Yatırımcı Arıyorum

Yetenek Gerektirmeden Başarılı Olmanın Yolları

İş Hayatında Başarıya Ulaşmak

Bir işte ya da hayat boyunca başarılı olmak için sadece yeteneğe ihtiyaç duyulmamaktadır. Yani herhangi bir yetenek gerektirmeden başarılı olmak oldukça mümkündür.

Yaptığı işte başarılı olmak pek çok kişinin hayalidir. Bunu başarmak içinse hayat boyunca bazı ilkeleri prensip edinmek gerekir.

Başarılı Olmak İçin Edinmeniz Gereken Prensipler

Başarılı olmanız için bazı prensipler edinmeniz, sizin iş ve özel hayatınızda, hem başarıyı yakalamanızı sağlayacak, hem de saygın biri olmanıza imkân verecektir. Bu prensipler nelerdir?

Özenli Olmak

Yetenek gerektirmeden başarılı olmanın etkili prensiplerinden biri, özenli olmaktır. Özenli olmak dendiğinde akla sadece kılık kıyafette özenli olmak gelmemelidir. Hem özel hayatta hem de iş yaşantısında özenli olmak, işine gereken özeni göstermek başarılı olmaya etkendir. Özel yaşantısında özenli davranan kişilerin, iş hayatında da özenli ve titiz davrandıkları bilinen bir gerçektir.

Yaptığı işe gereken özeni göstermek, o işin en iyi şekilde yapılmasını sağlar. Sadece özenli davranmak yeterli değildir. Ayrıca özenli düşünmek de gerekir.

Özenli düşünmek, değişik seçenekleri dikkate almak, durumlar karşısında bağlantılara dikkat edebilmek, farkları tartmak anlamında da kullanılır. Yani bir işte, bir durumla ya da sorunla karşılaştığınızda, özenli düşünerek zararlı durumların meydana gelmesini önleyebilirsiniz.

Mütevazı Olmak

Öncelikle şunu belirtmek isteriz ki Mütevazı ile Mütevazi birbirine karıştırılmamalıdır. Mütevazı alçak gönüllü anlamında kullanılırken, mütevazi ise birbirine paralel olan anlamında kullanılmaktadır.

Mütevazı olmak, yeteneklerinin farkında olmak ancak bunu çok fazla göstermemektir. Her insanın çok farklı yetenekleri vardır ama bu yetenekleri, böbürlenerek insanlara göstermek, pek etik bir davranış değildir. Mütevazı insanlar, bu durumu prensip haline getirmiş başarılı insanlardır.

Ahlaklı Olmak

Bir insanın ahlak değerlerini yaşadığı toplum ve çevresindeki insanlar oluşturur ama insan ahlaki değerleri en çok kendisi belirler. Ahlaklı insanlar kötülüğü bertaraf etmesini bilen, daima güzel ve iyi davranışlar sergileyen, bağışlayıcı, hoşgörülü ve empati yeteneğine sahip insanlardır.

Ahlaklı insanlar adaletlidir. Merhametli ve yumuşak huyludur. Kolay kolay öfkeye kapılmazlar. Başka insanların da bilgili olduklarından yola çıkarak, hakkında bilgi sahibi olmadıkları konularda bilene danışırlar.

Ahlaklı insanların duyguları ile değil akılları ile hareket etmek gibi özellikleri de vardır. Son derece sabırlıdırlar. Kibirli değildirler ve asla başkaları ile alay etmezler. Bu kadar erdemli özeliklere sahip insanların hayatları boyunca başarılı oldukları bilinen bir gerçektir. İş Ahlakının Önemi

Dakik Olmak

Başarılı insanların bir özellikleri de dakik olmalarıdır. Aldıkları işleri zamanında teslim ederler. Randevularına zamanında giderler. Dakik insanlar, beklenmedik aksilikler için de temkinlidir. Mesela gidecekleri bir yere, araç trafiğini de dikkate alarak daha erken yola çıkarlar.

Dakik insanlar, planlı yaşayan insanlardır. Giyecekleri kıyafetlerden, yiyecekleri yemeğin saatine kadar planlıdırlar. İş görüşmelerine erken giderler ve insanlardan da aynı titizliği beklerler. Erken yatar erken kalkarlar ve asla alarm ertelemesi yapmazlar.

Dakik insanlar özel hayatlarındaki bu titizlikleri iş yaşamında da gösterirler. Toplantıları daima saatinde başlar ve bitirilmesi kararı alınan zamanda da bitirilir. İnsanların geç kalmalarından ve özensiz davranışlarından pek hoşlanmazlar. Bu da işinde özenli olduklarını gösterir ve dakik insanlar başarılı insanlardır.

Sözünün Eri Olmak

Bir insanın karakterini en iyi tanımanın yollarından biri, verdiği sözleri tutması yani sözünün eri olmasıdır. Sözünün eri kişiler, ne olursa olsun verdikleri sözleri yerine getirirler. İş hayatında en çok duyulan sözlerden biridir “Söz senettir”

İş dünyası en çok güven üzerine kurulmuştur. Özellikle, yakın dostlar arasında iş yapılırken kişilerin birbirine güven duyması, çok sık rastlanan bir durumdur ancak taraflardan biri güvenilmez ise yani verdiği sözlerde durmuyorsa, güven sarsılabilir.

Güven duyulmayan, verdiği sözleri tutmayan, işi zamanında ve söz verdiği ana kadar yerine getirmeyen kişilere duyulan güven azalır ve piyasada hiçbir iş yapamaz hale gelir ki bu da her türlü kayıp anlamındadır.

Bu yüzden iş hayatında başarılı olmak, özel hayatta da saygı görmek için kişinin sözünün eri olması büyük önem taşımaktadır.

Başarı İçin Etik Davranışa Sahip Olmak

İş etiği tanımına baktığımızda, kişilerin sorumluluğu olduğu işlerde, bireysel olarak güvenilir ve sorumluluk sahibi olmasını tanımlar. İş etiği kurallarına baktığımızda ise bireyin karakteri, işindeki devamlılığı, takım çalışmasına uygunluğu, görünüşü, tutumu, iletişimi, işbirliğini, gösterdiği saygıyı ve kurumsal becerilerini tanımlamaktadır. İş etiğine bağlı ve uyum gösterebilen bireyler, iş hayatında başarıyı yakalayan kişilerdir.


yeni iş fırsatları

kobi vadisi

Yorumunuz