iş rehberleri

Yatırım Arayan Girişimcilerin Öğrenmesi Gereken Terimler

Girişimcilerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Ülkemiz sınırları içerisinde gelişen teknoloji ile birlikte birçok genç ve yeni girişimciler piyasa üzerinde etki göstermeye başladığı gözlemleniyor. Oluşan bu girişimciler hem yerli hem de yabancı yatırımcılar için oldukça ilgi çekici ve büyük önemler taşıdığı belirtiliyor.

Türkiye’de genç ve yerli girişimcilerin sermaye bulma konusunda oldukça zorlandığı belirtiliyor. Bu durum yatırım arayışlarının yükseldiğini ve de bazı terimlerin meydana gelmesine olanak sağladığı nitelendiriliyor. Profesyonel bir yatırım almak isteyen her girişimcinin bilmesi gereken bazı terimler meydana geliyor. Bu terimler hakkında bilgi sahibi olan birçok genç girişimci, yatırımcılar karşısında etkili bir sunum hazırlayarak büyük yatırımcılar ile çalışma şansı yakalıyor.

Girişimcilerin Kullandığı Terimler

Acquisiton

Bu terim kurumsal ya da herhangi özel bir şirketin, başka bir şirket tarafından satın alınması durumuna deniyor. Genel olarak bakıldığında her girişimcinin profesyonel bir seviyeye ulaşması durumunda istediği bir durum da olsa, doğru zamanlar içerisinde teklif kaçırmamak ve de satın alma şartları hakkında bilgi sahibi olması gerekiyor.

Acqu-hire Acquisition

Meydana gelmiş olan bu terim ise herhangi bir şirketin yetenekli ve istikrarlı çalışan kişileri kendi bünyesi altına alma durumu olarak nitelendiriliyor. Girişimci ve çalışanının bu tür bir satın alınma talebini kabul etmesi durumunda, yeni uygun görüldüğü görev hakkında detaylı bilgilere ulaşabilir.

Advisory Board

Herhangi bir girişimcinin kimler tarafından desteklendiğini ve kimler tarafından fikir alışverişi yapıldığını belirtmek için kullanılan bir deyim olduğu belirtiliyor. Genel olarak açıklık getirecek olursak, girişimcilere hangi yolu izlemesi gerektiğini aktaran kişiler olarak nitelendiriliyor.

Sektörel anlamda bakıldığında bu listeye oldukça güçlü kişileri dahil etmek oldukça avantajlı bir durum olarak belirtiliyor. Listeye alınan güçlü kimseler yatırımcı olarak anılmasa bile temsili olarak hisse senedi ve benzeri oranlar üzerinde fikir alışverişi yapılabilecek kişiler olarak belirtiliyor.

Business Angel

Günümüz iş hayatı ve girişimcilerin iş fikirlerinin hayata geçirilmesinde önemli bir rol oynayan yatırımcı türü olarak nitelendiriliyor. Genel olarak herhangi bir girişimcinin potansiyel vaat ettiği iş fikirlerine destekleri ile biliniyor.

Melek yatırımcılar özel sermaye fonlarının aksi olarak girişimci ile birebir tecrübe aktarımları sağlıyor. Ülke sınırlarımız içerisindeki risk sermaye şirketlerinin aksine melek yatırımcıların sahip oldukları bir fon olmadığı gözlemleniyor. Kişisel olarak yatırım yapmak ile biliniyorlar.

Anti-Dilution

Kişinin yapmış olduğu sermaye artırımlarında ortaya herhangi bir sermaye koymadan, hisse senetleri oranlarının sabit kalabilmesi olarak nitelendiriliyor. Yeni girişimcilerin bu gibi önem taşıyan bilgilere dikkat etmesi durumunda, yeni oluşan yatırım turlar içerisinde hisse paylarının büyük bir oranda azaldığını gözlemleyebilirler. Oluşan bu durum içerisinde girişimci hisse senedi oranının yüksek olduğu halde istiyor ise bu durum yatırımcılar açısından pek hoş karşılanmadığı belirtiliyor.

Friend, Family and Fools

Bu terim genel olarak akraba, eş ya da dostlardan toplanan sermayelerin bütünü anlamında kullanıyor. Akrabalar üzerinden alınan desteğin sadece para olarak değil, farklı kaynaklar şeklinde de nitelendirilebiliyor. Örnek verecek olursak, araba kiralama şirketlerinden birine sahip olan akrabalarınızdan ücretsiz bir şekilde araç kiralamak olabilir.

Exit Strategy

Kısaca belirtecek olursak çıkış yapmak anlamında kullanılıyor. Genel olarak açıklamak istendiğinde istenmiş olan yatırım dönüşünün girişim üzerinden ayırmak anlamına geldiği belirtiliyor. Bir yatırımcının yapmış olduğu girişimlerden meydana gelen olumlu sonuçların ardından gelişen olay bütünüdür.

Bir yatırımcının çıkış stratejilerini kullanarak çıkış yapmak istediği süre ve adımlarını kapsayan bir terimdir. Günümüz ve dünya üzerindeki tüm yatırımcılar ile çıkış stratejisi üzerinde fikir alışverişi yapılması uygun görülüyor. Çünkü girişimlerin gün geçtikçe yükselmesi durumunda herhangi bir noktaya vardığında satış kararı alınmak istenebiliyor. VC’ler için ortalama olarak bu süre beş yıl gibi bir süre olduğu belirtiliyor.

Joint Venture

Bu terim iki ve daha fazla ortaklığın birleşiminden oluştuğu belirtiliyor. Bu tür stratejik ortaklıklar tarafların anlaşması durumunda gerçekleştiriliyor. Fakat bu durum olumsuz bir şekilde de sonuçlanabiliyor. Bu durum sadece yatırımcıların kişisel olarak verdikleri kararlar doğrultusunda gerçekleştiği gözlemleniyor. Herhangi bir örnek verecek olursak, geçmiş zaman içerisindeki Microsoft ile NBC’nin ortaklıklarını sonlandırmaları gibi durumlardan bahsedilebilir.

Yatırımcı Arama

Siz de projelerinize, fikirlerinize veya şirketiniz için yeni yatırımcılar arıyorsanız, Kobi Vadisi’nin sunmuş olduğu yatırımcı bulma desteğinden faydalanabilirsiniz.kobi vadisi

Yorumunuz
Yeni Bayilikler

bayilik veren firmalar

Yeni İş Planları

iş planları
sponsor arıyorum
"Kobi Vadisi; 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK tarafından onaylı Yer Sağlayıcı'dır. Bu sebeple içeriklere yapılan yorumları araştırma yükümlülüğü yoktur. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz yorumları iletişim sayfasından bildirebilirsiniz."
google news icon
Google News üzerinden bizi takip ederek, en yeni içeriklerden haberdar olabilirsiniz

Yatırım Arayan Girişimcilerin Öğrenmesi Gereken Terimler

okuma süresi: 4 dk
0