Almanya’ da doğar makine mühendisi olan Daimler’ in uzmanlık alanı Endüstriyel Tasarımcılıktır. Endüstri tarihinde içten yanmalı motorlar konusunda çığır açmış mucit olarak söz edilmektedir kendisinden. Çocukluk yıllarında tüfek tamircisinin yanında çırak olarak daha sonra buharlı makine fabrikasında işçi olarak çalışır, okul bitince tutkularının peşine düşerek Fransa’ ya araştırma yapmaya gider.

Mesleğini icra ederken araştırmalarına da devam eden Daimler 1882 yılında hayalini kurduğu fabrikasını faaliyete geçirir, Kendi kendini ateşleyen motor üretimini gerçekleştirerek patentini alır. 1885 yılına gelindiğinde kendi icat ettikleri motor ile çalışan ilk motosikleti imal eder. Dört tekerlekli büyük bir aracı hareket ettirecek motorun üretimini de 1889 yılında gerçekleştirmeyi başarır. ilk üretim 1891 senesinde Fransa’da gerçekleşir. Araç bugün halen kızının adı ile varlığını sürdürmekte ve halen “Ya en İyisi Ya da Hiç” anlayışı ile üretilmektedir. Cesaret Veren Başarı Öyküleri

Karl Benz’in İcatları

Kaynaklara göre otomobilin ilk bulunuşu 300 yıl öncesine dayanmakta, Newcomen-Watt isimli mucitlerin buhar ile çalışan makineyi bulması kendi kendine işleyen bir araba hayalini oluşturur. Fransız bir mucit Üç tekerlekli arabayı tasarlarken, Amerikalı bir başka mucit kendisi çalışan ilk araba için patent almayı başarır.

Buhar gücü ile çalışan pedalla yürütülen ağır arabalardan sonra Alman araştırmacı Hava gazı ile çalışan aracı geliştirir. 1880 yılına gelindiğinde ise içten yanmalı motorların geliştirildiği benzinle çalışan Daimler ve Karl Benz gibi mucitlerin buluşlarının döneme damgasını vurduğu endüstri tarihinde devrim sayılabilecek dönem başlar.

2018 yılında üretilen modeli dijital çağa uygun tasarlanarak 64 farklı aydınlatma seçeneği ve tüm akıllı sistemler ile donatılmış. Türkiye’ye 1967 senesinde gelmiş, 1986 yılında Orta Anadolu’da kamyon fabrikası faaliyete geçer kaynaklar yatırım rakamını 580 Milyon Euro, yabancı sermaye payının Türk sermayesi içindeki oranını da %67 olarak belirtir. Otobüs, kamyon, hafif araç, çekici gibi araçların üretimi Türkiye’de gerçekleşmekte binlerce kişiye istihdam yaratılmaktadır. Türkiye ortaklığı 2001 yılında Orta Doğu ve Avrupa’ ya ihracata başlar. Fransa’da Bin Sekiz Yüzlü yıllarda başlayan benzinli motor üretme tutkusu 21. Yüz Yılda uluslararası platformda fabrikalar kuran, üreten, onlarca ülkede milyonlarca istihdam yaratan endüstri fenomenine dönüşmüştür. Başarılı İş Adamlarının Ortak Özellikleri

İstek, çalışma azmi, araştırma ruhu, en iyisini, hatasızı üretme gayreti iki mucidi hedeflerine götürmüş, ortak bir amaç etrafında birleştirerek başarıyı paylaşmalarını sağlamış. Kaliteli üretimleri, zevkli tasarımları pek çok ülkenin zengin araba tutkunlarını kendisine bağlarken, güvenli ve konforlu yolcu otobüsleri ulusal ve uluslararası platformda kullanılmaya başlar ardından nakliye araçları aynı kalite güvencesi ile küresel pazara çıkar.


Yatırımcı Arıyorum

kobi vadisi

Yorumunuz