Yatırımcı Arıyorum

Yemek Kamyonu İş Fikri

Yemek Kamyonu İşi Nasıl Kurulur?

Tekerlekli restoranlar olarak da adlandırılan yemek kamyonları, iş kurmak isteyenler için ideal olabilir. Yemek kamyonu işi nasıl kurulur? Maliyeti ne kadar olur?

Yemek yapmayı seviyorsanız ve bunu ticarete dökerek para kazanmak istiyorsanız bu yazımız size ilham verebilir. Klasik konseptlerin dışına çıkarak, bir yemek kamyonu işini kurmayı düşünebilirsiniz. Bunu yaparken de şıklığı ve hijyeni ön planda tutarsanız, belki de tanınan ve aranılan bir lezzet markası olmanız içten bile değil.

Yemek kamyonları aslında var olan ve zaman zaman görmeye alışkın olduğumuz ve seyyar olarak her yerde bulunabilen seyyar restoranlardır diyebiliriz. Tabi restoran diyebilmemiz için işini kaliteli yapan ve temizliğe, hijyene özen gösteren aşçıların elinde ancak bu unvanı kazanabilir. Yoksa sıradan bir kokoreç kamyonu olmaktan öteye geçemez.

Neden Yemek Kamyonu İşi Yapılır?

Öncelikle kurulum maliyetleri normal bir işyeri açma maliyetleriyle karşılaştırıldığı zaman oldukça düşük. Seyyar olması da dilediğiniz uygun bir noktada hizmet verebilmenize olanak sağlamakta. Bu sayede kendinizi en işlek bir fabrikanın önünde satış yaparken bulursanız şaşırmayın. Çünkü insanlar sizin ayağınıza gelmeyecek. Aksine siz onların ayağına gideceksiniz. Bu anlamda hem sabit bir işyerine göre kurulum ve işletme maliyetlerinin düşük olması hem de dilediğiniz noktaya nakletme kolaylığı nedeniyle avantajları büyük.

Tabi dezavantajları yok mu? Elbette ki var. Bazı insanlar bu tür kamyon restoranları hijyen bakımından yeterli bulmayabilir. Kullanım alanı olarak içeride belki de 1 ya da 2 kişi ancak çalışabilir. Ancak düşünüldüğünde yatırım yapmak mantıklı olabilir. Eğer siz de girişimci ruhlu, heyecanı seven, tek bir yere bağımlı kalmak istemeyen özgür ruhlu biriyseniz bu yatırım fikri tam da size göre.

Yemek Kamyonu Kurulumu İçin Neler Gerekli?

Öncelikle temiz, bakımlı, bu iş için uygun renkte boyanmış ve bu iş için uygun şekilde hazırlanmış bir kamyon bulmanız gerekmekte. Kamyonu bulduktan sonra iş resmi işlemleri halletmeye kalıyor. Onları da hallettikten sonra bir tane taşınabilir POS cihazı (fiş kesebilen model tercih edilirse daha güzel olur), sizi anlatan bir web sitesi, müşterilerin size ulaşabileceği ve sizi bulabileceği reklamları yayınlamak ve ufak tefek teferruatı halletmeye kalıyor.

Eğer kamyonu kendiniz hazırlamaya kalkarsanız muhtemelen daha çok paralar harcayabilirsiniz. Ancak kendi zevk ve isteklerinize göre dizayn edebilirsiniz. Bu maliyeti arttırsa da kullanışlılık açısından daha iyi olacaktır. Fakat maliyetten kaçınıyorsanız ve daha uygun olsun düşüncesindeyseniz hazır yemek kamyonu satın alabilirsiniz. Tabi ki hazır alacağınız kamyonu biraz modifiye ederek kendi zevkinize göre düzenlemeniz gerekiyor. Bir de bu işe uygun kamyon bulması da çok kolay olmayacaktır. Ancak yine de bulunabilir. O kadar zor olacağını sanmıyoruz.

Bunların haricinde muhasebeci masrafı, alet edavat masrafları ve buna benzer ufak tefek masraflar olacaktır. Bütün bu masrafları ayarladıktan ve gerekli resmi işlemleri tamamladıktan sonra iş sunacağınız yemekleri seçmeye geliyor. Seçtiğiniz lokasyonda en çok ne tüketiliyor ise oraya aracınızı kurarken bunu göz önüne alarak yemekleriniz için hazırlığınızı yapabilirsiniz. Örnek olarak çok kalabalık bir fabrika önünde aracınızı konuşlandıracaksınız. Fabrikadan çıkan işçiler en çok ekmek arası köfte yemeyi tercih ediyorlar. Bir başka yoğun cadde üzerinde aracınızı konuşlandıracaksanız orada da kokoreç tercih edildiğini varsayalım. İlk birkaç ay lokasyonlarda en çok tüketilen yiyecekleri not alarak bir tercih listesi oluşturabilirsiniz. Sonraki servislerinizde gideceğiniz yere göre yemeklerinizi servis etmek için hazırlığınızı ona göre yapabilirsiniz.

YouTube video player

Yemek kamyonu işi özgür ruhlu kişiler için çok ideal olabilir. Kendilerini kapalı bir işyerine tıkmak yerine, gezici, gerekli resmi kurumlardan izinleri alındıktan sonra uygun yerlerde konaklanabilen bir işyeri işletmek çok cazip olacaktır. Haftanın belli günleri belirlediğiniz lokasyonlarda bulunmanız durumunda insanlarda alışkanlık yapacak ve sunduğunuz lezzetlerle giderek markalaşmaya başlayacaksınız. İnsanlar sizlerin yemeklerini tatmak için kamyonu kurduğunuz yere gelecek ve karınlarını doyuracaklar. Üstelik bunu yaparken birkaç farklı lokasyonda yapıyor olacaksınız.

Hangi lokasyonun hangi günler daha çok ciro yaptığını kontrol ederek karlılık oranlarınızı da arttırabilirsiniz. Her gün farklı bir lokasyon ve farklı müşterilerle tanışacak, gelirinizi katlayabileceksiniz. Yemek kamyonu fikri belki biraz uçuk gelebilir ancak düşük kurulum maliyeti ve farklı lokasyonlarda işletebilme kolaylığı da çok cazip gelebilir. Seyyar Kokoreç Satarak Para Kazanmak

Yemek Kamyonu İşi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kobi Vadisi olarak yapmış olduğumuz araştırmalarda bu iş modelinin özellikle Avrupa ardından Dünya’nın birçok ülkesinde popüler ve revaçta olduğu iş modelleri arasında olduğunu keşfettik. Şayet sizde yakın bir dönemde yurtdışı seyahati yaptıysanız, Yemek kamyonu / Kamyon restoran iş modeli ile karşılaşmış olabilirsiniz. Bu iş modeli ülkemizde bugüne dek: genellikle arabada ekmek arası köfte satmak mantığı ile çalışmaktaydı. Fakat her işte olduğu gibi, bu iş fikri de büyük bir inovasyona uğrayarak çok ciddi ve yüksek kazançlı iş fikrine dönüştü.

Bizim yorumumuz, böyle bir iş fikri düşünürseniz özellikle konser, festival, etkinlik, fuar girişleri gibi vb. alanlarda çok rahatlıkla gelirinizi 3-4 katına çıkartabilirsiniz. En kötü sonucu da hesaplarsanız, kamyon içerisine yapılan yatırımı hurda niyetine satar, kamyonu da piyasa değerlerine rahatlıkla yeni alıcısına satabilirsiniz.kobi vadisi

Yorum(1)

  1. Cevap yaz
    Doğan Benli yorumu:

    Dükkan işletiyorum ama ne yalan söyleyeyim aklımda olan iş modeli. Gerekli izinler ve prosedürler hakkında daha fazla bilgi verebilirseniz çok memnun olurum. İyi çalışmalar.

Yorumunuz