Yatırımcı Arıyorum

Yazı Yazarak Para Kazanmak

Makale Yazarlığı Yapmak

Hem Oku Hem Yaz Hem Kazan!

“Freelancer İçerik Üreticiliği”, “Makale Yazarlığı”, “Seo Yazarı” ya da “İçerik Yazarı” olarak da adlandırılan bu meslek grubuna dahil olarak siz de bilgisayarınızdan yazı yazarak para kazanabilirsiniz! Son yıllarda oldukça popüler haline gelen makale yazarlığını yapmak için bilgisayarınızın ve internetinizin olması yeterli. Okumayı seviyorsanız, yazmakla da haşır neşirseniz, bu iş tam size göre diyebiliriz.

Web siteleri ürünlerini tanıtmak, marka imajı oluşturmak, site tıklanmalarını arttırmak için ya da çeşitli reklam stratejileri doğrultusunda metin yazarlarıyla çalışırlar. Kaliteli ve uyumlu yazılar web sitesi için oldukça önemlidir. Nitelikli yazılar sayesinde kişiler hem siteleri daha fazla ziyaret edecektir, hem de müşteri kazanma potansiyeli artacaktır. Yazı yazmak sizin için bir hobiyse, okumayı seviyorsanız, temel imla kurallarına hâkimseniz ve ek gelire ihtiyacınız varsa yazımızı okumaya devam etmelisiniz. Konuyu biraz daha derinleştirelim ve SEO ne demek bunu inceleyelim.

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

SEO Nedir?

SEO kısaca Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelir. Sitelerin Google arama işlemlerinde daha iyi sonuçlar göstermesi için dikkat edilmesi gereken bir husustur. Bir web sitesinin arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer alması ve organik trafiğini arttırması için SEO uyumlu yazılar içermesi gerekir. İşte tam bu noktada SEO uyumlu makale yazım tekniklerini öğrenerek devreye giriyorsunuz. Web sitelerinin ihtiyaçlarına, taleplerine göre içerikleri oluşturuyor ve yazı yazarak para kazanıyorsunuz.

Kaliteli, okunabilir, bilgi içerikli ve SEO açısından da uyumlu makaleler hem web sitelerinin hem de Google algoritmasının sevdiği türden yazılardır. İstenilen konuda, anahtar kelimelerle birlikte ve kaliteli içerikler oluşturabilirim diyorsanız bu yolla ek gelir elde edebilirsiniz. Günlük 2-3 saat çalışmayla ortalama 400-500 TL arası miktar kazanmanız mümkün. Ek gelir olarak değil de tam zamanlı bir iş olarak da düşünebilir ve gününüzü yazmaya ayırabilirsiniz. Böylece tam zamanlı bir işten kazanacağınız türden gelir elde edebilirsiniz. Hatta yazılarınızın kalitesine göre gelirinizi daha da ilerilere taşımanız mümkün.

Oturduğunuz Yerden Para Kazanma İmkânı

Makaleler yazarak para kazanmak için çeşitli yollar önerilebilir. Bunların en başında makale hizmeti sunan platformlara kayıt yapıp, istenen türde içerikleri oluşturmaya başlayabilirsiniz. Deneyiminize, ilgi alanlarınıza uygun olarak oluşturacağınız makalelerden hem keyif alacaksınız hem de para kazanacaksınız.

Etkili, okunabilir ve akıcı makaleler yazmanız kariyeriniz için oldukça belirleyici olacaktır. Yazım kabiliyetinizi geliştirdikçe, internet sitesi üzerinden bağımsız olarak direk olarak web sitesi taleplerine uygun makale siparişleri alabilirsiniz. Burası tamamen sizinle ve vizyonunuzla alakalı. Yazılarına biçeceğiniz kalite ölçüsünde anlaşmanızı yapıp, isteklere uygun içerikleri oluşturabilir ve bu yolla da gelirinizi arttırabilirsiniz.

Deneyimim Yok Diye Endişelenmeyin

Türkçeyi sözlü olarak, az çok da yazılı kullanıyorsanız, imla kurallarına hâkimseniz ve evde çalışmanın disiplinine kendinizi uydurabilecekseniz bu işi yapabilirsiniz demektir. İlk başlarda kelimeleri nasıl dizeceğinizi, anahtar kelimeleri nerelere yerleştireceğinizi bilemiyor olabilirsiniz. Ama zaman geçtikçe, olumlu ve olumsuz eleştiriler aldıkça kendinizi geliştirecek ve siz de profesyonel içerik üreticisi olma yolunda ilerleyeceksiniz.

İyi Makale Yazmak İçin İpuçları

Makale yazımı konusunda deneyiminiz yoksa ve nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, ilk olarak ilgi alanlarınız ve hobileriniz üstüne yazılar yazmaya başlamalısınız. En iyi bildiğiniz konuda yazacağınız yazılar, nazaran hakkında daha az şey bildiğiniz konuları üstüne yazacağınız yazıdan ister istemez daha doyurucu ve kaliteli olacaktır.

Diğer yandan sizin yazacağınız konu hakkında muhtemelen internette üretilmiş makaleler olduğunun farkında olun. Yazınızı yazmaya başlamadan önce aynı konuda yazılmış diğer makaleleri inceleyerek fikir sahibi olabilirsiniz. Size pek çok konuda fikir verecektir. Anahtar kelime yerleşimleri, kelime sayısı ve giriş, gelişme ve sonuç bölümleri gibi parametreleri inceleyerek siz de yazının için bir şablon oluşturabilirsiniz.

Makale yazarak para kazanmak için öncelikle yazdığınız yazının eşsiz olduğundan emin olmalısınız. Eğer yazdığınız yazıda kopya içeriğe rastlanırsa yazınız çöpe gidebilir. Bu bakımdan yazınızı yazdıktan sonra internette bulunan özgünlük testlerine yazınızı kopyalamalı ve kopya içerik olmadığından emin olmalısınız.

Deneyime Gerek Yok!

Eğer okuduklarımı özgün bir şekilde tekrardan ifade edebilirim, yazdıklarımı okurken insanlar keyif alır diyorsanız, hiç durmadan bu işe başlayabilirsiniz. İmla kurallarına dikkat etmek ve akıcı bir dille nitelikli bir yazı oluşturmak bu işin temelini oluşturmaktadır. Yazarlığa ilk başladığınızda muhtemelen taban fiyat üzerinden ücretlendirmeye tabi olursunuz. Kendinizi geliştirmenize bağlı olarak kısa sürede bu miktarın artacağından emin olabilirsiniz.

İlk başlarda 200 kelimesi 3 TL üzerinden ücretlendirmelerle başlayabilirsiniz. Zaman geçtikçe, isminizi duyurdukça, pazarlamanızı sıkı yaptıkça blog yazıları, dergi yazıları, e-ticaret yazıları yazmaya başlayabilir ve farklı fiyatlandırmalarla gelirinizi arttırabilirsiniz. Blog içerikleri SEO uyumlu makale yazımından farklı yaklaşımlar gerektirdiği gibi ücret bakımından da farklıdır. Uzun, bilgi içerikli, ilgi çekici blog yazıları çok daha iyi bir gelir sağlayabilir.

Bunun yanı sıra e-ticaret sitelerinin ürün tanıtım ürünlerini yazarak da gelir sağlayabilirsiniz. Önce çeşitli platformlara kaydolarak yazmak istediğiniz, yazar olmak istediğiniz belirtin. Ardından forum sitelerinde, iş ilanı sitelerinde sipariş üzerine yazılar yazabileceğinizden bahsedin. Zaman geçtikçe müşterileriniz artacak, deneyim kazandıkça fiyatlarınızı da arttırabileceksiniz. Tam zamanlı olarak yazılar yazarsanız bu işten kazanabileceğinizin sınırı yok. Ek gelir olarak düşünürseniz ayda ortalama 500 TL kazanabilirsiniz, tam zamanlı olarak ise çalıştığınız platformlara bağlı olarak 3000-5000 TL ortalama kazanç sağlayabilirsiniz.


bayilik veren firmalar

kobi vadisi

Yorumlar(2)

 1. Cevap yaz
  Sabriye yorumu:

  Merhaba biraz önce kitap seslendirme işi için bir mesaj yazdım size. Ben bu işe talibim fakat aynı zamanda makale yazarlığı için de sizinle iletişime geçmek istiyorum. 5 yıldan fazla bir zamandır makale yazarlığı yapıyordum fakat emeğimin karşılığını alamadığım için bu işi bıraktım. Siz burada günlük 2 ya da 3 saatlik bir çalışma ile 500 tl kazanılabileceğini yazmışsınız. Eğer böyle bir platform varsa ve bu kadar kazanılıyorsa lütfen beni de bilgilendiriniz. Zira ben makale yazarlığını çok iyi yapıyorum.

  • Cevap yaz
   kobivadisi yorumu:

   Merhaba, yorumunuz için teşekkür ederiz. İnternet üzerinde birkaç araştırma yaparsanız, birçok yazarlık platformunun olduğunu rahatlıkla bulabilirsiniz. Bu web sitelerinin amacı: sizin uzman olduğunuz konularda, içerik üretmenizi talep ederler. Sonrasında ihtiyacı olan müşterilerde web sitesi üzerinden alım yaparlar. Sizde yazmış olduğunuz makaleler için, toplu ödeme alabilirsiniz.

Yorumunuz