Yatırımcı Arıyorum

Yeni Franchise

Yeni Franchising Almak

Franchise Sisteminin Avantajları

Günümüz ülke sınırları içerisinde yeni franchise enstitüsünde oldukça gözle görülen yenilik ve değişimler meydana geliyor. Bir franchisor’un franchisee’lara sunmuş olduğu destekler, yeni franchisee’ların başarısız olma risklerini ortadan kaldırmalarına olanak sağladığı görülüyor. Bu oluşan durum ile birlikte franchise işletmelerinin yatırım ile ilgili pazar alanında aşinalığı bulunmayan yabancı uyruklu kişiler için önem taşıdığı belirtiliyor.

Yeni franchise’lara verilen destekler arasında eğitimler, konum seçimleri, işe alımlar, satıcılar ile ilgili ilişkiler, pazarlama ve de yürütme destekleri gibi seçenekler yer alıyor. Bu verilen destekler sayesinde franchisor yeni açılan franchise bayileri içerisinde neredeyse tüm konular hakkında bilgi sahibi olabiliyor.

Ülke sınırlarımız içerisindeki yerleşmiş franchise’ların birçok kaynakları mevcut iken Amerika Birleşik Devleti’nin dört bir çevresinde bulunan franchise’ların ihtiyaçları ile ilgilendikleri gözlemleniyor.

Franchising Sistemi İçerisindeki Alan Mevcudiyeti

Herhangi bir birey franchisee olmak istiyor ise, hangi sektör içerisindeki franchise’ın en iyisi olduğu hakkında araştırmalar gerçekleştirirken, meydana gelen bir diğer faktör ise yeni franchise’ın hangi konum üzerinde şekillenebildiğini gözlemlemesi gerekiyor. Oluşturulmuş bu sistem üzerinde franchisor’lar yeni franchisee’lere genel olarak özel bölge ve alanları bulmak konusunda yardımcı oldukları gözlemleniyor. Bu hareketi yapmalarındaki asıl amaç ise yeni franchisee’lerin birbirleri ile aralarında oluşması düşünülen rekabeti yapmamaları gerektiği ön görülüyor.

Franchising sistemine genel olarak bakacak olduğumuzda uzun bir süredir var olan bir franchise’lara kıyasla, yeni franchise’ların oldukça avantajlı olduğu gözlemleniyor. Çünkü yeni franchise’lar sistemi kurabilecekleri alanların daha fazla olduğu, hangi alanların daha işlek olduğu ve de potansiyel açıdan iş yapılabilecek alanların seçimleri konusunda oldukça büyük seçeneklere sahip oldukları düşünülüyor.

Genel olarak bu sistemdeki yerleri inceleyecek olduğumuzda yerleşmiş franchise’ların birçoğu Florida, California ve de Texas gibi bölgelerde çok az bir sayıya sahip oldukları belirtiliyor. Bu durumda meydana gelen olaylardan bir tanesi de yerleşmiş franchise’ı seçecek olan yeni franchisee’nin konum açısından oldukça kısıtlı bir alan kalacak olması belirtiliyor. Bu açıdan yeni franchisee’lerin yerleşmiş alanlar üzerindeki avantajları oldukça büyük bir derecede olacağı belirtiliyor.

Franchsing Sisteminde Çoklu Birim Gelişimi

Bu sistem üzerinde franchise’ın ne kadar çok birim meydana getirilmiş ise o birimler ile çalışmayı, bu sistem üzerinde ne kadar az birim meydana getirilmiş ise franchisee’i seçmek yerine az bir miktar birimin olduğu franchisee ile çalışmak istedikleri belirtiliyor. Genel olarak bakıldığında franchise’ların birçoğu komple herhangi bir şehir içerisine yerleşim göstermiş olduğu, eyalet ya da ülke sınırları içerisinde gelişim gösterebilen franchisee’lar ile özellikle yakından tanımak ve çalışmak istedikleri belirtiliyor.

Franchise’ler titizlik ile gelişim gösterebilen ya da bir potansiyel barındıracak franchisee’ler ile çalışmayı uygun buldukları gözlemleniyor. Bunun sebebi ise franchisee ile yakından ilgilenmek ve eğitim vermek yerine zaman ve kaynaklardan tasarruf yapmayı amaçladıkları belirtiliyor. Bu franchise’ların birçoğu yemek sektörü içerisindeki franchisee’lerin ilk senelerinde belirlenmiş bir kısıtlama getirerek açılması gereken minimum birim miktarlarını şart koydukları belirtiliyor.

Franchising Sistemi Üzerinde Daha Fazla Bağımsızlık ve Özgürlük

Dünya üzerindeki her franchise’ın, kurulmuş olan sistem içerisindeki kendi birimlerini işletmeden önceki zamanlarda karşılaşması gereken birtakım sorunların meydana geldiği belirtiliyor. Yerleşik franchise’ların özellikle yemek ya da otelcilik alanlarında devamlılık gösterenler, katılmasına uygun buldukları yeni franchisee’ler konusunda oldukça katı gereksinimler meydana getirdikleri gözlemleniyor.

Sistem içerisindeki franchisor’ların sıklık ile dile getirdikleri ve de gereksinim duydukları potansiyel barındıran franchisee’in aynı enstitü içerisinde ne kadar süre zaman geçirdiği ile ilgili bilgilere sahip olmak istedikleri gözlemleniyor. Örnek verecek olursak yemek ya da otelcilik sektörü içerisinde çalışan ve genel olarak birçok alanda faaliyet gösteren yerleşik franchise, franchisee’lerin bu sistem içerisinde en az beş yıllık bir tecrübeye sahip olmaları gerektiği ile ilgili şart koydukları gözlemleniyor.

Franchising sistemi içerisinde hiçbir tecrübesi olmayan, herhangi bir enstitü içerisinde franchise’lık yapmak isteyen kişilerin karşılarına yeni oluşabilecek avantajlar ve seçeneklerin çıkması, yeni oluşturulmuş bir franchising sistemine karşı ne kadar açık olurlar ise o kadar gelir elde edecekleri uygun görülüyor.

Franchising Sitemine Yatırım

Siz de yeni oluşturulacak bir sistem içerisine girmek istiyorsanız ya da oluşturmuş bir franchising sistemine yatırım yapmak istiyorsanız, Kobi Vadisi platformunda yer alan franchising veren firmalar‘ı araştırabilir, bütçenize en uygun markalara ulaşarak anlık olarak başvuru yapabilirsiniz.


bayilik veren firmalar

kobi vadisi

Yorumunuz