Kadın Yatırımcı

Kadın Yatırımcılar İçin Yatırıma Başlama Stratejileri

Yatırım neden önemlidir? Bir kadın ev, iş arası koşturmaca da bir evin bütçesini yönetiyor ve borcunu ödüyorsa, neden yapılacaklar listesine başka bir finansal görev eklesin ki? Bunun cevabı tabi ki paranın en büyük güç olmasıdır fakat para her ne kadar büyük etmen olsa da yatırım yapmak için tek sebep bu değildir. Bir kadın olarak yapacağınız yatırımlarla başaracağınız işlerle ilgili duyacağınız gurur duygusu, bazen paradan da daha önemli bir sebeptir.

Bunun yanında içinde yaşadığımız toplum kapitalist bir toplumdur ve para onu yönlendirir. Para, iş ve politikada dünyasında olduğu gibi ülke yönetiminde ve kişisel ilişkilerde bile rol oynamaktadır. Bu nedenle, paranızı yatırmak, gerçek hayattaki finansal hedeflerinizi gerçekleştirmenize yardımcı olmanın önemli bir yoludur. Bu yatırım, halihazırda biriktirmiş olabileceğiniz ancak bir ev satın almak veya bir aile kurmak gibi daha önce yatırım yapmayı düşünmediğiniz hedeflerinizden biri olabilir.

Kadınlar, erkekler kadar yatırım yapmaz ve genelde paralarının %71’ini nakit olarak tutmayı tercih ederler. Oysa erkekler parasının üçte ikisiyle yatırım yapmayı tercih ederler. Bu matematiğe vurulduğunda kadınlar erkeklerden daha az kazanmaktadırlar ve daha az kadın yatırım yapmaktadır. Bu yüzden de kadınlar erkeklerden daha az para kazanmaktadırlar. Toplumdaki cinsiyetler arası yatırım dengesizliğini düzeltmek gerekir ve bu anlamda tüm dünya da uzun bir yol kat edilmiştir. Muhtemelen, 2018 yılı şimdiye kadarki en güçlü kadın kuşağı bile olabilir.

Aslında kadınlar her zamankinden daha fazla eğitimli, başarılı ve güçlülerdir. Ancak, para yatırımı yapan ve yöneten kadınlar söz konusu olduğunda, 1950’lerde sıkışıp kalınmış gibi hissedilir. Aslında, UBS’den yeni bir rapora göre, evli kadınların %56’sı yatırımlarını ve uzun vadeli finansal planlama kararlarını eşlerine bırakmaktadır ve eşlerinin yatırımlarını erteleyen kadınların %85’i eşlerinin finansal konular hakkında daha fazla bilgi sahibi olduklarına inanmaktadırlar.

Oysa yatırım yapılarak; hedef şimdiki dönem kadınlarının olduğu kadar gelecek nesil kadınlarının da önünü açmak olmaktır. Çünkü yatırım yapmaları bu finansal güvene kavuşmalarının ve bu bağımsızlığı gerçekleştirmenin anahtarıdır. Potansiyel kadın yatırımcıların korktukları nokta finans konularını çok iyi bilmeleri gerektiğini zannetmeleridir. Oysa başarılı yatırımlar yapmak için illa ki borsa hakkında çok fazla şey bilmek zorunda değillerdir ve birkaç temel yatırım önerisini izleyerek kısıtlı bütçe ile bugün bile yatırım yapmaya başlayabilirler.

Kadınlar İçin Etkili Yatırım Stratejileri

İşte kadın yatırımcıların paralarını korumak ve büyümesini sağlamak için kullanabilecekleri basit, yatırım stratejileri:

Kişisel Eğitim Almak

Kadınlar biriktirdikleri ya da kazandıkları paraları genelde yastık altında saklamayı tercih ederler ama bu kazandıran bir tasarruf değildir. Evde ya da banka hesabında yapılan para tasarrufu güvenli gibi görünse de paranın değerinin enflasyon karşısında düştüğü,hesaplandığında bu hiçte güvenli bir yol değildir. Para yalnızca tasarruf ediliyorsa, finansal hedeflerinize ulaşılamayabilirsiniz. Bu yüzden hedeflerimize ulaşmak için biriktirilen paranın büyütülmesi gerekir ve bu da ancak yatırım yapmakla gerçekleşir. Tabii ki, yatırımda parayı kaybetme riski her zaman vardır ancak, yatırımın uzun vadeli bir oyun olduğunu unutulmamalıdır. Yapılacak yatırımda, yatırım geri dönüşü gerçekleştirdiğinde riske değer olabileceği de düşünülmelidir.İlk defa yatırım yapmayı düşünenler yatırım ile ilgili eğitimler alarak yatırımın temel taşlarını öğrenebilecekleri gibi bir yatırım danışmanında da danışmanlık hizmeti alarak riskleri azaltma şansları olduğunu bilmelilerdir.

Uzun ve Kısa Vadedeki Hedefleri Belirlemek

Ne için yatırım yapmak istiyorsunuz? Yatırım yapmayı düşünen kadın yatırımcıların kendisine bu soruyu sormaları gerekir. Finansal hedeflerinizi belirleyerek gelecek 5 veya 20 yıl içinde yaşamınız için istediklerinizi tespit ederek bu hedefi belirleyebilirsiniz. Örneğin, kendi işinizi kurmayı umuyorsanız, bu planlama ve tasarruf yapmaya başlayabileceğiniz bir şeydir. Ya da bir gün dünyayı seyahat etmek istiyorsanız bu hedefinize ulaşmak için emeklilik planlarınızın çok ötesine geçmeli ve yatırım yapmalısınız.

Yatırım Planı Oluşturmak

Hedeflerinizi belirledikten sonra sağlam bir yatırım planı oluşturmanız gerekir. Öncelikle, ne kadar para harcaması gerektiğini belirleyerek ve paranızın finansal hedeflerinize ulaşması için nasıl çalışacağına dair yatırım stratejileri yürütmelisiniz. Bu plan, bir kurallar dizisinden ziyade, kaynaklarınızı düzenlemenize ve yönlendirmenize yardımcı olabilecek rehber olmalıdır. Finansal planların sürekliliği ve sağlam bir temeli olmalı, ancak aynı zamanda yaşamda her zaman değişmeyen değişimlere de uyarlanabilmelidir.

Yatırım Aracı Seçmek

Yatırım yapmaya başladığınızda, alabileceğiniz birkaç farklı yaklaşım vardır. Kadın yatırımcılar parayı kendileri yönetmeyi tercih edebilecekleri gibi bir yatırım danışmanlık firmasında da hizmet alarak yatırım aracı seçebilirler. Yatırım yönetimi ile ilgili yüksek ücretler alınması nedeniyle, birçok kişi için yatırım kararlarını bir danışmana bırakmak doğru bir yaklaşım değildir. Fakat sonuca bakılırsa, özellikle başlangıç aşamasında yatırım risklerini minimize edilmesi için bu doğru bir karardır ve zaman içinde zaten kişi uzmanlaşacağı için danışmana gerek kalmadan yatırımlarını kendisi yapar hale gelir. Yatırım danışmanları yatırımcıların hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olmayı taahhüt ederler ve finansal takasları anlamak için onlara araçlar sağlayabilirler.

İşyerinde Eğitime Devam Etmek

Hangi sektörde olursanız olun, öğrenme ve büyümeye istekli olmalısınız. Sonuçta, daha yüksek düzeyde sorumluluk, bilgi ve gelir elde etmek çoğu insanın paylaştığı bir amaçtır. Kendinizi sürekli olarak profesyonel olarak geliştirmek, uzun vadede kariyerinize ve finansal geleceğinize yardımcı olacaktır. Bu durum ayrıca işinizde daha fazla bilgi sahibi olacağınızdan dolayı daha rahat çalışarak emekli olmanızı sağlarken,kendinizle gurur duymanızı da sağlar. Ayrıca sürekli aktif olmak hayata daha pozitif bakabilmeniz de etkilidir.

Kadın Liderleri Tercih Eden Şirketlere Yatırım Yapmak

Dünyanın olumlu yönde değişmesi için kadın erkek yatırımcı sayılarının da değişmesi gerekir. Kadın yatırımcılara hak ettiği değerleri şirketlere yatırım yapmak, diğer yatırımlara göre daha kolay ve hızlı yol aldırır. Kadınlara fayda sağlayan, olumlu sosyal ve ekonomik değişim yaratan finansal firmalar, kadın yatırımcıların rekabetçi bir getiri elde etme çabalarına daha fazla destek verirler ve başarı olasılıklarını artırırlar.

Potansiyel Yatırımcının Kendisini Rahat Hissedeceği Bir Danışman Seçmesi

Nasıl ki bir hasta karşısında kendini rahat hissettiği bir aile doktorunu tercih ederek hastalığına şifa arar, aynı şekilde mali sağlığınızı ele alacak kişinin de bu şartlarda seçilmesi gerekir. Kişinin endişelerini dinleyen ve karşısında rahatça konuşabileceği bir yatırım uzmanı, yatırımcının başarısını artırır. Özellikle kadın yatırımcılara hizmet vermiş, tecrübeli, yeni başlayanlar için onların anlayacağı şekilde danışmanlık hizmeti verecek bir danışman, duyulan endişenin azalmasını sağlarken yatırım riskini düşürür.

Yatırım Yapmayı Alışkanlık Haline Getirmek

Başarıda alışkanlığın gücü tartışılmaz şekilde büyüktür. Yeni bir uygulamayı benimsemek ve bunu tutarlı bir şekilde yapmak gerçekten zordur ancak çok işe yaramaktadır. Yatırım yapmak da farklı değildir. Şayet yatırımcı ne kadar yatırım yapacağınızdan emin değilse, kazancının %50’sini ihtiyaçları, %30 istekleri ve %20’sini de yatırımları için ayırmalıdır. Ancak bütçeyi bu şekilde paylaştırma oranları her yatırıma ve kişiye uygun olmayabilir. Kişi yapacağı yatırım için neyin uygun olduğunu belirleyerek her ay düzenli olarak yatırım yapmayı alışkanlık haline getirmelidir. Kadın Girişimcilerin Aşması Gereken Zorluklar

Acil Durum Fonu Oluşturmak

Hayatta herkesin başına hiç beklemediği biranda kötü şeyler gelebilir. Bu hayatın doğasıdır. Bu yüzden bu durumlarda mağdur olmamak için tıbbi ve yasal sorunlar gibi öngörülemeyen durumlarda kullanılmak üzere acil durum fonu oluşturulmalıdır. Ayrıca bu acil fonu oluşturmak, sahip olunanların nasıl kullanılacağı ve çözüme nasıl başlanacağı konusunda yararlı bilgiler sunar.

Emeklilik İçin Plan Oluşturmak

Herkesin işgücü bir noktada tükenir ve artık kazanamaz hale gelir. Bu olası günler için düzenli bir maaş sağlayacak bir emeklilik planına yatırım yapılmalıdır. İşyerinde çalışanlar için zaten ödenen sigorta primleri ile bu güvence sağlansa da,bir iş yerine devam etmeyen, serbest meslek sahibi olanlar ya da evden çalışmayı tercih edenler için emeklilik üzerine bir plan muhakkak yapılmalı ve ödenmelidir.

Yüksek Riskli Yatırımlardan Kaçınmak

Yüksek riskli yatırımlar uzun dönemde kumar oynamak gibidir ve genel olarak para kaybettirir. Hisse senetleri ve vadeli işlemler piyasasında bile, bazı yatırımlar diğerlerinden daha risklidir. Riskli yatırımlardan kaçınmak, bu konuda iyi bir genel bakış sunar.

Yatırımları Düzenli Olarak İzlemek

Nihayetinde mali kaynaklarınızdan siz sorumlusunuz ve yatırılmakta olan paranız olduğundan kar veya zararda olan sizsiniz. Bu yüzden yatırımlarınızın ter aldığı farklı finansal piyasalarda neler olup bittiğinden daima haberdar olmalısınız.

Yeni Fikirlere Açık Olmak

Bir yatırımcının yaşamı ve çevresinde olup bitenler onun yatırımına yön verir.  Bu yüzden dünyada olup bitenleri yansıtmak için portföyünüzü değiştirmelisiniz. Hem finansal hem de kültürel eğilimlerin farkında olarak onlara göre yatırımınızı uyarlayabilir ve portföyünüzü değiştirebilirsiniz. Ticari ve finansal dergileri, bültenleri ve web sitelerini okuyarak güncel kalmalı ve yatırımınızı buna göre güncellemelisiniz.

Kadın Yatırımcılara Verilen Destekler

Kadın yatırımcılar; sosyolojik ve ekonomik olarak olumlu etkiler yaratan önemli bir olgudur. Bu yüzden tüm dünyada, kadın yatırımcılara verilen destekler gün geçtikçe artmaya devam etmekte ve bu sayede kadın yatırımcılarının sayıları gün geçtikçe artmaktadır.

Her ne kadar açık açık dile getirilmese de bir kadının, dünyanın iyileşmesine yönelik sihirli bir dokunuş olacağı umudu hepimizde bakidir.