Yatırımcılık

Bu yazımızda sizlere en iyi yatırımı neye yapabileceğinizi yüzeysel bir şekilde anlatacağız. Yatırım hakkında fikir sahibi olmayanlar için ise yatırımın açıklaması, kısaca değerleneceğini düşündüğünüz bir şeye az veya çok para yatırarak uzun veya kısa vadede paranızı katlamanızdır. Belki yatırım yaparak zengin olacak belki de batacaksınız. Bu yüzden dikkatli hareket etmeniz de fayda var.

YAPABİLECEĞİNİZ BAŞLICA YATIRIMLAR

  • HİSSE SENETLERİ

Hisse senedi alarak yükseleceğine inandığınız bir şirkete, bir sektöre ya da bir işletmeye yüzdelik olarak (%1, %45 vb.) ortak (sahip) olmuş olursunuz. Örneğin A firmasına 1000 lira koyduğunuzu düşünün. Bu firma elli katı değerlenir ise vermiş olduğunuz 1000 lira 50.000 liraya yükselmiş olur. Kazançlı bir yöntem olduğu gibi aynı zamanda da riskli bir yöntemdir. Yukarıda anlatmış olduğum A firması eğer elli katı değer kaybederse paranız 20 liraya düşmüş olur yani bir nevi batarsınız. Bu yüzden emin olmadan para yatırmamanızı tavsiye ederiz.

  • ALTIN ALMAK

Altın madeni bir kaynak olduğu için bitene kadar sürekli değer katlamaya devam eden uzun vadede gram cinsinden 100 lira kâr edebileceğiniz ya da kısa vadede yine gram cinsinden 2 ila 3 lira kâr elde edebileceğiniz bir yatırım aracıdır. Ayrıca dünyada huzursuzluk arttıkça ve talep arttıkça da fiyatı yükselir. Çoğunlukla garanti bir yöntem olup zarar etmeniz zordur. Eğer diğer yatırımlara yatırım yapmak istiyor ama güvenemeyip yatırım yapamıyorsanız paranız boş bankada duracağına altına çevirip durduğu yerden kâr ettirmeniz daha faydalı olacaktır.

  • GAYRİMENKUL ALMAK

Her zaman tercih edilen ve hiç eskimeyen bir yatırım türüdür. Gayrimenkul yatırımı yapmadan önce o bölgeyi araştırmak büyük önceliktir. Çünkü o bölgeye başkalarının yapacağı her yatırım bizim gayrimenkulümüzün değerini arttır. Örneğin o bölgeye yapılacak ulaşım aracı durakları (metro otobüs tramvay vb.), alışveriş merkezleri, hastaneler vb. o bölgenin değerini arttırır. Bunları göz önünde bulundurarak yapacağımız gayrimenkul yatırımı uzun vadede garanti para sağlayabilir. Alacağınız kiralar veya artan fiyatı ile satarken paranızı katlamış olursunuz.

  • DÖVİZ ALMAK

Başka ülkelerin kullandığı para birimlerine (Euro, Amerikan Doları, Ruble vb.) döviz diyebiliriz. Döviz de hisse senedi gibi riskli bir yöntemdir. Türk lirası şuan İngiliz Sterlini, Amerikan Doları gibi gelişmiş ülkelerin para birimleri karşısında hızla düştüğü için döviz mantıklı bir seçim olabilir ancak Türk Lirasının ani bir değer kazanması veya karşı devletin batması ya da gerilemesi durumunda paranız bir anda hiç olabilir. Döviz yatırımı yapıyorsanız sürekli borsayı takip etmelisiniz ki ani değişimleri önceden görüp önlem alabilme imkânınız olsun.

  • SANAL PARALAR

Şu an için başta Bitcoin olmak üzere diğer kriptolu paralar olarak adlandırılabilir. Bu zamanlarda en çok yatırım yapılan araçlardan biridir. Özellikle Bitcoin’in hızla değerlenmesiyle diğer kriptolu paralar da değer kazanmıştır. (İstisnalar olabilir.) Bana sorarsanız şu an için Bitcoin patlamaya hazır bir balon gibi duruyor ve her an çok hızla değer kaybedebilir. Hızlı bir yükseliş döneminden sonra her şeye olacağı gibi bir düşüş dönemi olacağına inananlardanım. Çünkü bu da çok riskli bir yöntemdir. Büyük paralar konduğunuzda hızla kazanabilir ya da koyduğunuz tüm parayı kaybedebilirsiniz.

  • VADELİ MEVDUAT

Bu yöntemde risk hiç denebilecek kadar azdır. Paranızı bankaya yatırarak seçtiğiniz vade bazında bankaların size faiz vermesidir. Paranızı yatırmadan önce paranızın vade sonunda ne kadar olacağını görebilirsiniz. Hiçbir şekilde dış olaylardan etkilenmez. Paranızı yatırdığınızdan itibaren vadeyi bozmadan (yani para çekmeden) bitirmeniz lazım eğer vadeyi bozarsanız faizi alamazsınız. Paramla bir şey almak riskli geliyor diyenlerdenseniz tam size göre bir uygulamadır. Son zamanlarda çok tutulmasıyla birlikte vadeyi bozmadan paranızı çekme avantajı sunan bankalarda çıkmaya başlamıştır. Sizde takdir edersiniz ki vadeyi bozabildiğiniz için faizi diğerlerine oranla düşüktür.

KISA ÖZETLE

Yukarıda en bilinen yatırımlardan birkaçını sizler için yüzeysel olarak derledik. Yatırım yapmanın riskleri olsa da paranız duracağına yaptığınız yatırımlar doğrultusunda değerlenmiş olur. Risk arttıkça daha çok ilgilenmeniz gerekir. Bu işi bilen kişilerle ya da uzmanlarıyla yaparsanız zararınızı azaltıp kârınızı arttırabilirsiniz. Başlarda borsa ve senetler için demo hesaplar kullanarak internetteki borsa uygulamalarından öğrenebilir sonra da belki de sizler birer uzman olabilirsiniz.

Yeni Bir Yatırım

Arzu ederseniz yeni yatırım planlarınızın arasına, Kobi Vadisi portalında yer alan yatırıma açık yüzlerce ilana da göz atabilirsiniz. Birbirinden farklı yaklaşık 30’dan fazla sektör ile yeni bir yatırım arayışınızda size mutlaka farklı fikir önerileri sunacaktır. Ayrıntılı bilgi için: Yeni Bir Yatırım


[Toplam:8    Ortalama:4.4/5]

Yatırımcılık adlı makalemizi değerlendirmek ister misiniz?


kobi vadisi

Yorumunuz