Yatırımcı Arıyorum

Yatırım Araçları Serisi – Birikim

Ekonomi Uzman Yardımcısı Şaban Yıldız’dan, Kobivadisi.com’a özel, Nasıl milyoner olunur konulu, makale serimizi sizlere sunuyoruz…

Yatırım Araçları Serisi – 3.Bölüm

Birikim

Gelir seviyemiz yükseldi, giderlerimiz daha az. Tasarruflarımızı yapıyoruz ve artık paralarımız birikmeye başladı. Birikim yapma zamanı. Türkiye halkı olarak maalesef birikim yapma gibi bir alışkanlığımız çok düşük. Genellikle günübirlik yaşamayı seven büyük bir kitlemiz var ve halkımızda ki birikim anlayışı genellikle her maaşta bir çeyrek al sakla şeklindedir. Basit de olsa bir birikim şeklidir. Yapanlara saygımız çoktur ama bunlar pasif birikimlerdir. Biz bu birikimlerimizi hem büyütüp hem değerlendireceğiz.

Örnek ayda bir çeyrek birikim yapma planı olan bir insan, ayda elinde kalan para 1 çeyrekten fazla olsa bile, 1 çeyrek alıp, üzerini gereksiz harcamalarda kullanır ama bizim için hedeflediğimiz tüm rakamlar birikimimiz büyütmek için kullanacağız. Avrupa’da birikim miktarı çok fazla, insanlar ömürleri boyunca çalıştıkları paraları, biriktiriyor saklıyorlar ve yaşlandıklarında bunu ülke ülke gezerek, tatil yaparak harcıyorlar ama Anadolu’muzda emekli olduktan sonra tatile, dünyayı gezen bir çift hiç gördünüz mü? Maalesef böyle bir manzara çok nadirdir. Hatta halkımız emekli olduktan sonra daha çok çalışması gerekenler bile oluyor.

Peki neden böyle oluyor. Neden birikimlerimiz yeterli olmuyor? Bizim birikimlerimiz pasif, birikimlerimizi değerlendiremiyoruz, büyütemiyoruz. Yıllardır biriktirdiğimiz paraları da maalesef akıllı yatırımlar yerine, bilinçsiz bir şekilde taşa yatıyoruz. Örneğin daire alma alışkanlığımız. Daireye ihtiyacı olmadan daire alma anlayışımız, yatarım yapmak için daire alma alışkanlıklarımız. Akıllı bir yatırımcı, yıllardır biriktirdiği birikimlerle daire almaz. Bu büyük rakam için ne kadar emek çektiğini bilir, bir daireden gelecek kira parası yerine, daha çok gelir getirebilecek yatırımlar veya stratejik yerlerden daire alır. Burada eğitim, strateji ve plan devreye giriyor. Avrupa’da ki insanlar birikimlerini yatırım fonlarına yatırıyor. Bu yatırım fonlarının başına da profesyonel ekipleri atıyorlar. Örneğin Almanya’da yaşayan 100 bin işçi birleşip veya mevcut bir yatırım şirketine paralarını devrediyor. Yatırım şirketini inceliyor, yaptıklarına veya yapacaklarına bakarak parasını onlara emanet ediyor veya onları da yönlendiriyor. Bu yatırım fonları ne yapıyor.

Paranızın daha çok gelir getirmesi için, dünya genelinde yatırımlar yapıyor ve bu yatırım fonları o kadar büyük seviyelere ulaşıyor ki, devlet arasında büyük yatırımlara imza atıyor, devletlere bile borç verebilecek seviyeye gelebiliyorlar. Bunu Amerika, Avrupa ve Japonya’da ki yatırım fonlarında görebilirsiniz. Örnek ekonomi haberlerinde bunu çok rahat görebilirsiniz ama dikkatli bakmanız gerekir. Türk yerli şirketleri yabancılara satılır. Eğer dikkatli ve araştırmacı bir kişilikseniz alan kişilere bakın. Şöyle ibareler vardır, A yatırım şirketi Türkiye’nin en büyük markası olan tavuk üretim şirketini satın aldı veya devletin açtığı ihaleyi kazandı. Yada büyümekte olan teknoloji şirketiniz %40’lık yapı, Japonya yatırım şirketine satıldı. Satıştan sonra teknoloji  şirketi dev atılımlar yaptı vs. İşte buradaki yatırım şirketleri aslında birikimelerini bir araya getiren insanların şirketi. Almanya’da yaşayan birisi tek başına gelip Türkiye’de yatırım yapamaz ama Almanya’da bulunan bir yatırım fonu Türkiye’nin açtığı köprü ihalesini veya otoyol işletmesini gelip kazanabilir. İşte burada birikimlerin akıllı yatırıma çevrilmesi bunu maalesef ülkemizde etkin bir şekilde kullanamıyoruz. Bireyselleşmiş ve geçmişten gelen dolandırılma korkusu, insanlarımızı pasif yatırımlara yönlendiriyor. En küçük bir örnek vermek gerekirse, Şuan Türkiye’de yaşayan 80 milyon insana ulaşmak üzerindeyiz. Desek ki Türkiye yatırım fonu kuruyoruz ve herkes 1 TL yatırım yapmak zorunda. 1 TL = 1 ekmek parası, çok küçük bir miktar ama bunu kitlelere çarptığımızda 80 Milyon TL gibi bir rakama ulaşır. Düşünün şuan 80 milyon TL’niz olsaydı neler yapabilirdiniz veya neler alabilirdiniz?  İnsanlar 1 TL ile bile büyük yatırımlara imza atabilir. 80 Milyon TL ile büyük bir inşaat projesi veya büyük bir şirketi satın alabilirsiniz. O yüzden 1 TL’de olsa birikimler bir araya geldiğinde devasa boyutlara ulaşabilir.

Sizde giderlerinizi azaltarak, birikimlerinizi artırın ve araştırmaya başlayın. Küçük’de olsa bu birikimlerinizi enflasyon farkının üzerinde nasıl değerlenebiliriz. Unutmayın zor ve zahmetli olan yolların sonu daha güzeldir, kolay yoldan paralarınızı bankaya faiz gelirine yatırmayın, daha akıllı yatırımları tercih edin.


bayilik veren firmalar

kobi vadisi

Yorumunuz