Yatırımcı Arıyorum

Yeni Başlayanlar İçin Marka Stratejisi Geliştirme

Başarılı Bir Marka Stratejisi Nasıl Geliştirilir?

İyi marka tasarımı, ürünleriniz ve hizmetlerinizle açık ve tutarlı değerleri birleştirmenin bir yoludur. Bu, yeni müşteriler çekmenin, mevcut müşterilerin ve irtibatların işinizi hatırlamasından emin olmanın iyi bir yöntemidir.

Marka Stratejisini Nasıl Geliştirirsiniz?

Marka stratejisi, birçok tasarım disiplinine dayanmaktadır. Belirli hedeflere ulaşmak için bir şirketin markasının gelişimi için uzun vadeli bir plan üretmeyi amaçlar, yani tüketici ihtiyaçlarına, duygularına dokunma veya rekabetçi bir varlık oluşturmadır.

Marka stratejisi, işinizin kimliğini aşağıdaki gibi görsel yöntemlerle oluşturmak için kullanılan bir grafik tasarım öğesi içerir;

 • İşletme adının renkleri ve yazı stili
 • Logolar
 • Kırtasiye
 • Web sitesi
 • Pazarlama

Marka stratejisi ayrıca bir iletişim bileşeni içermelidir:

 • Kitlenizi belirleme
 • Mesajın ne olduğunu belirlemek
 • Mesajınızı göndermek için kullanacağınız reklam öğesi

Ayrıca, mağazalarınızda, pazar tezgâhlarınızda veya vitrinlerinizde doğru görünüm ve ortamı oluşturmak için perakende tasarım ve görsel mağazacılığın yanı sıra ürün ve ambalaj tasarımı marka stratejinizin bir parçası olarak düşünebilirsiniz. Her türlü marka stratejisi işinize uygun olmayabilir. Doğru marka stratejisini seçme konusunda daha fazla bilgi edinmelisiniz. Marka Oluşturmak

Marka Tasarımının Yapı Taşları

Seçeceğiniz marka aşağıdaki özellikleri taşımalıdır;

 • Basit, akılda kalıcı, tutarlı olmalıdır.
 • Müşterilerinizle ve onların ihtiyaçları ile ilgili olmalıdır.
 • Tüm iletişim, pazarlama, web siteleri, iş ve satış ortamlarında mümkün olduğunda güçlendirilmelidir.
 • Güncel ve taze tutulması için gerektiğinde değişiklikler yapılabilmeli. Fakat, işiniz radikal bir şekilde değişmedikçe, genellikle marka değiştirilmemeli ve yenilenmemelidir.
 • Yazılı, TV’de, dijital ve sosyal medya reklamcılığı gibi tüm medyada etkili olabilmelidir.

Marka tasarımının ne kadarını kendiniz yapabileceğinizi ve bir tasarımcıya neyi yaptıracağınıza karar vermelisiniz. Her iki durumda da çalışanları dâhil etmek iyi bir fikirdir. Ürünlerinizi veya hizmetlerinizi iyi tanıyorlar ve müşterilerinize aşina olmaları muhtemeldir.

Başarılı Bir Marka Nasıl Tasarlanır?

Marka yaratmak zor bir iştir. Başarılı ve akılda kalıcı bir marka oluşturmak için bir yol haritasının olması gerekir. Doğru marka tasarımı için size yardımcı olacak ipuçlarından bazıları şu şekildedir;

 1. Basit tutun: Bir marka oluşturmak karmaşık olmak zorunda değildir. Tüm kurumsal malzemelerden sürekli takip edilen sade, basit bir yazı ile başlayabilir. Doğru marka stratejisini seçerken dikkatli ve titiz davranılması gerekebilir.
 2. Teklifinizi farklı kılın: Bu, diğer rakiplerin kullanmadığı tasarım veya ambalajdaki renk seçiminiz kadar basit olabilir. Farklı bir teklif, tüketicilerin kafasında güçlü bir izlenim yarabilir.
 3. Tutarlı olun: Müşterilerin markanızın her yönü ile sizinle aynı şekilde hissetmesi sağlanmalıdır. Marka tutarlılığını sağlama hakkında daha fazla bilgi edinerek markanıza daha tutarlı bir görünüm kazandırabilirsiniz.
 4. Müşterilerinizi dinleyin ve anlayın: Markanız müşterilerin istediklerini yerine getirmiyorsa sizin için iyi değildir. Markanız ve müşterileriniz hakkında daha fazla bilgi edinmelisiniz. Kullanıcı merkezli tasarım teknikleri, tasarım sürecinin ilk aşamalarında doğrudan tüketicilerle etkileşime girerek ve bunları dâhil ederek başarılı bir marka yaratmanıza yardımcı olabilir.
 5. Markanızla bağlantı kurun: Her reklamın, broşürün ve mektubun aynı mesajı güçlendirmeye yardımcı olduğundan emin olun. Bir logonuz varsa, mümkün olduğunda kullanmalısınız.
 6. Markanızı yönetin: İyileştirmeler yapmak için sürekli olarak fırsatları araştırın. Marka yönetimi teknikleri hakkında daha fazla bilgi edinmelisiniz.
 7. Çalışanlarınızı dâhil edin: Çalışanlarınız markayı anladığından ve ona inandığından emin olun. Markanız hakkında ve çalışanlarınızda daha fazlasını öğrenebilirsiniz.
 8. Hevesli bir marka yaratın: Müşterilerin ihtiyaçlarına dikkat edin, ancak markanızın onlar için ne anlama gelmesini istediğinizi kontrol edin, müşterilerin arzu edebileceği bir şey oluşturun. Örneğin, cep telefonlarının görünür yönleri tipik olarak bir yaşam tarzı görüntüsünü yansıtmak için tasarlanmıştır.

Marka bir firmanın rekabette avantajı olabileceği gibi dezavantajıda olabilir. Bu yüzden marka tasarımı aşamasında çok dikkatli, titiz ve önsezili bir çalışma yapılması firmanın başarısı için çok önemlidir. Başarılı markalar müşterilerinde otomatik bir satın alma davranışı sergilenmesine sebep olarak karlılığı artırabileceği gibi tam tersi de söz konusu olabilir. Markaların müşterilerle iletişimde güçlü bir koordinasyon aracı olduğu unutulmayarak markalaşma süreci firmalarda başarılı bir çalışmayla yapılması gereken bir görevdir. Başarılı Bir Marka İçin Gerekenler

Güçlü başarılı bir marka; diğer rakiplerin pazara girmesinde engelleyici bir rol oynar. Çünkü herkes kalitesi sabitlenmiş başarılı bir markayı satın almak ister. Ve müşteri sadakatinde önemli bir rol oynar.


Yatırımcı Arıyorum

kobi vadisi

Yorumunuz