Yatırımcı Arıyorum

Yatırımcılık

Yatırım yapmak, kişilerin mevcut birikimlerini değerlendirip, daha çok gelir elde etme amaçlı faaliyetlerde bulunması olarak da tanımlanabilir. Yatırım yapan kişiye yatırımcı denir. Yatırım yapacağınız zaman, size en uygun yatırımı araştırıp, dikkatli bir şekilde yatırım yapmanız gerekir. Aksi takdirde işler yolunda gitmediğinde ya da yanlış yatırım yaptığınızda, tüm birikimlerinizi kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Yatırım Yapmak

Yatırım yapmak için öncelikle hangi yatırımı yapacağınıza karar vermelisiniz. Bir hizmet satın almak da bir yatırımdır, kıymetli bir değere yatırım yapmak da bir yatırımdır. Ya da bir girişimcinin girişimine sermaye olarak destek vermek de bir yatırım modelidir ki, buna melek yatırımcılık denmektedir. Öncelikle aklınızdaki yatırım modelini iyice belirlemeniz gereklidir.

Yatırım yapmak için kendinize sormanız gereken bazı sorular vardır.

Bu sorular;

  • Aklınızdaki yatırım fikri nedir?
  • Yatırım için gerekli sermayeye sahip misiniz?
  • Yatırım yapmak için tüm sermayenizi mi kullanacaksınız?
  • Bir girişimcinin iş modeline mi yatırım yapacaksınız, yoksa kendi işinizi kurarak mı yatırım yapacaksınız? Bu durumda aklınızdaki iş fikri nedir?
  • Yapmak istediğiniz yatırım modelinin getirisi ve riskleri neler?
  • Yatırım yapmak istediğiniz şeyle ilgili tam bir bilgiye sahip misiniz?
  • Başarısızlığı finansal olarak kaldırabilir misiniz?

Bunlar gibi binlerce soru aklınıza gelebilir. Bu soruların yanıtları mantıklı bir şekilde bulunabiliyorsa, yatırım yapmaya hazırsınız demektir. Daha önce herhangi bir şeye yatırım yapmadıysanız, bir uzmandan yardım almanız gerekebilir. Uzman tavsiyesi sonucu hangi yatırımı yapacağınıza karar verebilirsiniz.

Yapılabilecek Başlıca Yatırım Alanları Nelerdir?

Yatırımcıların artık günümüzde yatırım yapmak için pek çok seçenekleri mevcut olsa da, bunlardan en güvenilir ve kazanç getirenini tercih etmeleri önemlidir. Yatırım modellerine kısaca bir bakacak olursak;

Hisse Senetleri

Riskleri bulunsa da, getirileri nedeniyle yatırımcılar tarafından en çok tercih edilen yatırım modelidir. Hisse senedi, hisselerini satın aldığınız şirkete belli bir oranda yüzde (%) ile pay sahibi olduğunuzun kanıtıdır. Bir şirkete satın aldığınız hisse tutarında ortak olursunuz. %1 ile %45 gibi.

%51’lik hisseyi almak da sizi en büyük pay sahibi yapar ki, pek çok konuda son sözü söyleyen siz olursunuz.

Ancak önemli olan, hissesini satın aldığınız şirketin, sürekli değerini artıran ve size sürekli kazanç getiren bir şirket olmasına özen göstermelisiniz. Adını sanını duymadığınız ve size güven aşılamayan şirketlere yatırım yapmamalısınız. Ve son olarak, hisse senedi riskli bir durum olduğundan, piyasayı iyi takip etmeniz gerektiğinden, bir uzman vasıtasıyla alım- satımları yapmanız yararınıza olacaktır. Piyasa hakkında bilginiz yoksa kendi başınıza yatırım yapmamanız gerekir.

Altın Satın Almak

Aradan bin yıl geçse de asla değerini yitirmeyecek ve her zaman ilk tercihlerde yer alacaktır altına yatırım yapmak. Zaman zaman bazı durumlarda düşüş yaşasa da, en kısa zamanda kendini toparlayıp yükselişe geçer. Ayrıca altın satın aldığınızda sertifika da verildiğinden, garantili yatırımlardır. Bunu bilen bankalar da altın hesapları ile satın alıcının işlerini daha da kolaylaştırmaktadır.

Mevcut bir altını satın alıp, nerede saklayacağınızı düşünmek yerine, bankada bulunan birikiminizin belli bir kısmını aynı bankanın altın yatırım hesabına, eğer bankanın altın hesabı yoksa güvendiğiniz bir bankanın altın hesabına aktarma yoluyla yatırım yapabilirsiniz. Bu durum, altınlarınızı banka kasasında saklamaktan farklı değildir. Altın saklamak için ev asla güvenli değildir. Paranız bankada boş duracağına, altına yatırım yapmak daha çok kar elde etmenizi sağlayacaktır.

Gayrimenkule Yatırım Yapmak

Gayrimenkul yatırımlar, tıpkı altın gibi, en çok tercih edilen yatırım türüdür. Yatırım yaptığınız gayrimenkulü kendiniz kullanabileceğiniz gibi, kiraya vererek de gelirinizi katlayabilir ve yatırım yaptığınız parayı kısa sürede geri kazanabilirsiniz. Gayrimenkul yatırımı yapmanın en önemli kriteri, hangi bölgede, neye yatırım yapmaya karar vermek olacaktır. Kiraya vereceğiniz bir mülk satın alacağınız gibi, bir bölgedeki mevcut kullanımda olan bir mülk de satın alabilirsiniz.

Kiraya vermek için bir konut ya da bir işyeri satın alacaksanız, konutun önemli merkezlere yakın olması önemlidir. Alışveriş merkezi, bir üniversite, bir hastane ya da iş merkezlerinin olduğu yerde yatırım yapmanız daha iyi olacaktır. Böylece mülkünüz için kiracıyı çok kolay bulabilirsiniz. Ya da turistik bir yerde bir işyeri – konut yatırımı yapabilirsiniz. Turistik bölgelerde kiralar normalin üstünde olduğundan, iyi getirisi olacaktır. Gayrimenkul yatırımlar, uzun vadede iyi getirisi olan yatırımlardır.

Döviz Satın Almak

Resmi para birimimiz olan TL dışındaki tüm para birimleri döviz olarak adlandırılmaktadır. Dolar, Euro, Rupi ve Ruble gibi. Döviz yatırımı yapmanın en önemli unsuru, döviz piyasasını sürekli takip etmek olmalıdır. Döviz de, tıpkı hisse senedi gibi risklidir ve iyi takip edilmesi gerekir. Döviz piyasası ekonomi, siyaset ve gündeme düşen olaylar nedeniyle sürekli bir etkileşim halindedir. Hangi paraya talep daha yüksekse o paranın değeri artar. İç piyasada yeterli döviz yoksa da fiyat artar.

Ülkedeki ya da dünyadaki siyasi olaylar da, borsayı olumlu ya da olumsuz etkileyeceğinden dolayı, döviz fiyatları buna bağlı olarak yükselişe geçebilir ya da düşer. Bu yüzden döviz piyasasını etkileyen her gelişmeyi yakından takip etmeniz önemlidir.

Vadeli Mevduat

Pek çok yatırımcının gözdesi, riskin yok denecek kadar az olduğu vadeli mevduat hesapları, güvence altındadır. Paranızı yatırdığınız banka, size belli dönemler için paranıza faiz işletir ve getiri elde edersiniz. Döviz alımının aksine hiçbir iç veya dış faktörlerden etkilenmez. Paranızı bankaya yatırdığınız andan itibaren faize geçer ve para kazandırmaya başlar.

Dikkat etmeniz gereken vade günü gelmeden vadeyi bozdurmamanızdır. Ancak bazı bankalar, vadesi dolmadan da, para çekme olanağı sağlamaktadır. Ancak bu durum biraz daha düşük faiz getirisi sağlar.

Melek Yatırımcılık

Melek yatırımcılık, fikri olan bir girişimcinin, girişimine sermaye açısından destek olmak için yatırım yapmak anlamındadır. Melek yatırımcılar, kendilerine başvuran girişimcilerin fikirlerini değerlendirir, eğer akla uygunsa ve kar getirecek bir iş ise yatırımını yapar. Melek yatırımcılık, bir çeşit gizli ortaklık gibidir. Şirketin iç işlerine karışmazlar ancak yatırım yaptıkları sermayeyi korumayı da bilirler.

Bilgisinin olduğu bir sektörde melek yatırımcılık yapmak, iyi getiri imkânı sunar. Çünkü kişi istenmeyen bir durum olduğunda, bilgisi dâhilinde müdahale ederek, olumsuz durumu olumluya kolayca çevirebilir. Bu yüzden, işinin ehli melek yatırımcılar, tanımadıkları ve bilmedikleri sektörlere yatırım yapmamaktadır. Böylece paralarını garanti altına almış olurlar.

Ayrıca, geçmiş dönemde Kobi Vadisi editörleri tarafından hazırlanan; En İyi Yatırım Araçları adlı makaleyi de okumanızı öneriyoruz.

Yatırımcılığın Riskleri

Yatırım yapmak, yatırım şekline göre riskli olabilir ancak riskler aşıldığında, son derece karlı yatırımlara sahip olabilirsiniz. Paranız bir kenarda öylece durduğunda size hiçbir yararı olmaz, parayı en iyi şekilde değerlendirdiğinizde, artırabilirsiniz.

Paranızı daha iyi değerlendirmek istiyorsanız, ancak bunu nasıl yapacağınız hakkında bir fikriniz yok ise, uzman yardımı talep edebilirisiniz. Böylece kayıp yaşamamış aksine yatırımınızı güçlendirmiş olursunuz.

Yeni Bir Yatırım

Arzu ederseniz yeni yatırım planlarınız arasına, Kobi Vadisi portalında yer alan, yatırıma açık yüzlerce ilana da göz atabilirsiniz. Birbirinden farklı yaklaşık 30’dan fazla sektör ile yeni bir yatırım arayışınızda size mutlaka farklı fikir önerileri sunacaktır.

Ayrıntılı bilgi için; Yeni Bir Yatırım


bayilik veren firmalar

kobi vadisi

Yorumunuz