Yatırımcı Arıyorum

Yapay Zeka İşletmenizi Nasıl Geliştirir?

Makine öğrenmesi (ML) kadar etkili bir teknoloji ile abartıdan kaçınmak zor olabilir. Elbette, yatırımda milyarlarca para ML projelerine akmaktadır. Evet, makine öğrenmesi, dijital dönüşüm stratejilerinin merkezindedir. Bu nedenle, dünyadaki dijital şirketlerde geliştirilen ve kullanılan ML değerlerine bakmak için zaman ayırmaya değerdir.

Yapay Zeka Ne Demek?

Tanım olarak, yapay zekâ bilgisayarlarda akıllı davranış simülasyonu ile uğraşan bilgisayar biliminin bir dalıdır yani bir makinenin akıllı insan davranışını taklit edebilme yeteneğidir.

Temel olarak, AI yetenekleri bir bilgisayarın eldeki konu hakkında gerekçeli bir sonuca varması için çok miktarda bilgiyi ve veriyi analiz etmesine, çoğu zaman daha iyi kararlarla insan karar sürecini simüle etmesine izin verir.

Yapay Zekanın Kullanıldığı İşletme Alanları

Eczacılık ve Yaşam Bilimleri

Ölüm inkâr edilemez bir gerçektir ve bu sürece kadar olan ömür boyunca hayat kalitesini yaralanma, hastalık gibi faktörler düşürmektedir. Ancak  derin öğrenme (bir ML alt alanı) yaşlanma sürecini yavaşlatabilir. Bilim adamları şimdi yaşlanma ile ilgili biyolojik belirtileri tanımlamak için teknolojiyi kullanıyorlar. Yakında, basit bir kan testi vücudunuzun hangi bölümlerinin aşınma ve yıpranma belirtileri gösterdiğini söyleyebilir ve doktorunuz yaşam tarzı önerileri ve ilaçlarla bu etkileri hafifletmenize, belki de tersine çevirmenize yardımcı olabilir.

Gıda

Gıda gelirinin %40’a varan kısmı taze ürün satışlarından gelmektedir. Bu nedenle, ürün kalitesini korumanın önemli olduğunu söylemek gerekir ama bunu yapmak, söylenenden daha zordur. Marketler, tedarik zincirlerinin zorlu şartlarıyla ürün tedariği yapmaya çalışırken, tüketici kararsızlığıyla da karşı karşıya kalmaktadırlar. Rafların doluluğunu sağlamak ve ürünleri taze tutmak, hassas bir dengeleme hareketi olabilir. Ancak gıda sektörü makine öğreniminin daha akıllı taze gıda takviyesinin sırrı olduğunu keşfetmişlerdir.

ML programlarını tarihsel veri kümeleri üzerinde eğitebilir, promosyonlar ve mağaza saatleri ile ilgili verileri girebilir, ardından her bir ürünün ne kadarını sipariş edip sergileyeceğini ölçmek için analizleri kullanabilirler. Yapay Zekânın İş Dünyasındaki Rolü

Medya ve Eğlence

Makine öğrenmesi, medya şirketlerinin içeriğini otomatik altyazı sistemleri yoluyla tüketiciler için daha erişilebilir hale getirmelerini sağlar. Otomatik bir altyazı programı uygulamasından bu yana YouTube, milyonlarca kişinin videolarını izlemesine ve keyfini çıkarmasına olanak sağlamıştır. ML programları 2017’den itibaren, kahkaha ve müzik gibi ortak konuşma dışı sesler için altyazıları içerecek ve bu sayede izleyiciler için daha eksiksiz bir deneyim yaratacak kadar fonksiyonel hale gelmiştir.

Bilgi Teknolojisi

Her ne kadar makine öğrenimi daha önce görülmemiş bir iş anlayışı yaratıyor olsa da, çoğu kuruluş AI sistemlerine yeterince yatırım yapamamaktadır. Yeterince yatırım yapmama hatasından kaçınmak isteyen kuruluşların veri bilimi yeteneklerini artırmaları gerekecektir. Ancak iş piyasasında rekabetçi kalmak isteyen işçiler de olacaktır. 2020 yılına kadar, 2.7 milyondan fazla veri bilimi işi olacak ve ML teknolojisini anlayan ve çalıştırabilen işçilere olan talep veri biliminden büyüyecektir.

Kanun

Derin öğrenme uygulamaları, özellikle  bu programların ayrıştırması gereken dilin niteliği nedeniyle hukuk sektöründe etkileyicidir. Yasal ifadelerin karmaşıklaştırılması ve çözülmesi zor olabilir, ancak derin öğrenme sistemleri zaten on binlerce hayati dokümanı analiz edebilir. Bu sistem kontrol edilmesi gerekenleri herhangi bir avukattan çok daha hızlı çalışan ve hukuk ekibi tarafından daha fazla analiz edilmesi için önemli ifadeler seçebilecekleri bir programa aktarabilirler.

Sigorta

Risk tahminini ve taahhüt altına almayı geliştirmek herkesin çıkarınadır, bu nedenle  makine öğrenmesi sigorta endüstrisi içinde çok önemlidir. Örneğin otomatik sigortada, ML algoritmaları, risk seviyelerini tahmin etmek için müşteri profillerini ve gerçek zamanlı kullanıcı verilerini kullanabilir. Daha sonra, bu bilgilere dayanarak kişiselleştirilmiş oranları formüle edebilir ve hem tüketiciler hem de sigorta şirketleri için potansiyel olarak tasarruf sağlayabilirler.

Eğitim

Akıllı Özel Ders Sistemleri (ITS) dersi daha verimli hale getirmek  ve öğrencilerin öğrenmelerine yardımcı olmak için muazzam bir potansiyele sahiptir. Bu AI programları sanal öğretmenler olarak hizmet eder ve her çocuğun güçlü ve zayıf yönlerine dayanarak dijital derslerini uyarlar. Öğrenci bir görevi veya sınavı her tamamladığında, bir ML programı gelecekteki materyalleri özelleştirmek için bu bilgiyi işler.

Sağlık hizmeti

Sağlık hizmetinde ML teknolojisini kullanan gelişmiş ülkeler kullanmayan ülkelerle karşılaştırıldığında hizmet maliyetleri daha düşüktür. Çünkü bu sistem sağlık hizmeti maliyetlerini düşürme potansiyeli olan daha doğru ve hayat kurtarıcı sonuçlarla uygun tedaviye karar verilmesine yardımcı olmaktadır. Yapay Zekaya Tübitak Teşviki

Yapay Zekanın Avantajları

Modern yapay zekâ nihayetinde tüketicilerin ve işletmelerin daha iyi kararlar almalarına ve yaşam kalitelerini iyileştirmeyi vadetmektedir.

Bugün AI’yı kullanan küçük ve orta ölçekli piyasa şirketleri pazarda rekabet avantajına sahip olacaklardır.


Yatırımcı Arıyorum

kobi vadisi

Yorumunuz