Yatırımcı Arıyorum

Yeni İş İmkanları

Belli bir bütçeniz var ya da sıfır sermayeye sahipsiniz. Bir iş kurmak için eskiden olduğu gibi çok yüksek paralara ihtiyaç yok. Sıfırdan işe başlayarak, ticari zekânızı ve bilgi birikiminizi kullanarak çok iyi kazanç elde edebilirsiniz.

Ancak yeni bir işe atılacaksanız iyi bir girişimci olmayı öğrenmeniz gerekiyor. Bunu için;

Yeni İş Seçimi Yapmak

İşi yapmaya başlamadan evvel, eğer ki bir dükkân açmak niyetinde iseniz, sermayenizi iyi belirlemeniz gerekiyor. Dükkân kirası, içine konacak eşyalar, araç ve gereçler, mobilyalar, çalışacak personel, dükkânın dekorasyonu derken tüm maliyetleri dikkatli hesaplamakta yarar var. Ayrıca her türlü olumsuzluğa karşı da, bir miktar kenara para ayırmanızda gerekiyor.

Planlı Hareket Etmek

Hangi iş olursa olsun, planlı hareket etmekte önemli. Hangi işin yapılacağı, bir dükkân kiralanacaksa konumu, lokasyon önemi, kaç eleman alınacağı, verilecek maaşlar, dükkân için yapılacak tüm giderler, ne kadar bütçeye ihtiyaç var? bunların hepsi planlanmalıdır.

Sabırlı olmak

Hangi işi yaparsanız yapın, ilk günlerde öyle çok yüksek kazanç beklemeyin. Diyelim ki bir restoran açtınız, ilk birkaç hafta işler yolunda gitmeyebilir. Tabaklar kırılabilir, personel işten ayrılabilir. Ya da çevrenizde güçlü rakipleriniz olabilir. Yani kötü ihtimalleri de göz önünde bulundurmak gerekir. Ama sabırlı olmakta fayda var. Tabakların yenisi alınabilir. Daha eğitimli personel bulunabilir. Rakipler alt edilebilir. Unutmayın sabrın sonunda selametle çıkmak ta var.

Finansal Bilgi Sahibi Olmak

Kuracağınız iş ile ilgili finansal bilgi sahibi olmanızda yarar var. Eğer bu konularda bilginiz yoksa, bu dalda eğitim veren kurslara katılabilir ya da güvendiğiniz bir muhasebeciden bilgi alabilirsiniz. Ayrıca, finansal okuryazarlık kurslarına da katılmanın da yararını göreceksiniz. Böylece para yönetimini de öğrenmiş olursunuz.

Sorunlara Karşı Çözüm Odaklı Ol

İşinizi kurduğunuzda, hayatınıza pek çok yeni sorumluluklar yüklenecek. Müşterinin memnuniyeti, çalışanların sorunları ya da işletmeden kaynaklanan sorunlar. Her zaman çözüm odaklı olmanızda yarar var. Sorunu algılayın ve nasıl çözebileceğinizi tasarlayın.

Yeniliklere Açık Ol

İnsanlar yenilikleri sever ve yeniliklere ilgi duyar. İşletmenizde yenilikçi faaliyetlere yer verdiğinizde büyük oranda kazançlı olacaksınız. Bunun için yenilikleri araştırın, işinizle ilgili inovasyon örneklerine bakın ve uygulayın. Kendi tasarladığınız bir yenilikte güzel olacaktır.

Çalışanları Motive Et

Sadece iş yerinde çalışanları değil, sizinle birlikte iş yapan herkesi motive ettiğinizde, maddi yönden değil, manevi yönden de büyük kazançlar sağlarsınız. Özel günlerini kutlayın, happy hour günleri düzenleyin. Aileleri ile tanışın. Motivasyonu güçlü iş yerlerine bakıldığında, verimin arttığı ve kazancın yükseldiği görülmektedir.

Özgüvenini Asla Yitirme

Bir insanın kendisine güvenerek, ben bu işi başaracağım demesi güzel bir başlangıçtır. Olumsuz durumlar dâhilinde bile kendinize güveninizi yitirmeyin ve işiniz ile kendinizi savunmayı bilin. İnsanlarla ilişkileri kuvvetli tutmak, iyi ilişkiler içinde olmak da bir başka ölçüt.

Son Dönemlerde Trend İş Fikirleri

Her işin tek bir amacı vardır. Hizmeti sunarken kar elde etmek. Bir iş kurulacağı zaman ne iş yapılması gerektiği önceliği belirlenmelidir ki, buna göre işin gerekleri yerine getirilsin. Bir bölgeye olmayan bir hizmeti götürmek, daha karlı ve mantıklı aslında.

Fotokopici Açmak

Lise ve üniversite gibi eğitim kurumlarının çevresinde, küçük bir dükkân kiralayarak bir fotokopici açmak, çok karlı bir iştir. Bunun için bir iki fotokopi makinesi, bolca kâğıt ve toner yeterli olacaktır. Özellikle üniversite öğrencileri en büyük müşteri kitleniz olacak. Müşteriniz arttıkça kazancınız da artacaktır. Bu arada sadece öğrenciler değil kurumlarda eğitim veren öğretmenleri ve akademisyenleri de müşteri listenize ekleyin.

Bez Çanta – File Üretimi

Marketlerde verilen poşetlerin 25 kuruştan satılmaya başlanmasından sonra özellikle bez çanta ve file çanta satışlarında patlama yaşandı. Kadınların çantalarında artık bez çanta ya da file çanta taşıdıklarını biliyoruz. Dikiş veya örgü yeteneğiniz varsa, bez çanta dikip, file çanta örebilirsiniz. Hatta farklı modeller ve süslemelerle kendi tasarımlarınızı da yaratıp farklılık katabilirsiniz. Ayrıca bu sektör ev kadınlarının her türlü işine yarıyor. Örgü işi bilen kadınların bu işi yapmaları da, ev ekonomisine katkıda bulunmaları için faydalıdır.

Arıcılık

Arıcılık faaliyetleri, uygun ortam sağlandığında en çok kazandıran faaliyetlerdendir. Müsait bir yeriniz varsa, bir arı kovanı ile başladığınız işten verimli sonuçlar alıp, kovan sayınızı artırabilirsiniz. Yer sorunum yok ama arıcılıktan anlamam diyorsanız, arıcılık kurslarına giderek ya da internetten eğitici videolar izleyerek de bilgi sahibi olabilirsiniz. Ayrıca arıcık faaliyetlerine devlette destek veriyor. Yaşadığınız bölge kırsal alan ise daha da şanslısınız. Devletin verdiği destek ile arıcılık, küçük ve büyük baş hayvancılık faaliyetlerinde bulunabilirsiniz.

Organizasyon Şirketi Kurmak

Doğum günleri, düğün organizasyonları, bebek partileri ki hiç bitmeyen partilerdir, bu işlerden çok iyi kazanç elde edebilirsiniz. Tek gereken tüm yasal prosedürleri yerine getirerek şirketinizi kurmak. İş almaya başladıkça ve işinizi özenle tamamladığınızda, müşteri sayınız artacak ve şubeler bile kurmaya başlayacaksınız. En Kârlı 50 İş Fikri

Hediye Sepeti Satışı

Aslında bir şirket dahi kurmadan, evinizden bile yürütebileceğiniz bir iştir hediye sepeti satışı. Bunun için gerekli olan şık sepetler, organik ürünler ve satış için internet ya da sosyal medyada tanıtım yeterli. Tasarım ve dikiş yeteneğiniz varsa 1 milyoncu diye tanıdığımız yerden farklı şekillerde sepetler alarak, süslemelerini kendiniz yapabilirsiniz. Ürünleri bozulmadan muhafaza etmeniz de çok önemli. Eğer bir çiçek siparişi almış iseniz de bir çiçekçiyle anlaşarak kardan pay verip çiçek sepetleri de sipariş almaya devam edebilirsiniz. Hediye sepeti satışının en güzel örneği çiçeksepeti.com. Daha önceleri sadece çiçek sipariş verdiğiniz siteden artık hediye siparişleri de verebiliyorsunuz. Böyle bir uygulama yapabilir, kendi ürettiğiniz ya da piyasadan tedarik ettiğiniz ürünlerin şık sunumunu yaparak, satışını gerçekleştirebilir ve  iyi kazanç elde edebilirsiniz. Ya da işi daha da geliştirip bir çiçekçi dükkânı da açabilirsiniz.

Oto Ekspertiz Dükkânı

8 yaş ve altı 160 bin Km.deki araçlara, 2019 yılı itibarıyla eksper zorunlu hale getirildi. Oto tamir ve bakım yerleri eksper hizmeti veremiyor. 40 – 100 Bin TL tutarında bir sermayeniz varsa, gerekli eğitimleri de alarak oto ekspertiz dükkânı açabilirsiniz.

Oto Yıkamacı Açmak

Buradan özelikle kadın girişimcilere duyurmak isterim ki oto yıkamacı açmak aslında tam sizlere göre. Temizlik konusunda detaycılığınız malum. Erkeklerin pek çoğunun arabasının da çok kıymetli olduğunu göz önünde bulundurursak, titizliğinizi kullanarak yaptığınız her araç iç-dış temizliği size kazanç olarak geri dönecektir. Kadınlar artık belli kalıplar dışına çıkarak farklı alanlara yönlendirilmeli ki biz bunun inancını taşıyoruz. 25 – 100 bin TL maliyetle bir oto yıkamacı açabilirsiniz.

Halı yıkama İşi Yapmak

Doğru bir lokasyon ve çevreye duyarlı bir işletme. Makine gürültüsünden insanların rahatsız olmaması için, uygun bir yere açacağınız halı yıkama şirketi size iyi kazanç sağlayacaktır. Önceden sokaklarda halılarını yıkayan kadınları görmek mümkündü. Ama artık yer imkânı olmaması, temizlik malzemelerinin pahalı olması ve biraz da kadınların işin kolayına kaçmaları nedeniyle, halı yıkama yerleri oldukça iyi kazanır oldu. Bu sebeplerden dolayı bir halı yıkama işi yapıp iyi kazanç elde edebilirsiniz.

Halı yıkama dükkânı açma maliyeti yaklaşık 40 – 100 Bin TL Eğer bir devir imkanı varsa ona da değerlendirebilirsiniz.

Kıyafet Tasarla-Butik Mağaza Aç

Pek çok tasarımcının en büyük hayali, kendi tasarladıkları kıyafetleri ya da ürünleri kendi dükkânlarında satabilmektir. Bu hayal aslında çok uzak değil. Tasarım ve dikiş becerisine güvenen gençler, bir butik mağaza açıp satabilirler. Bunun için gerçek dükkâna da ihtiyaç yok. Tasarım ürünleri dikerek, internet ve sosyal medyada butik mağaza açıp hayallerini gerçekleştirebilir. Bu kazanç ileride bir dükkân kiralayıp, satış yapma imkânı da sağlayabilir.

Blog Sayfası Açmak

Öyle çok büyük sermayem yok ve evden de pek çıkamıyorum diyorsanız, bir blog sayfası açarak da kazanç elde edebilirsiniz. Herhangi bir konuda bilgi sahibi iseniz ya da bir yeteneğiniz varsa bunları videolar, görseller ya da içerik yazılarıyla da duyurabilirsiniz. Kadınlar için makyaj yapımı, el işi ve örgü sayfaları çok ilgi görürken, erkekler için otomobil bakımı, kişisel bakım tarzı blog sayfaları ile kazanç elde edebilirsiniz. İzleyici ve abone sayınız artıkça, bloğunuza reklâm alabilir ve daha fazla kazanma şansına erişebilirsiniz. Girişimcilik Fikirleri

Çiçekçi Dükkânı Açmak

Özellikle önemli günlerde hediye çiçek satışlarında yüksek oranda artış olduğunu hepimiz biliriz. Hatta o günlerde, normal zamanlarda tanesi 5 TL’ye satılan gülün fiyatı 10 TL’ye yükselmektedir. Türkiye’de doğum günleri, bebek kutlamaları, özel günler hiç bitmez. Bunu düşünerek, insanların yoğun yaşadığı ve hiçbir çiçek satışının olmadığı yerlerde, çiçekçi dükkânı açmak karlı bir iş olacaktır. Özellikle teraryum satışlarının yüksek olduğunu biliyoruz. Kendi malzemelerinizi kullanarak ve en çok 50 TL’ye mal olan teraryumlar 100 – 150 TL gibi fiyatlardan satıldığında iyi bir kar elde edileceği de kesin. Bu sebeplerden dolayı çiçekçi dükkânı açmak karlı yatırımlar arasındadır.

Yeni İş Kurmak

Ülkemizde, özellikle z kuşağının da gelişmesiyle beraber çok ciddi yeni müşteri kitlesi oluşturmuştur. Sizde bulunduğunuz lokasyonlarda açık fırsatları tespit edip bu alanlarda bir girişimde bulunmanız hem bugün için hemde gelecek için çok ciddi bir yatırıma dönüşebilir.

Bu aşamada sizin için en büyük etken kesinlikle iyi bir ar-ge ve buna bağlı olarak doğru sektörü seçmek ve iyi bir pazarlama planı yapmak ve devam ettirmek olacaktır.kobi vadisi

Yorum(1)

  1. Cevap yaz
    Pamela yorumu:

    Muhteşem bir içerik hazırlamışsınız hiç sıkılmadan okudum çok teşekkür ederim.

Yorumunuz