Yatırımcı Arıyorum

Yeni Müşteri Kazanımı İçin 10 Pazarlama Kanalı

Müşteriyi Elde Tutma Yöntemleri

Yeni kurulan veya kapasitesini büyütmek isteyen şirketlerin zorlandığı süreçlerden birisi de potansiyel müşterilere ulaşmaktır. İşletmeniz yeni kurulmuş olmasa dahi, yeni müşteri kazanmak için güncel kanalları kullanmanız gerektiği aşikardır. Hizmet ve ürün kalitenizi arttırdıktan sonra online satış sitenizi dahi hazırlamış olmanıza rağmen yeni müşterilere ulaşamıyor olabilirsiniz. Müşterilerle kavuşmayı bekleyen bir şirketiniz varsa ve onlara nasıl ulaşacağınızı bilemiyorsanız aşağıdaki tavsiyelerin size katkı sağlayacağından şüpheniz olmasın.

Potansiyel müşterilere ulaşmak için birçok farklı kanal kullanılabilmesinin yanı sıra sizin için önemli olan; bulunduğunuz sektöre uygun olan yöntemi tespit etmek ve müşteri profiliniz için ideal kanala karar vermenizdir. Sektörünüze, şirketinize ve müşteri profilinize uygun kanalları kullanarak yeni müşterilere ulaşmanın eskisinden daha kolay olduğunu göreceksiniz. Yeni müşterilere ulaşabilmenin yolu farklı mecralarda şirketinizin görünürlüğünü arttırmanızla ilişkilidir. Bu yüzden potansiyel müşterilerin; size, birbirine entegre halinde olan birkaç farklı web sitesi üzerinden ulaşabilmesini sağlamalısınız. Örnek vermek gerekirse; e-posta yoluyla iletişime geçtiğiniz bir müşteri sizin şirketinize Linkedin aracılığıyla da ulaşabilmelidir.

Çok Kanallı Pazarlama Stratejisi

Şirketiniz ile hedef kitle arasındaki iletişimi güçlendirmeye yarayacak olan çok kanallı pazarlama stratejisini kısaca tanımlamak gerekirse; müşterilerin karşısına dolaylı veya dolaysız iletişim kanallarıyla çıkmak diyebiliriz. Günümüzde birçok iletişim bağlamı olduğundan dolayı müşterilerinizin olabileceği her kanalda kendinizi onlara gösterebilmelisiniz. Dijitalleşen dünyada, müşteriyi yakın çevrede ya da sokakta aramak pek akıllıca olmaz. Bunun yerine çağa ayak uydurarak, müşterinin her yerde olabileceği anlayışını benimseyerek çok kanallı pazarlama stratejilerini uygulamalısınız. Çok Kanallı Pazarlama Nedir?

Bu stratejide kullanabileceğiniz bazı yöntemler şunlardır:

  • Fiziksel dükkana sahip olmak
  • E-posta adresini aktif bir şekilde kullanmak
  • Mobil iletişim kaynaklarına hakim olmak
  • Mobil uygulamalarla entegre olmak
  • Web sitesi kurmak
  • Sosyal medya hesaplarında aktif olmak
  • Google’ın istatiksel veri sağlayan araçlarını bilmek

Tüketicilerin kullanıyor olabileceği tüm kanallara hâkim olmak ve bu kanalların akıllı bir şekilde entegrasyonunu sağlamak kullanıcılara erişim pratiği sağlarken yöneticilere de bütünsellik sağlar. Çok kanallı pazarlama stratejisinden kısaca bahsettikten sonra şimdi yeni müşterilere ulaşabileceğiniz 10 kanalı ayrıntılı bir şekilde anlatalım.

Yeni Müşterilere Ulaşmak

1. Marka Gücü

Sektördeki varlığınızı borçlu olduğunuz şey marka gücünüzdür. Şirketinizin ve ürünlerinizin kalitesinde yapacağınız iyileştirmeler markanız için yaptığınız yatırımlardır aslında. Marka değerini arttırarak potansiyel müşterilere ulaşma şansını arttırmış olursunuz. Markanızın bilinirliğini arttırmak için ilgili mecralarda vereceğiniz reklamlar markanızın bilinirliğini arttıracaktır. Belki etkinlik sponsorluklarına katılarak müşteri artışını doğrudan etkilemeyi tercih edebilirsiniz.

2. Sosyal Medyanın Gücü

Şirketiniz için oluşturduğunuz web sitesinin dışında sosyal medya platformlarında da aktif olmak önemlidir. Sosyal medyayı aktif kullanarak potansiyel müşterilerinize biraz daha yaklaşmış olursunuz. Müşteri kapasitenizi arttırmanın en etkili yollarından biri aktif sosyal medya hesaplarına sahip olmanızdır. Sektörünüze göre ya da müşteri profilinize uygun olan sosyal medya mecralarından birini/birkaçını seçerek paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

3. Halkla İlişkiler Hizmeti

Yeni müşterilere ulaşmak amacıyla şirketinizin bilinirliğini arttırmanın öneminden bahsetmiştik. Yeni müşteriler kazanarak büyümeyi hedefleyen şirketinizin halkla ilişkiler departmanına önem vermesi bu noktada önemlidir. Halkla ilişkiler departmanınızın ayarlayacağı reklam ve sponsorluklarla daha geniş kitlelere hitap etme şansı yakalarsınız. Özel halkla ilişkiler hizmeti almanız da mümkündür; alacağınız bu hizmetle medyada görünürlüğünüzü arttırabileceğiniz gibi basın bültenleri de yayımlayabilirsiniz.

4. Şirketin Web Sitesi

Markanızı en iyi şekilde sunmak için yapmanız gereken ilk basamak şirketiniz için bir web sitesi kurmaktır. Müşterilere karşı markanızın yüzü olacak bu site en önemli iletişim kanallarından biridir. Şirketinize olacak faydalarından dolayı web sitesine yatırım yapmaktan asla çekinmemelisiniz.

5. Dijital Pazarlama

Pazarlamanın yeni biçimi olan dijital pazarlama değerlenerek yükselmeye devam etmektedir. Markanızı ve ürünlerinizi tanıtmanın en etkili yöntemlerinden olan dijital pazarlamanın tekniklerini önemsemekte fayda vardır. Şirketin internetteki varlığını arttırmak için yeni pazarlama araçlarına önem verilmelidir. Sosyal medya hesaplarının aktif bir şekilde kullanılması da aslında dijital pazarlama tekniklerinden biridir. Etkin bir şekilde arama motoru optimizasyonlarını kullanırsanız daha erişebilir hale gelirsiniz.

6. Referans Gösterilebilme

Diğerlerine göre biraz daha geleneksel kalan bu yöntem şirkete küçümsenmeyecek ölçüde fayda sağlar. Aktif müşterilerinizin memnuniyeti sizi en iyi tanıtacak şeydir. Müşterileriniz şirketinizle ilgili olumlu görüşlerini çevrelerindeki insanlarla paylaştığı sürece bilinirliğiniz artacaktır. Aynı zamanda markaya karşı da sağlam bir güven oluşacaktır. En iyi yeni müşteri kanallarından birisi markanızın tavsiye edilmesidir. Müşterilerin Güvenini Sağlayıp Satışları Arttırmak

7. Telefon Görüşmeleri

İletişimler online platformlarda gerçekleşmeye başlamış olsa bile eskimeyen yöntemlerden birisi telefon görüşmeleri yaparak hedef müşterilere ulaşmaktır. Yeni müşterilerle buluşturan telefon görüşmelerini ilişki başlatmak ve satış yapmak için kullanabilirsiniz. İnsanları telefonla sık sık arayıp rahatsız ederek kötüye kullanılmış olan bu yöntemi oldukça dikkatli kullanmak önemlidir. Ulaşmak istediğiniz kişilerle hassas ve planlanmış bir görüşme yapmalısınız.

8. E-postalar

En eski yöntemlerden bir diğeri de müşterilere direk e-posta göndermektir. Sistematik bir şekilde yaratacağınız bilgilendirici e-posta metinleri sayesinde karşınızdakini sıkmadan sağlıklı bir iletişim sağlayabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta otomatikleştirdiğiniz e-postaların sıklığıdır. İlgi çekici içerikler tasarlayarak yeni müşterilere ulaşabileceğiniz bir yöntem olan e-postalar cazip teklifler de içermelidir.

9. Etkinlikler Düzenlemek

Birçok online yöntemden bahsettik fakat insan ilişkilerinde samimiyete ulaşabilmek için yüz yüze görüşmeler yapmak fayda sağlar. Şirketinizle ilgili olan etkinlikleri takip ederek katılacağınız organizasyonlarda potansiyel müşterilerinizle yüz yüze görüşme şansını yakalayabilirsiniz. Yeni müşterilerle olan ilk temasınız yüz yüze olması marka güvenirliğini destekler.

10. E-Posta Göndermek

Diğer kanallara göre oldukça geleneksel olmasına rağmen stratejik kullanıldığında bu yöntemle ilgi çekmeyi başarabilirsiniz. Markanızı ve ürünlerinizi tanıtan broşürler veya promosyon ürünler tasarlayarak potansiyel müşterilerinize gönderebilirsiniz. Postanın en etkili kullanımı ise ürünlerin numunelerinden göndermektir.


yeni iş fırsatları

kobi vadisi

Yorumunuz