Yatırımcı Arıyorum

Yatırımcıları Kendinize Çekmenin Yolları

İşleri Büyütmek İçin Yatırımcı Desteği Almak

Bazı işletmeler, melek yatırımcılar ya da diğer yatırımcılar için, fon vermelerine değeceklerini düşündürecek kadar iyi olmayabilir. Yani yatırımcılar böyle düşünebilir. Ancak girişiminiz iyi bir yatırım adayı olsa da, yatırımcıları şirketinize çekmek ve toplantı almak için iknaya dair pek çok sorun yaşayabilirsiniz.

Belki de işletmeniz ya da firmanıza yatırımcı çekmek için farklı yaklaşımlar denemenizin vakti gelmiştir. İşte size, yatırımcıları kendinize çekmenin yolları.

Yatırımcıları İkna Etme Yöntemleri

Yatırımcılar, işletmenize verecekleri maddi destekle, hem işletmenize belli bir süre ortak olurlar. hem de işinizi geliştirmenizi sağlarlar. Bu yüzden her şeyden önce, işiniz hakkında bilgi sahibi olan kişilerin, yatırımcınız olması için çaba sarf etmeniz ve onları ikna etmeniz gerekecektir. Bunun içinde öncelikle yatırımcıların kalplerini kazanmalısınız.

Yatırımcıdan Tavsiye İstemek

Bir yatırımcıya ulaşmanın ve kalbini fethetmenin en birinci yolu, yatırımcıya ulaşarak kendisinden iş ile ilgili tavsiyeler istenmesidir. Hayranı olduğunuz yatırımcıya, e-posta telefon görüşmesi talebi ya da bir karşılıklı görüşme talebi iletin.

İş ile ilgili fikirlerini sormak, ondan tavsiyeler almayı istemek, yatırımcıya verdiğiniz değeri gösterir. Sadece e-posta ile yatırım talebinde bulunmak, çoğu kez başarısızlıkla sonuçlanabilir. Bu yüzden yatırımcıya, tavsiyede bulunmasını istemek için iletişime geçmek etkili olacaktır.

Tavsiye istendiğinde, yatırımcının işinizdeki potansiyel kusurları görme şansını verecek ve iyi bir yatırımcı ise, size bu kusurlarınızı düzeltmek için, hem yardım talebinde bulunacak, hem de işletmenizi ve sizi beğenmiş ise, yatırım yapmasına imkân sağlayacaktır.

Satış Sonuçlarını Göster

İşletme ister birkaç yıllık isterse yeni bir girişim olsun, belli bir müşteriye ya da belli bir satış oranına sahip olmaktadır. Birkaç kişiye satış yapmış olsanız bile, bunu belgelendirerek yatırımcıya sunmanız gerekir. Hiçbir satış yapmayan işletme, yatırımcıyı çekemez.

Yatırımcılar, fikrinizin işe yaradığına dair kanıtlar ister. Hiçbir şey bunu gerçek müşterilere sahip olmaktan daha iyi kanıtlayamaz.

Ekibinizi Tanıtın

Yatırımcılar sadece ürün ya da hizmete yatırım yapmaz. İşletme dâhilinde birlikte çalışacakları kişilere de yatırım yapar. Özellikle melek yatırımcılar pek çok ayrıntıya daha çok dikkat etmektedir. Melek Yatırımcılara Dair Bilinmesi Gerekenler

Yatırımcıya sadece ürünü değil ekibinizi de satarsınız. İşletmenizde daima doğru lider ekip bulunmalıdır. Yanlış tercihler yatırımcıyı uzak tutar. Mükemmel bir kurucu ekibiniz olmalı ve yatırımcının gerektiğinde iyi bir destek alacağını bilmesi gerekir. Bu sebepten dolayı ekibinizi yatırımcı adayına en iyi şekilde tanıtmalısınız.

Yatırım Getirisi

Bir yatırımcının ilgisini çekmenin en iyi yolu, yatırımcının yapacağı yatırımın getirisinin, nasıl ve ne zaman olacağının bilinmesidir. Yatırımcılar, yatırımları kazanç elde etmek için yaparlar. Bu yüzden yaptıkları yatırımın ne kadar süre zarfında kendilerine kazanç olarak geri döneceğini bilmek isterler.

Bunun için kabaca da olsa yatırımın, yatırımcıya geri dönüş kazançlarının da olduğu bir plan sunmanız da yarar var. Hazırladığınız iş planında, bu hususlara da yer vermelisiniz. Yani yatırımcı meleğiniz zengin dedeniz olsa dahi, işletmeden elde edeceği kazancı bilmek isteyecektir.

Kullanıcı Yorumları

İşletmenizin ya da ürünlerinizin sadık müşterilerinin ve ürünlere yapılan müşteri yorumlarının da, yatırımcı çekmede önemli bir rol oynadığı bilinir. Yatırımcı, hiç kullanılmayan bir ürüne yatırım yapmak istemez. Ürün henüz piyasaya sürülmemiş olsa bile, ürünleri test edenlerin yorumları da, yatırımcının sizin ve ürününüz hakkında bilgi sahibi olmasına sebebiyet verecektir.

Rakiplerinizi ve Ürünlerini Taklit Etmeyin

Bir yatırımcının dikkatini çekmek için, ürününüzün gerçek bir sorunu çözdüğünden emin olmalısınız. Çok fazla girişimci, tekerleği yeniden icat etmeye çalışsa dahi, asla onlardan biri olmayın.

Yenilikçi ürünler her zaman insanların daha çok dikkatini çeker. Ya da bir ürünün daha çok geliştirilerek tüketiciye sunulması, daha çok ilgi çekecek ve bu da yatırımcıların gözünden kaçmayacaktır. Ürününüzün benzersiz olmasına özen gösterin ve asla hiçbir ürünü taklit etmeyin.

Güvenilir Bir İş Planı Hazırlayın

İş planları bir girişimcinin bir yatırımcıyı kendine çekmek için en etkili yollardan biridir. Ayrıntılı bir şekilde hazırlanmış ancak iki sayfayı geçmeyen iş planı hazırlatın. Bu planda belirttiğimiz üzere, yatırımcının yatırımının karşılığını alma süresini de belirtin.

Hiçbir yatırım, bir ayda yüksek kazanç getirmez. Bu yüzden kazanç tarihinizi en az 6 ay olarak belirlemenizde yarar vardır. Ya da en geç 3 yıl içinde yatırımların sağlıklı bir geri dönüşü beklendiği de belirtilebilir.

Yatırım Talebinizi Makul Tutun

Hiçbir yatırımcı, ne olduğunu bilmediği bir ürün ya da hizmet için, uçuk miktarlar ödemez. Bu yüzden yeterli miktarda para istemeye özen gösterin ve ileri ki zamanlarda önemli durumlarda yine para talebiniz olacağını da belirtin. Mali durumunuzu ve koşullarınızı doğru bir şekilde değerlendirip, bir mali plan hazırlayın ve yatırımcıya sunun.

Bir yatırımcının ilgisini ve dikkatini çekmek zordur ancak imkânsız değildir. Bir durum değerlendirmesi ve gerekli atılımları yaparak, sizin için en uygun yatırımcıya ulaşabilirsiniz.

Yatırımcı Bulmak

Sizde işletmeniz, projeniz, şirketiniz veya fikirleriniz için yeni bir yatırımcı arayışı içindeyseniz tek yapmanız gereken; Kobi Vadisi platformunun sunmuş olduğu yatırımcı bul sayfasını ziyaret ederek sadece birkaç dakika içinde ilan vermek olacaktır.

Türkiye’nin en büyük melek yatırım ağında sizde yerinizi alın, melek yatırımcılara en kısa yoldan ulaşma fırsatı bulun.


yeni iş fırsatları

kobi vadisi

Yorumunuz