Yatırımcı Arıyorum

Yatırım Yapmaya Nasıl Başlamak Gerekir?

Yatırım Yapmak

Yatırım yapmak ve yatırımı nasıl yapmak gerektiği konusunda birçoklarının kafası karışık olsa da yatırım yapmaya nasıl başlamak gerekir? Sorusunun yanıtı en çok merak edilen konulardan birisidir. Yatırım yapmaya başlamak için bir miktar birikiminizin olmasının yanında zamanınızın da olması gerekir. Ancak yatırım yapmaya başlamadan önce kendinize sormanız gereken en önemli soru ise yatırım yapmaya yetecek bilgi ve deneyiminizin olup olmadığıdır. Finansal konularla ilgili yazılar ve kitaplar okuyarak bilginizi arttırabilirsiniz ayrıca yatırımı nasıl yapacağınız konusunda da ufkunuzu genişletebilirsiniz.

Kimileri aktif yatırım yöntemlerini tercih ederken kimileri de pasif yatırım araçlarını tercih edebilir. Finansal konularla ilgili bilgi edinmek aktif ya da pasif yatırım araçlarınıza mı yönelmeniz gerektiği konusunda size fikir verebilir. Bunun yanında yatırım konusu hakkında bilgi sahibi olmanız yanlış karar almanızın da önüne geçebilir. Yatırım yapmak için para ve zaman önemli bir gereklilik olmanın yanı sıra adeta bir zorunluluktur. Bu durum göz önüne alındığında yatırıma başlamanın en uygun yolunu, erken ve doğru bir zamanda, karlı bir şekilde ve olabildiğince çok varlık edinilmesi olarak tanımlanır.

Yatırım Yapmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yatırım yapmaya karar verdikten sonra kendinizi tanımanız ve yatırımlarınızı bu yönde yapmanız sizin için daha faydalı olacaktır. Ancak yatırım yapma kararı aldıktan sonra doğru bir yatırım yöntemi seçmek adına birtakım soruları yanıtlamanız gerekir. Gelelim, kendinize sormanız gereken soruların ilkine. Nasıl bir yatırımcı olduğunuza karar vermeniz önemlidir. Kendinizi tanımanız ve nasıl bir yatırımcı olduğunuzu anlamanız için de kendinize birtakım sorular sorup cevaplarını tarafsız ve gerçekçi olarak vermelisiniz. Bu soruların başında yatırım kararını emeklilik için mi aldığınız ya da kısa vadeli mi yoksa uzun vadeli yatırım yapmak mı istiyorsunuz?  Bu ve bunun gibi sorulara verdiğiniz cevap nasıl bir yatırımcı olduğunuzu belirleyecektir. Kendinizi tanıdıktan sonra cevaplamanız gereken önemli bir soru da yatırım portföyünüzde nelerin olması gerektiğidir.

Birikiminizin ne kadarı ile yatırım yapacaksınız?

Yapılan en iyi yatırımlar farklı getirileri sağlamalarının yanında da birbirinden bağımsız portföylerden oluşur. Bu tarz bir yatırım modeli yatırımlardan birinde zarara uğrasanız bile diğer portföyünüzde kazanmaya devam eder bu sayede tüm paranızı kaybetme riski yaşamazsınız. Yatırım portföyleri konusunda diğer bilmeniz gereken detay ise hangi yatırım portföylerinin çok riskli ya da en az riskli olarak nitelendirildiğidir. Bu durum göz önüne alındığında, hisse, tahvil gibi yatırım araçları genel olarak yüksek riskli portföyler arasında yer alırken, portföyün yarısı hisse, bono, tahvilden, diğer yarısı ise sabit getirisi bulunan bir portföy orta risk grubunda yer alır. Sabit getirisi olan yatırım araçları da düşük risk grubu içinde yer almaktadır. Yatırım yaparken dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise yatırımınızı hangi yaklaşımlara göre yönlendireceğinize de karar vermeniz gerekir. Yatırım araçları ve yatırım yöntemlerinde birkaç farklı yaklaşım kullanılır. Bu yaklaşımlar, temel analiz, mikro analiz, periyodik analiz ve politik analiz olarak sıralanabilir. Eğer yatırım yapmak istiyor ancak bu yaklaşımlar hakkında bilgi sahibi değilseniz, yatırım yaparken kaybetme olasılığınız son derece yüksektir.

Yatırım yaparken belki de bilmeniz gereken en önemli konulardan birisi de ne kadar kazanmak istediğinizdir. Herkes, yatırım yaparken çok kazanma hayali kurarak yatırım gerçekleştirse de gerçekçi ve formüle edilebilir bir kazanç belirlemek kaybetme riskinizi de azaltacaktır.

Yatırım Yapmaya Nereden Başlamalısınız?

Yatırım yaparak birikimleri değerlendirmek birçoğumuzun hayalidir. Yatırım yaparken çeşitli yatırım araçlarından faydalanarak birikimlerin artmasını sağlanır. Birçok uzmanın birikimlerin en az 6 ay sabit masraflarını karşılayacak miktarı sağlayan kısmından arta kalan birikimlerle yatırım yapmanın iyi bir karar olduğunu söylese de birikimlerin tamamını yatırım araçlarına yönlendirenlerde bulunmaktadır. Siz de yatırım yapmayı düşünenlerden ancak nereden başlamanız gerektiği konusunda kararsız iseniz, bazı detayları bilmeniz size bu konuda ışık tutacaktır.

Yatırım yapmaya nereden başlamak gerekir? Sorusunun cevabına yönelik bazı detaylara bir göz atalım:

  • Yatırımınızı Bölerek Çeşitlendirin: Yatırım yaparken ilk yapmanız gereken yatırımlarınızı tek bir yöne odaklamamanızdır. Yüksek risk gurubunda yer alan bono, hisse senedi, tahvil gibi yatırım araçlarını kullanacaksanız kendi yatırım portföyünüzü oluşturup, portföyünüzü çeşitlendirin.  Örneğin hisse senetlerine yönelmeyi planlıyorsanız, bildiğiniz güvenilir şirketlere yatırım yapmanız borsaya ya da şirketin faaliyet gösterdiği sektöre girmenin en güvenli yolu olarak karşınıza çıkar.
  • Yatırım Fonları Önemlidir: Yatırım yaparken yatırım fonları da önemli bir yatırım aracı olarak karşınıza çıkar. Özellikle uzun vadeli yatırım düşünenler için iyi bir yatırım aracı olarak değerlendirebilirsiniz. Risk alabilme tercihinize bağlı olarak hisse senedi ve altın yatırım fonları gibi seçimler yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra anaparanızı korumak ve garantili fonlar da sizi ve yatırım portföyünüzü piyasanın olası belirsizliğinden de koruyabilir.
  • Yatırımlarınızı Arttırma Yoluna Gidin: Yatırım yaparken düzenli ve rutin olarak yatırımlarınızı arttırmanız sizin için akıllıca bir seçim olacaktır. Tek hamlede tüm birikimlerinizi yatırıma dönüştürme yoluna gitmeniz zarara uğrama riskinizi arttırır. Sahip olduğunuz birikimi ortalama piyasa maliyetini kullanmanız piyasa koşullarında oluşabilecek sorunlardan en az biçimde etkilenmenizi sağlar.
  • Piyasanın Genel Durumunu Takip Edin: Güvenli bir strateji kurarak yatırım yapmak istiyorsanız, varlıkları satın alıp elde tutmak en iyi stratejilerden birisidir. Ancak bu durum yatırımlarınızı otomatiğe bağlamanız anlamına gelse de, yatırımınızı etkileyen faktör ve güçleri tamamen görmezden gelmeniz ya da yok saymanız anlamına gelmez. Bu nedenle yatırımlarınız hakkında güncel bilgi sahibi olmanız büyük önem taşır. Yatırımlarınız hakkında güncel bilgi sahibi olmak için de yapmanız gereken piyasanın genel durumunu günlük ve düzenli olarak takip etmeniz gerekir. Yatırım Hedefi Nasıl Oluşturulur?
  • Masraflarınızı Kontrol Etmeye Devam Edin: Alıp satmak bazıları için zevkli olsa da siz al- sat sevenlerden biri değilseniz,  ödediğiniz masraflara karşılık olarak ne aldığınızı bilmeniz önemlidir. Alım- satım yaparken aracı firmaların bir kısmı aylık kesme yöntemini tercih ederken,  bazı aracı firmalar ise işlem başına komisyon alma yoluna Bu nedenle ne ödeyip ne aldığınızı bilmeniz son derece önemlidir. Yatırım yapmak çok eğlenceli ve zevkli olmasının yanında eğitici, bilgilendirici ve ödüllendiricidir. Satın alma ve elde tutma stratejisi disiplinli bir yaklaşımla yapılması en kötü yatırımın bile size kazandığını gösterecektir.

Yatırım Aşamasında Dikkatli Olmak

Yatırım yapmak; para, zaman ve emek üçlüsüne bağlı bir olgudur. Finansal olarak borç, alacak, masrafların dengede tutularak yatırım yapmaya yeterli olacak kadar birikiminizin olması gerekir. Bin bir çaba ile biriktirdiğiniz paranızı kaybetmek istemeyeceğiniz aşikardır. Ancak yatırım yapma kararı verdiğinizde bu ihtimali de göz önünde bulundurmanız gerekir. Eğer kaybetmek gibi bir duruma hazır değil ve bu riski göze alamıyorsanız, bireysel emeklilik fonlarına yönelerek sabit gelir getirecek düşük riskli yatırım araçlarını (gayrimenkul, arsa vb.) düşük riskli yatırım araçlarını tercih ederek daha fazla risk alma yoluna gitmeyin. Gayrimenkul Yatırımlarından Nasıl Para Kazanılır?

Büyük yatırımcıların risk alma konusunda verdiği tavsiyelere uymayı deneyin. Bu tavsiyelerden biri yatırım için kullanacağınız birikiminizi iki sene unutmaya razı olun iken, diğer tavsiye ise paranızın tamamını kaybetmiş gibi hayatınıza devam edin olarak karşınıza çıkar.


Yatırımcı Arıyorum

kobi vadisi

Yorumunuz