Yatırımcı Arıyorum

Gayrimenkul Yatırımları Hakkında Detaylar

Gayrimenkul Yatırımının Amacı Nedir?

Birçok insan için, gayrimenkul yatırımının basit ve kolay bir tanımı vardır. Bu tanım, mülk sahibi ile mülk kullanıcısı arasında adil bir alışveriştir. Bu alışverişte kira zamanında geldiğinde ve kiracı evden memnun olduğunda herkes fayda sağlar ve mutlu olur. Fakat gayrimenkullere yatırım yapmak bundan daha karmaşık bir tanımlama gerektiren bir alandır. Çünkü konut, ticari, sınai ve GYO’lar adı verilen borsalarda alım satım yapan gayrimenkuller de dâhil olmak üzere birkaç farklı türde gayrimenkul yatırımları vardır. Yeni bir gayrimenkul yatırımcısının bilmesi gereken ana hatları ve sorması gereken soruları şu şekilde sıralayabiliriz;

Gayrimenkule yatırım yapmanın amacı bu yatırımlara sahip olmanın getirdiği emlak maliyetlerini karşılamak için yeterli kar elde etmek veya geri dönüşü sağlamaktır. Bu maliyetler aldığınız risk, ödediğiniz vergiler, kamu hizmetleri, sigorta masrafları gibi maliyet unsurlarıdır. Birçok yatırımcı için gayrimenkule yatırım servete ulaşmak için bir yol olmuştur. İlk etapta yeni yatırımcılar için kafa karıştırıcı olan bu yatırım türü gayrimenkulün de bir hisse senedi gibi  alım satım yapılabileceğidir.

Gayrimenkul Yatırım Türleri Nelerdir?

Kendi içinde avantaj ve dezavantajları bulunan sekiz farklı türde gayrimenkul yatırımı vardır. Bu yatırım türleri; ticari emlak, konut amaçlı gayrimenkul, endüstriyel emlak, karma kullanımlı emlak, perakende emlak, GYO’lar, ipotek kredisi ve satış / geri kiralama işlemleridir. Bu yatırım türlerini bilmek potansiyel yatırımları incelerken kullanılan terimler hakkında bilinçli olmayı sağlar. Ayrıca bunların yanında çok kuşaklı gayrimenkuller dâhil olmak üzere ek mülk türleri vardır.

Nakit para yatırmak için en iyi yer neresidir?

Gayrimenkul satın almayı düşünenler için bu soruyu sormak; ister ailenizin isterse bir yatırım amaçlı gayrimenkulün, peşin ödeme yaparak paranızı nasıl güvenli ve kolay erişilebilir hale getireceğinizi bilmenizi sağlar.

Gayrimenkul mu, Hisse senedi mi? Hangisi daha karlı?

Yeni bir yatırımcı olarak, gayrimenkul yatırımları ve hisse senetlerinden hangisinin daha iyi olduğunu elbette merak etmekte haklısınız. Her ikisinin de belirli avantajları ve dezavantajları vardır. Yalnız bu soruya cevap ararken kişiliğinize, zevkinize, portföyünüze bağlı olmakla birlikte her ikisi de doğru zaman ve yerde yapıldığı zaman karlılık sağlar. Ayrıca, hangi yatırımın daha akıllıca bir seçim olabileceğinde en sağlıklı kararı sizin hangi yatırım hakkında bilgi sahibi olmanız da belirler. Gayrimenkul Sektöründe Neler Oluyor?

GYO’lar nelerdir? Doğrudan mülkiyet almaktan daha karlı mıdır?

Gayrimenkul sahibi olmanın en popüler yollarından biri, GYO olarak bilinen ve gayrimenkul yatırım ortaklığına olan kısa bir yatırımdır. Gayrimenkul yatırımın güvenilirliği yatırımcısına huzurlu bir yatırım imkânı sunar. Örneğin, bazıları yalnızca ticari Emlaklara, bazıları ise sadece apartman komplekslerine yatırım yapar. GYO’ları tıpkı bir aracı kurum hesabındaki hisse senetleri gibi takas edebilirsiniz. Ve temettüler, hisse senetlerinden alınan temettülerden farklı olarak vergilendirilir. GYO’ların nasıl çalıştığını ve doğrudan taşınmaz mallar yerine mülkiyeti göz önünde bulundurmanız gerekip gerekmediğini ayrıca araştırmalısınız.

Gayrimenkulünüzdeki ipoteği erken ödemelisiniz?

Bazı finansal danışmanlar, emlak borcunuzu düşürmek için alacaklıya ilave ödemeler göndermenizi tavsiye ederken bazıları da size daha fazla para bulundurmanızı söyleyebilirler. Bu yüzden makul bir acil durum fonunu biriktirmelisiniz. Peki, iki düşünceden hangisi doğru diye düşünüyorsanız, dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Özellikle de elinizde yeterli nakit yoksa maddi tehlikelerden kaçınmak için bu noktalara dikkat etmeniz gerekmektedir.

Büyük yatırım efsanesine kanmayın

Birinin hayatında yapacağı en büyük yatırımlardan biri oturacağı evi satın almaktır. Ne yazık ki, yeni yatırımcılar sahip olduğu evin sigorta, ipotek, bakım, net faiz maliyetleri ve diğer masrafları hesaba kattığında, enflasyon sonrası gerçek getiri oranının kabaca %0 olduğunu fark etmez. Durum böyle olmak zorunda değil ama ilk büyük emlak yatırımınızı yaparken gözünüzü dört açmalısınız ve bu yatırıma öyle girmelisiniz.

Gayrimenkul yatırımı, kazanç sağlamanın en düşük riskli yollarından biridir. Ancak doğru ve yüksek getirisi olan bir gayrimenkul yatırımı yapmak için mevcut olan bu risklerin doğru şekilde yönetilmesi gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki dünyada hiçbir yatırım türü risksiz değildir.

Gayrimenkul Projelerine Yatırım Yapmak

Yeni bir yatırım yapmayı planlıyorsanız ve bu konuyu emlak veya ticarethaneden yana düşünüyorsanız illa ki yeni yapıların olması gerekmiyor. Aktif olarak çalışmakta olan işyerleri veya devren konut projelerini de incelemenizi tavsiye ederiz.

Arzu ederseniz Kobi Vadisi platformunda yer alan yüzlerce yatırıma açık İnşaat Sektörüne Yatırım sayfasına göz atabilir, anlık olarak ilan sahibi kişi / firmalar ile iletişim kurabilirsiniz.kobi vadisi

Yorumunuz