Yeni Enerji Kaynağı Ne Olabilir?

Yeni Enerji Kaynakları

Geçmiş çağların kömür ve fosil atıklarından, güneş enerjili sistemlere ve rüzgar terminallerine geçiş yapmanın ardından, yepyeni bir enerji kaynağı girişimleri başladı. Esasen çoktan başlamış olan enerji arayışları, doğa ve teknolojinin senkronize olma düşüncesinin çok gelişmemiş olmasıyla, henüz çevresel faktör arayışlarındadır.

“İnsan Kaynakları” tam manasıyla keşfedilememiş bir enerji alanıdır. İnsanoğlu civarı incelemekten, kendi bünyesinde taşıdığı enerjinin sonsuz ve yenilenebilir – sürdürülebilir olduğunun farkında değildir.

Yeni çağın yepyeni enerji kaynağı, İnsan olabilir mi?

İnsan Kaynaklarını Kullanmak

Bir konser salonunda ortalama 200 kişinin, herhangi bir aktivite yapmadan ürettiği enerjiyi biliyor musunuz? Yahut tek bir insanın, sabit haldeyken bile kaç voltluk enerji üretimi yaptığı hakkında bir fikriniz var mı?

Peki insan enerjisini, teknolojik enerjiye dönüştürmek mümkün müdür? Gayet mümkündür. Ki; İsviçreli bilim insanları bu kaynağı çoktan fark etmiştir. AloisPfenniger, arterler vasıtasıyla ortalama 800 micro – watt güç elde etmeyi başarmıştır.

Bu şahane bilgiyle, toplu yaşam kurallarını daha eğlenceli hale getirebiliriz. Özellikle Türkiye’de kafe ve restoranlar daima doludur. Gençlerin ders çalıştığı kahve evlerinde üretilen enerji miktarını düşünün (!?)

Mikrotürbünler yerleştirilerek elde edilen insan enerji üretimi, herhangi bir bağlanım olmadan da yapılabilir. Enerji ağı- enerji alanı oluşturularak, farz-ı misalse havadaki enerjiyi emmeyi başaran bir sistem geliştirilerek, yeryüzüne doping katkısı sağlanabilir.

İnsandan Enerji Üretimi

Sidney Opera Binası aydınlatma sistemi belgeselini izleyerek, minik bir ilham alabilirsiniz. Bina aydınlatma sistemine, konser salonundaki insanların ürettiği elektrik- enerji etkisinin ve gücününün fark edilmesi için idealdir.

Geliştirilmesi mümkün olan enerji üretim alanları ile insanlar sadece otururken bile, en azından bulundukları alandaki enerji sarfiyatını karşılayabilirler. Örneğin bu sistem baz alınarak dizayn edilmiş şık sandalyeler veya cam şeffaflığında dizayn edilen mekan tasarımıyla;

 • Kinetik enerji- ışıma kombinasyonu
 • Potansiyel enerji- ışık enerjisi kombinasyonu
 • Ses enerjisi- yenilenebilir enerji kombinasyonu

Gibi, farklı enerjileri aynı sisteme entegre ederek kaynak edinilebilir. Belki biraz ütopiktir, ancak teknoloji ve enerji kaynakları bu denli gelişmişken denemeye değerdir. Üstelik Dünya’nın yüzyıllardır enerji üretimine, minik bir katkı olabilir.

İnsan Enerjisine Teknolojik Form

Telefon bataryalarında kullanılabilir bir enerji kapasitesi yaratmak, birkaç kahve fincanından sağlanabilir. Minimal boyutlarda üretilen enerji üniteleri, kısa süreli veya mobil elektrik santrallerine dönüşebilir. İnsandan üretilen elektrik enerjisi elbette, teknolojik veya elektronik cihazlar için yeterli değildir.

Ancak özellikle mobil tasarımlar ile seyahatlerde ideal çözümler sağlanabilir. Sürekli hareket halinde olan insanlar için şarj bitme sorunu tamamen ortadan kalkabilir örneğin. Yahut evinizde nostaljik bir abajur için gerekli olan enerjiyi, kendi üretiminizle sağlayabilirsiniz.

Doğaya katkı sağlamak ve yeni enerji kaynağını hayata geçirmek için, proje hazırlamanız yeterlidir. Yepyeni fikirlere açık binlerce yatırımcı, enerji kaynağınızı desteklemeye hazırdır. İster melek yatırımcılar edinebilir, isterseniz üretimi kendiniz yapabilir ve sponsorunuzla dünyaya açılabilirsiniz.

Yapmanız gereken; sadece enerjiyi fark edip ideal ve pratik sistemi geliştirmektir. El bataryasından sandalye minderine ve enerji üretim stüdyolarına dek inanılmaz projeler geliştirilebilir.

Belki insanlar en keyifli şarkılarını söylerken, belki en tatlı sohbetlerini ederken yüksek enerjileriyle ekosisteme katkı sağlayabilirler. Fikri projeye dönüştürmek, planlamayı sisteme dönüştürmek ve sisteminizden kullanılabilir aygıtlar elde etmek için çalışmalara başlayabilirsiniz.

Şık projenizle de uluslararası alanda patenti size ait ürününüzü sunabilirsiniz.

Projenize Melek Yatırımcı Formülü

Yürüyüşü seven insanlar ve özellikle sporcular için enerji üretim ayakkabıları geliştirilebilir. Sporcuların ürettiği enerjinin kullanılmaması, ırmaklara haksızlık olabilir mi? Ya da eğlence mekanlarında dans edilirken üretilen enerjinin elektriğe dönüştürülmesi, rüzgâra biraz destek sağlar mı?

En azından inşaat sektörünün gelişkinliği, iklimsel faktörlerin değişmesi ve küresel ısınma olarak tanımlanan risk faktörünün- olumlu duruma getirilmesi için, insan kaynak olabilir mi?

Ayakkabılar içine yerleştirilebilir minik bir ped veya kauçuk içine yerleştirilen küçük bir panel ile bir kişinin günlük elektrik ihtiyacı karşılanabilir. Kişiye göre belki 1 günde belki 1 haftada. Maksat, tamamen şahsa özel enerji üretimidir.

Bu ve benzer fikirleriniz için sizi destekleyen yüzlerce meleğiniz var. İnandığınız projeyi, yatırıma değer şekilde sunduğunuzda yatırım desteği alarak girişimlerinizi gerçeğe dönüştürebilirsiniz.

Yatırımcı Bulma

Arzu ederseniz sizde projeniz/fikriniz için yeni yatırımcılara ulaşabilirsiniz. Tek yapmanız gereken; Kobi Vadisi desteğinden faydalanalarak yatırımcı bulma ilanı oluşturmak ve enerji döngünüzü hemen başlatmak.kobi vadisi

Yorum(1)

 1. Cevap yaz
  sanliticaret1 yorumu:

  Yeni enerji kaynağı!
  Geleceğin enerji kaynağı olarak mıknatıslarda bulunan potansiyel itki kuvvetini kinetik enerjiye çeviren Manyetik Enerji Motorlarını görüyorum.
  Bu konuya bilim adamları ve akademisyenler ön yargılı bir şekilde baksada, gelinen son noktada uzun yıllar yaptığımız Ar-Ge çalışmalarında manyetizmanın karakteristik davranışına uygun mıknatıs tasarımı geliştirerek momentum korunumunu kırdık ve manyetik potansiyel enerjiyi kinetik enerjiye çevirdik.
  300 yıl ömrü bulunan neodyum mıknatısların, fizikte enerji korunumu ilkesi çerçevesinde 300 yıl boyunca doğal, yenilenebilir enerji üreteceği anlamına gelir.
  Patenti alınan buluşumuz enerji sektöründe çığır açarak, dünyanın önemli bir sorununa çözüm getirecektir.

Yorumunuz

Yeni Enerji Kaynağı Ne Olabilir?
Yeni Enerji Kaynağı Ne Olabilir?
Devlet Memurlarının Yapamayacağı ve Yapabileceği İşler
Devlet Memurlarının Yapamayacağı ve Yapabileceği İşler
Aile Şirketlerinin Ekonomideki Yeri
Aile Şirketlerinin Ekonomideki Yeri
Aile Şirketlerinde Kriz ve Değişim Zamanları
Aile Şirketlerinde Kriz ve Değişim Zamanları
Koronavirüs Sendromu Nedir? İşyerlerinde Nasıl Önüne Geçilir?
Koronavirüs Sendromu Nedir? İşyerlerinde Nasıl Önüne Geçilir?
Porter’in 5 Kuvvet Analizi
Porter’in 5 Kuvvet Analizi
Müşteri İstek ve İhtiyaçları
Müşteri İstek ve İhtiyaçları
Bilgisayar Temizliği Nasıl Yapılır?
Bilgisayar Temizliği Nasıl Yapılır?
Logo Tasarımında Şekillerin Etkisi
Logo Tasarımında Şekillerin Etkisi