Yazılım Şirketi Kurmak

Yazılım Şirketlerinin Kurulma Nedenleri

Genel olarak çalışan bazı bireyler ay sonları geldiğinde ya da ay içerisinde sürekli kazandığı paranın eksik olduğunu düşünüyor. Akıllarında sürekli bir takım düşünceler içerisine giriyor. Ay içerisinde kazandığı parayla gününü geçirmeye çalışıyor. Bunlara örnek vermek gerekirse birikimler, harcamalarındaki kısıtlılık bunlardan başlıca nedenler olabiliyor. Bu tarz durumlarda çoğu birey kendi işini kurmak isteyip, daha fazla sermaye kazanmak istiyor. Alınan maaşlar geç yatırıldığından ve de eksik yatırıldığında bu gibi düşünceler daha da pekişiyor. Fakat bu düşüncelerin çoğu bireylerin sadece zihinde kalıyor. Çünkü bir şirket açılabilmesi için gerekli sermayeyi toplamamış ya da birikimlerinin olmadığını düşünen bireyler, sadece bu fikrin hayalde kaldığını düşünüyorlar.

Yazılım Şirketinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günümüzde çoğu birey yetenekli olmadığı işlerde ve kendi sektörü dışındaki işlerde gününü geçirmeye çalışıyor. Yazılım ve de web tasarım sektöründe kendisini eğitmiş bir birey, muhasebe üzerinde ya da farklı sektörlerde çalışabiliyor. Bu örneği tam tersinden düşünecek olursak, muhasebe alanında uzman bir kişi yazılım ya da web tasarım alanında para kazanma hayalleri kurabiliyor. Kısaca örneği daha geniş bir yelpazeye yayacak olursak, yazılımdan anlamayan bireylerin bir şirket açması genel olarak olumsuz sonuçlar ile karşılanıyor. Çünkü şirket sahibi olaya sadece kendi açısından bakıp, sadece paraya odaklı bir düzen oluşturuyor. Örnek vermek gerekirse, dışarıdan bir yazılımcıya istek üzerine yaptırılacak bir siteye iki bin lira verildiğini düşünelim. Bu siteyi sadece bir kişinin yaptığını ve tüm ücretin o yazılımcıya aktarıldığını varsayalım. Bazı şirket sahiplerinin düşünceleri tam da bu noktada değişiklik gösteriyor. Dışarıya yaptırılacak tek bir site için vereceği iki bin lira ile de bir elaman alıyor. Bu elemana yapılması gereken sitenin özelliklerini ve de isteği içerikleri iletiyor. Şirketine aldığı eleman ise bitiyor ve parasını alıyor. Şirket sahibinin düşüncesi ise bu durumda, aldığı elemanın bu işi bitirip diğer işleri de ay sonuna kadar yapması ve geriye kalan site ücretlerinin şirket sahibine kalması oluyor. Bazı şirket sahiplerinin bu gibi düşünceleri hem çalışan üzerinde olumsuz etki bırakıyor hem de şirket açısından yapılmaması gereken bir mantık içerisine giriliyor.

Yazılım Şirketlerinin Mantık Hataları

Türkiye’de açılan yazılım şirketlerinin birçoğu mantık hatalarıyla dolup taşıyor. Özellikle şirket sahiplerinin bazı mantık hataları bu durumu oldukça geri dönülmez bir hale sokuyor. Bazı şirket sahiplerinin ticari zekâlarının olmaması nedeniyle genel olarak kendilerini diğer şirketlerden ve de ortaklarından üstün görebiliyor. Bu gibi durumlarda şirket kaos ortamına sürüklenebiliyor. Genel olarak bakıldığında unsurların çoğu bu sektörde başlıca sebeplerdir. Yazılım üzerine bir şirket kurulması, web tasarım ve de en önemlisi paradır. Öncelikle düşünülmesi gereken ve hata yapılmaması gereken konulardan biri de kurulan şirketten hemen çok büyük paraların kazanılmayacak olmasıdır. İmkânsız bir konu değildir fakat genele vurulduğunda böyle düşüncelere ilk etapta girmek başlıca hatadır. Çünkü bu şartlar içerisinde düşünüldüğünde zarar görecek kişiler sadece çalışanlar olacaktır. Bazı şirket sahipleri istedikleri paraları kazanamadıklarında çoğu kez çözümü eleman değiştirmekte bulurlar. Büyük paralar kazanmak için ya eleman değişimi olur ya da elemanın işine son verirler. Bu her iki kişi içinde olumsuzlukların başlangıcıdır. Bu olumsuzluklara kısa örnek verecek olursak, şirket sahibi elemanını kovduğu için iş üzerinde olumlu yanıtlar alamayıp şirketini kapatma kararı alır. Olay eski çalışan açısından düşünülmek istendiğinde ise işten kovulan eleman iş bulma konusunda sıkıntılar çekebilir.

Yazılım Şirketindeki Atılacak Temeller

Bir yazılım şirketi kurmak için temelinin iyi atılması şarttır. Bu atılacak temel ise iş dünyasında sağlam bir gelecek oluşturması çalışan ve patron için olumlu bir durum olacaktır. Genel olarak iş dünyası dediğimiz platformda yazılı olmayan belli başlı kurallar mevcut. Bir yazılım şirketi kurulduğu süre zarfı içerisinde minimum bir yıl kazanılan paranın en alt kısmı düşünülmeli ve ona göre sermayeyi harcamak olmalıdır. Aksi düşünülecek olursa, şirket ilerleyen zamanlarda kalkınacak ve de yükselmesi beklenecek iken, sermayenin yanlış kullanımı ve de tüketilmesi ile açılan şirket kapılarını kapatmak zorunda kalabilir. Bu gibi durumlara dikkat edildiği takdirde olumsuz sonuç alma riski minimum seviyeye düşürülebilir.

Bilişim Sektöründe Bayilik Almak

Eğer sizde ucu bucağı olmayan bu sektörde yeni bir yatırım yapmayı düşünüyorsanız, Kobi Vadisi platformunda yer alan bilişim bayiliği veren firmaları araştırabilir, anlık olarak ilgilendiğiniz firmalara bayilik taleplerinizi iletebilirsiniz.kobi vadisi

Yorumunuz

yazılım şirketi kurmak
Yazılım Şirketi Kurmak
Hobi Bahçesi İşletmeciliği Yapmak
Hobi Bahçesi İşletmeciliği Yapmak
Bayan Kuaförü Açmak
Bayan Kuaförü Açmak
sağlıklı yaşam ve zayıflama merkezi açmak
Sağlıklı Yaşam ve Zayıflama Merkezi Açmak
Scooter Kiralama İş Modeli
Scooter Kiralama İş Modeli
Tarım Alanında En Popüler İş Fikirleri
Tarım Alanında En Popüler İş Fikirleri
En Kârlı 50 İş Fikri
En Kârlı 50 İş Fikri
Dans Eğitim Merkezi Açmak
Dans Eğitim Merkezi Açmak
Balık Üretim Çiftliği Kurmak
Balık Üretim Çiftliği Kurmak