Yatırımcı Arıyorum

Yeni Nesil Lokmacı Açmak

Lokma Dükkanı Açmak

Lokma dökmek olarak deyimlerimize bile giren lokma kültürümüz, bugün modernize olmuş haliyle karşımıza çıkıyor. Nesillerin değişmesi ile alışkanlıkların, önceliklerin, zevklerin değişimi gibi ağız tadında da önlenemez değişimler oluyor. Elbette ki dünyadaki her şey gibi yediklerimiz de modernize olacak. Bu hem heyecan verici, hem eğlenceli hem de tatlı bir değişiklik. Düşündüğümüzde bugün bile dünden farklı öyle değil mi? İşte dolgulu çıtır çıtır yeni nesil lokma da bunlardan biri. Kurucularının dilinden, geleneksel lokma tatlısının, yeni nesil hali olarak tanımlanan bu tatlı türü, bildiğimiz lokma şerbetinin kaldırılarak, içinin özel dolgu makinesiyle doldurulması ya da üzerinin kaplanması ile sunumu yapılan bir lokma çeşididir

Geçenlerde bir haber kanalında kulak misafiri olduğumuz iş fikrinde, ilgimizi çeken haber başlığı şu oldu: “Bu tatlıyı yemek için kapıda kuyruklar oluşuyor.” Dünya ekonomisinin her geçen gün kan kaybettiğini düşündüğümüzde insan, bu tatlıyı bu kadar kısa dönemde sevdiren nedir? Diye sormadan yapamıyor. Merak ettik ve araştırdık. İşte merak edenler için yeni nesil lokma tatlısı;

Yeni Nesil Lokma İşi Yapmak

Yenil nesil lokma olarak adlandırılan bu tatlı çeşidi, son dönemin trend iş kollarından biri. Her ne kadar fikir olarak Yunanistan ve İspanya’da bulunan bir tatlı türüne benzetilse dahi, geçmişimizden bugüne gelen ölmüşlerin ardından ya da özel günlerde lokma dökme âdetini hepimiz biliriz. Kızgın yağda kızartılan çıtır çıtır lokmaların üzerine şerbet dökülerek yapılan bu tatlı, bugün adını bu yeni nesil lokma tatlısına bırakıyor. Özellikle içinde bulunduğumuz dönemin genç kuşağı tarafından, sürekli yenilik arayışını doyurma içgüdüsüyle bu tatlıyı keşfetmede onları sabırsızlandırıyor.

Not: Bu sektörde yeni bir iş kurmaya karar verdiyseniz, Kobi Vadisi editörleri tarafından hazırlanan lokma dükkanı iş planı içeriğini incelemenizi öneriyoruz.

Gerek girişimcilik yapmayı düşünenler, gerekse tüketiciler açısında yakın markaja alınan bu tatlı, yenilenmiş imajıyla geleneksel bir tatlının yeni versiyonudur. Düşünenler için bu konu pek çok çalışma tarzına açık aslında. Seyyar tezgah, küçük bir dükkan, bayilik şeklinde ya da mobil uygulamalar ile servis edilerek girişimde bulunmak mümkün. Kendi markamı oluşturarak yaparım diyenler için bu lokma, 30-35 metrekarelik küçük bir dükkân ile 2500-3000 TL dolgu lokma makinesi alarak, 30-50 bin TL’lik bir yatırımda bu işe atılmak mümkündür. Komple stant alımını tercih edenler için de stant fiyatı 20 bin civarında.Lokma Bayiliği Almak

İş kurmayı düşünenler için lokma bayiliği veren firmaların araştırılması ile fırsatlar bulunarak, firmalara özel fiyatlardan ve şartlardan seçim yaparak yeni nesil lokma işine girebilirsiniz. Bayilik veren firmaların açıklamasıyla yıllık; 60 milyon TL’lik bir potansiyele sahip bu iş fikrinin, her geçen gün şubeleri artmakta olup hedeflerinin yurtdışı olduğunu dile getiriliyor. Hatta bayilerinin aylık cirosuna bakıldığında aralarında aylık 100 bin TL civarı ciro yapanların bile olduğu söyleniyor.

Porsiyon maliyetin ortalama 10 TL ve satış fiyatının 35 TL civarı olduğunu ve öngörülen geri dönüş yatırım süresinin 6-9 ay düşünüldüğünde karlılık oranı ve sirkülasyonu yüksek bir iş alanı gibi duruyor.

Lokma Bayiliği Alırken İş Kurma Desteği

Biliyorsunuz ki; bilginin en çabuk yayıldığı noktalar sosyal medyanın daimi üyeleri olan gençler, kadınlar ve çocuklardır. Bu kitle arasında rağbet gören bu tat, üniversitelerden yeni mezun olmuş genç ve kadın girişimciler için güzel bir iş imkânı olabilir. Yeni nesil lokma tatlısı, bu kitleye verilen girişimcilik destek ve hibeleri de göz önünde bulundurulduğunda, detaylı yapılacak bir araştırmadan sonra potansiyel iş fikirleri arasındaki yerini alır niteliktedir.

Lokma Çeşitleri

Şu an piyasada 40 farklı kombinasyonu bulunan bu lokma tatlısı, müşterinin damak tadına göre meyve soslu, çikolatalı, hindistan cevizli gibi pek çok şekilde sunum yapılıyor. Çeşitliliği ve şık kutulaması ile sadece ağız tadına değil göz zevkine de hitap eden bu tatlı, zevkli kadın girişimciler ve yenilikçi genç kesimin de girişimi ile daha da popülaritesi artacağa benziyor. ve 2019 yılı iş fikirleri içinde düşük sermaye, kısa dönemli geri dönüm, yoğun sirkülasyon ile ilk sıralarda yer alıyor. Rağbet gördüğü genç kesimin deneyimlediği her şeyi birbirlerine tavsiye ettiği bir dönemde olduğumuzu düşünürsek, çok kısa dönemde bayiliklerin ve yeni markaların artacağını öngörüde bulunmak sanırım yanlış olmaz. Kim bilir belki de şu anda bir kadın girişimci, bunu evinde deneyimlemek için bir girişimde bulundu. Evde lokmasını döküyor ve dolgu malzemelerini hazırlıyor. Yarın karşımıza çıkacak.

Çikolatalı, karamelli, meyve soslu ya da Hindistan cevizli… Siz hangisini tercih edersiniz?


yeni iş fırsatları

kobi vadisi

Yorumlar(2)

 1. Cevap yaz
  Ethem yorumu:

  Lokmacıyı düşünüyorum bilgilendirirseniz sevinirim

  • Cevap yaz
   Ramiz yorumu:

   Lokmacı açmak istiyorum yardım eder misiniz?

Yorumunuz