Yatırımcı Arıyorum

Yatırım İçin: Ev mi Dükkan mı Almalı?

Gayrimenkule Yatırım Yapmak

Elinde birikimleri olanlar için uzun süre düşündükleri bir konudur. Eğer bir gayrimenkul danışmanı ile çalışıyorsanız, Çalıştığınız gayrimenkul danışmanları yatırımcıları doğru yönlendirmek zorundadırlar ve yatırımcılara daha çok kazandırmak durumundadırlar. Esasen bir çok kişi bir gayrimenkul yatırım yapılacağı zaman, ticari gayrimenkul konuta göre çok daha fazla kazandırır ve getirisi olur diye düşünebilir. Genellediğimiz de ve ortalamaya baktığımızda bu gerçektir ama ben bunu salt bir gerçeklik olarak tanımlamıyoruz. Çünkü yatırım yaptığınız bölge çok önemli. Yatırım yaptığınız bölgedeki rakip fiyatlar çok önemli. bazen bir bölgede konut almak daha karlı iken, başka bir bölgede dükkan almak daha karlı olabiliyor. Eğer birikiminiz varsa fabrika veya depo almak daha da karlı bir yatırım olabiliyor. Yani körü körüne dükkan her zaman daha çok kazandırır düşüncesinde olmamak gerekiyor.

Gayrimenkul Danışmanı

Yatırım yapacağınız zaman ister ev olsun, ister dükkan olsun fark etmez iyi bir gayrimenkul danışmanı ile çalışmanızı tavsiye ederiz. Çünkü kendisi bölgeye hakimdir, konuyu biliyordur, o bölgenin geçmişini biliyordur, sonra geleceğini tahmin edebiliyordur ve bunu reel bir şekilde sizin önünüze sunabilir. yani sizin nasıl bir yatırımla, tahmini ne kadar kazanabileceğinizi ön görebilir ve yanlış bir yatırım yapmanızın önüne geçer. Gayrimenkul danışmanı ile çalışma kültürü ülkemizde daha yeni yeni oturmaya başladı ama hızla yükseliyor. Özellikle genç kesim gayrimenkul yatırımı yapacağı zaman mutlaka bir gayrimenkul danışmanı ile çalışıyorlar.

Şöyle düşünelim diyelim ki; bir pantolona ihtiyacınız oldu. Siz gidip bir dikiş kursuna, pantolon dikmeyi öğrenmiyorsunuz, kumaş alıp kendiniz dikmiyorsunuz. Gayrimenkul yatırımı da aynı şeydir. Gayrimenkul yatırımını kendi başınıza yaparsanız hata yapma ihtimaliniz muhtemeldir. Pantolonu nasıl o işi yapan birinden hazır alıp giyiyorsanız, gayrimenkul yatırımını da o işi bilen biriyle yapmanız sizi faydanıza olacaktır.

Yatırım dediğimiz olay tamamen yatırımcının beklentisine dayalıdır. Örneğin bir yatırımcının elinde 1 milyon TL vardır ve önünde 5 yıl bekleme gibi bir lüksü olabilir. Diğer bir yatırımcı vardır yine elinde 1 milyon TL vardır ama bunu 3 sene sonra realize etme veya satmayı düşünüyor olabilir. iki durumda da yatırım farklılık gösterebilir. Yani siz elinizdeki birikimin ne kadar olduğuna ve bu birikimi ne kadar süre tutacağınıza ve beklentinizin ne olduğuna iyi karar vermeniz lazım. Bu kararlarınızı gayrimenkul danışmanınıza iyi bir şekilde anlatırsanız o sizi düzgün bir şekilde yönlendirecektir.

Yatırımlarınızı gayrimenkul danışmanı ile görüşerek ve bekleme sürenizi net olarak ayarladıktan sonra, gelişmekte olan bölgelere yoğunlaşmanız her zaman daha karlı olabilir. Örneğin 10 sene gibi bir bekleme süreniz varsa, şehrin büyüdüğü alanlara doğru arsa yatırımı yapmanız, yıllık olarak sabit bir geliriniz olmasa da, aldığınız arsanın çevresinde binalar yapılmaya ve alt yapı tamamlandıktan sonra aldığınız fiyatın birkaç katına satma gibi imkanınız olabilmektedir.

Kiracısı Hazır Yatırımlar

Bekleme süreniz az ise ve her ay kendinizi desteklemek için gelire ihtiyacınız varsa, içinde kiracısı bulunan iş yerlerine veya hemen kiraya verebileceğiniz lokasyonlardan iş yeri veya ofis satın alabilirsiniz. Ayrıca bölgenizde yapılması planlanan büyük devlet kurumları var ise, bu alanlardan daha inşaat başlamadan satın alma konusunda hızlı davranmanızı tavsiye ederiz. Yapılacak devlet kurumunun inşaatı bitip faaliyeti başlayana kadar, yakın konumda ki daire ve iş yerleri yaklaşık 2 kat değerlenmiş olabilir. Onun için planlamanızı ve araştırmalarını iyi yapmanız, danışmanlık almanız gerekmektedir. Gayrimenkul danışmanına verilen komisyonlar ilk başta yüksek gibi görünüyor olsa da, eğer gayrimenkul danışmanı bölgedeki fiyatlara hakim olarak, mal sahibi ile güzel pazarlık yapabiliyorsa, bazen verdiğiniz komisyondan kat kat fazlası kadar karlı çıkabilirsiniz.

Çünkü gayrimenkul fiyatlarında yüzdesel olarak Yüzde 3-10 arası veya daha fazla pazarlık yapabilen ve gayrimenkulde resmi evraklarında veya binada yapısal olarak fark edemediğiniz noksanlıkları tespit edip, fiyatta büyük indirimler yaptırabilir. Her işte uzmanına danışmak ilk başta maddi olarak gider gibi görünse de her zaman sizin çıkarınıza olacaktır ama ilk başta ne istediğinizi ve planlarınızı net olarak tespit edip, ondan sonra danışmanlık hizmeti alırsanız, daha kısa zamanda ve daha başarılı sonuçlar alabilirsiniz.

Sizde yatırım amaçlı dükkan veya daire satın almayı düşünürseniz, Seri İlanlar sayfamızı incelemenizi tavsiye etmekteyiz.

Yeni Bir Yatırım Yapmak

Kobi Vadisi portalında yer alan, birbirinden farklı 15 kategori ve 27 sektör ile Türkiye’nin en büyük yatırımcı arayan ilan portalını ziyaret edebilirsiniz.. Dilediğiniz kategori ve sektörü inceleyebilir, anlık olarak ilan sahipleri ile iletişim kurabilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi için: Yatırım İlanları


yatırım ilanları

kobi vadisi

Yorumunuz