Yatırımcı Arıyorum

Yardımcı Program ve Materyallerde Tasarruf Tedbirleri

Tasarruf Tedbirleri

İstatistiklere göre; 10 küçük işletmeden 8’i ilk 18 ay içinde başarısız olmaktadır. Çoğu girişimci satışlarını artırmaya odaklanırken, harcamalarını azaltmaya aynı derecede önem vermeleri gerektiğini göz ardı ederler. Birçok işletme sahibi, kârlılıklarının ne olması gerektiği konusunda hiçbir fikre sahip değildir. Bu kısmen, kar marjlarının çoklu kanallardan gelmesi ve genellikle aşırı karmaşık şekillerde sunulması nedeniyledir. İşletme ihtiyaçları belirlenirken, net kar marjını etkileyen değişkenler işletme sahipleri tarafından kontrol edilebilir. İşin püf noktası, hangi maliyetlerin düşürülmesinin güvenli olduğunu ve ne kadar olduğunu bilmektir.

Aşağıda küçük işletmelerin,ortak giderlerini azaltmak için kullandığı yardımcı programlar ve materyallerde uygulayabilecekleri tasarruf tedbirleri hakkında bazı ipuçlarını bulacaksınız;

Programlanabilir veya Akıllı Termostat Kullanmak

Aslına bakarsanız, tasarruf çalışmaları yaparken, ısıtma ve iklimlendirme üzerinde pazarlık edilecek bir konu değildir. Tesisinizin ortam sıcaklığındaki küçük değişiklikler bile, müşterilerinizin rahatını ve çalışanların verimliliğini olumsuz yönde etkileyerek üst ve alt sınırları tehdit edebilir. Ancak bu, iklimlendirme konusunda tasarruf etmek için elinizden gelen her şeyi yapamayacağınız anlamına gelmez. Programlanabilir ve akıllı termostatlar, konfordan ödün vermeden iklim kontrol maliyetlerinizi düşürebilir.

Pasif Enerji Tasarruf Önlemlerini Kullanmak

Programlanabilir veya akıllı termostatınızı, iklim kontrolü ve aydınlatma sisteminizin iş yüklerini ve karbon ayak izlerini azaltan pasif enerji tasarrufu önlemleri ile tamamlayabilirsiniz.

Bu önlemlerden bazıları şunlardır;

 • Çift bölmeli pencereler: Çift bölmeli pencereler, eski tek bölmeli pencerelerden daha iyi yalıtkandır. Alımda pahalıdırlar ama bununla birlikte, uzun yıllar dayanırlar ve tasarruf sağlarlar.
 • Işığı engelleyen perde ve paneller: Sıcak günlerde ışık girmesini (ve pasif ısıtmayı) en aza indirmek için güney ve batıya bakan pencerelerde karartma perdeleri kullanın. Pasif ısıtmayı en üst düzeye çıkarmak için bu perdeleri soğuk günlerde açın.
 • Yalıtım: Daha eski bir yapıda çalışıyorsanız, kalafat ile hava sızan noktalarda ortak ısı kaybını önlerken, dış pencere, kapı çerçeveleri, elektrik hattı girişleri ve havalandırma kanallarına uygulanacak sızdırmazlıklarla da tasarrufun seviyesi artırılabilir.
 • Güneş Enerjisi: Bütçenizin izin verdiği ölçüde enerji tasarrufuna yatırım yapın. Listenizin başında, su kaynağınızı ısıtmak için bir güneş enerjili su ısıtıcı bulunmalıdır.

Aydınlatmanın ve Makinelerin Gücü Azaltmak

Bu, şirketinizin elektrik faturasını, operasyonlarını etkilemeden azaltmak için çok kolay bir yoldur. Siz ve ekibiniz takip etme alışkanlığına girdikten sonra kolay bir tedbir haline gelir. Beyaz yakalı bir ofiste, kişisel bilgisayar iş istasyonları, en büyük ve gerekli olmayan büyük enerjiyi emer, bu nedenle dışarı çıkmadan önce herkesin güçlerini kapattığından emin olunmalıdır.

Kağıt Kullanımını Azaltmak

Enerji ve su kullanımını azaltmak gibi, kâğıt atıklarını azaltmak da şirketinizin özü ve çevre için faydalıdır. Ve bunu yapmanın birçok yolu var. İşte bazıları;

 • Çift taraflı yazdırma ve kopyalama
 • Geleneksel kurye hizmetleri yerine güvenli elektronik dosya değişimi hizmetlerini kullanmak
 • Atık kâğıtları çizik veya notlar için tekrar kullanmak
 • Basılı raporlarda kenar boşluklarını daraltmak ve yazı tiplerini küçültmek
 • Çalışanlar artık şirketinizde çalışmadığında satıcıları ve diğer posta kaynaklarını bilgilendirmek
 • Yasal ve pratik olarak mümkün olan her yerde şirketinizin adını spam posta listelerinden çıkarmak

Planlama Maliyetlerinizi Hizalama

Şirketiniz büyük olasılıkla aylık veya yıllık planlarla,telekomünikasyon, bulut depolama, defter tutma, hatta yasal destek alma gibi birçok temel hizmete yüklü ödemeler yapmaktadır. En azından ihtiyaçlarınız için yeterli olup olmadıklarını belirlemek için yılda bir kez bu planları gözden geçirmeli ve düzenli olarak ihtiyaç duymadığınız, kullanmadığınız program ve hizmetleri iptal etmelisiniz.

Telekomünikasyona Teşvik Etmek

Milyonlarca işveren için, telekomünikasyon  çok büyük maliyet azaltma potansiyeline sahiptir.Çalışmalar telekomünikasyon ödeneklerinin ve diğer esnek iş düzenlemelerini üretkenlikle pozitif ilişkili olduğunu, çalışanların moral ve iş tatmini açısından olumlu etkilediğini göstermektedir. Telekomünikasyon ayrıca, şirketlerin ve çalışanların alt sınırlarını şu şekilde doğrudan etkiler:

 • Düşük elektrik ve su kullanımıyla işletme maliyetlerini düşürmek
 • Çalışanları merkezi bir yere yerleştirmek için gereken alan miktarını planlamak
 • Çalışanların seyahat ve işe alım maliyetlerini azaltmak
 • İşe gidip gelmek için kaybedilen zamanın nasıl azaltabileceğinize planlamak

Alanı Daha Verimli Kullanmak

Son yıllarda ofisler çalışma ortamı olarak daha verimlidirler. Mobil cihaz kullanımının yanında işbirlikçi iş istasyonları ve çok amaçlı odalar kiralamak işletme sahipleri ve yöneticiler için maliyeti daha düşük kılar. Ofisinizi veya çalışma ortamınızı tasarruf sağlayacağı şekilde yeniden düzenlemeniz ve daha verimli hale getirmeniz yüksek maliyetlerden kurtulmanıza sebep olurken, işi büyütseniz bile daha pahalı bir yere geçmenizi önler.

İşletmelerde tasarruf tedbirlerini istikrarlı şekilde uygulamayı alışkanlık haline getirmek kar marjını yükseltmenin yanında sürdürebilir iş sağlamada da önemli rol oynar. Bu konuda daha fazla bilgi sahibi olmak için Tasarruf tedbirleri serisi diğer bölümleri okuyabilirsiniz.yatırım ilanları

kobi vadisi

Yorumunuz