yatırımcı arıyorum

Yetkili Satıcı Nedir?

Yetkili Satıcı Nasıl Olunur

Yetkili satıcı; başka bir şirkete ürün teklif etme ve satma yetkisi olan bağımsız bir kişi veya işletmedir. Bu sistemle firmanın sağladığı şartlara göre iki şekilde çalışmak mümkündür. Bu çalışma şekillerinden biri, sadece kendi ürün ve hizmetlerini satma yetkisi verirken diğer şekilde ise mevcut satış ve hizmetlerinizin yanında o firmanın ürün ve hizmetlerini satmanıza izin verirler. Yetkili bir satıcıya örnek vermek gerekirse mağazalarında bir cep telefonu markası satabilecek kişileri gösterebiliriz.  Mesela tanınmış bir markanın telefonlarını perakende olarak satmak istiyorsanız, o firma tarafından size atanmış görevliyle birlikte o orijinal markanın garantilerini müşteriye verme hakkına sahip olacaksınız.

Yetkili satıcı günümüz e-ticaretiyle birlikte daha az kullanılmakta olsa da bazı endüstriler hala yetkili satıcılar tarafından yönetiliyor. Yetkili satıcı uygulamasının yoğun olarak kullanıldığı sektörden biri otomobil sektörü diğeri ise cep telefonu sektörüdür. İnsanların geçmişte yetkili perakendecilerle karşılaştıkları sorunlardan biri, eğitim düzeylerinin düşük olmasından dolayı servis kalitesinin düşük olmasıydı. Bu yüzden müşteriler genellikle fabrika sahibi bir mağazaya gitmenin daha iyi olduğunu düşünürler. Fakat günümüzde eğitim seviyelerinin artması ile birlikte yetkili satıcılarda çalışanlarını daha donanımlı kişiler arasından seçmekte olup, bu ön yargıyı kaldırmaktadırlar.

Yetkili satıcılarla çalışırken iade politikalarında da farklılıklar da bulabilirsiniz. Ve genellikle çoğu sözleşmede bulabileceğiniz sözleşmelerindeki küçük yazıları okumanın getirdiği sıkıcılığı burada da yaşayabilirsiniz. Bu yüzden hangi sözleşmede olursa olsun imzalamadan önce sözleşmedeki tüm şartların ne olduğundan emin olunarak imza atılması doğabilecek olası bir problemde zarar görmenizi engeller. Tabi ki aynı koşul fabrikanın sahip olduğu mağazalar için de bir miktar geçerlidir. Ancak fabrika sözleşmesini imzalamış olan milyonlarca insan olduğu gerçeği, fabrika mağazasından satın almanın daha doğru bir karar olma fikrini güçlendirmektedir.

Herhangi, bir durumda iade söz konusu olduğu zaman fabrika mağazası ve yetkili satıcı karşılaştırması yapıldığında, fabrika mağazaları belirtilen zaman dilimi içinde olduğu sürece geri dönüşleri daha kolaydır. Çünkü daha kurumsal bir çalışma ortamına sahip olan fabrika mağazaları daha kısa sürede geri dönüş yapma şansını bulurlar. Yetkili satıcılar ise, iç yazışmalar ya da yapacakları görüşmelerden geri dönüşü beklediği için geri dönüş nispeten daha uzun süre alabilir. Fakat tanınmış bir markanın yetkili satıcısı iseniz süre uzun olsa bile geri dönüş muhakkak sağlanır.

Yetkili bir satıcıyla çalışırken elde edebileceğiniz en büyük avantaj fiyattır. Çünkü küçük bağımsız bir perakendecinin, fabrika satış mağazasına kıyasla envanterini hareket ettirmek için indirim yapma olasılığı çok daha yüksek olacaktır. Ve nadiren indirim yapmamayı tercih ederler. Bu da müşteri için özellikle yılın belirli dönemlerinde büyük avantajlar sağlayacak indirimler içerebilir.

Girişimde bulunmak ya da ürün yelpazenize yenisi eklemek için, size bir ürünü indirimli fiyatla satabilecek yetkili olmayan bir satıcı bulabilme imkânınız elbette vardır. Yalnız kısa vadede indirimli fiyattan dolayı kar etmiş olsanız bile, satın aldığınız ürün için satış sonrası servis veya garanti alamayacağınızdan dolayı bu durum risk teşkil edebilir.

Yetkili Satıcı Olmanın Avantajları

Yetkili satıcı olmak;  girişimde bulunmak veya mevcut işinizi tamamlamak için mükemmel bir seçenek olabilir. Yetkili satıcı olmanın faydalarından bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Uygun fiyatlı peşin yatırım yapma şansı elde edersiniz
 • Önceden belirlenmiş marka ürün ve hizmetlerin kullanımına sahip olursunuz
 • Uzmanlardan eğitim alırsınız
 • Finansal destek elde edebilirsiniz
 • Satış teminatı, pazarlama materyalleri vb. gibi avantajlardan yararlanabilirsiniz

Yetkili Satıcılık yapacağınız firmayı seçerken dikkat edilmesi gerekenler

Yetkili satıcılık yapmaya karar verdiğinizde, firmayı seçerken göz önünde bulundurmanız gereken birkaç soruyu cevaplamanız, doğru firmaya ulaşmanızı sağlar. Araştırmanızı yaparken sorabileceğiniz soruları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Ürünlerini satmak istediğiniz firma güvenilir mi?
 • Hedeflediğiniz potansiyel kazanç miktarını karşılaşır mı?
 • Başlamak için herhangi bir yatırım yapmanız veya teminat göstermeniz gerekiyor mu? Eğer öyleyse, miktar ne kadar, sizin karşılayacak potansiyeliniz mevcut mu?
 • Firmanın sağladığı, satmayı düşündüğünüz ürün için bulunduğunuz pazar uygun mu?
 • Ürün veya hizmetini satmakta olduğunuz şirketten ne tür destek alacaksınız?
 • Almayı düşündüğünüz yetkili satıcılık mevcut iş modelinize uygun mu?

Yukarıda belirtilen bu soruların cevaplarını bulduktan sonra, düşündüğünüz firmanın yetkili satıcısı olmanın size sağladığı avantaj ve dezavantajları görebilirsiniz. Vereceğiniz kararla bir işletme kurmak veya mevcut portföyünüze eklemek uygunsa sizde bir yetkili satıcı olabilirsiniz.

Yetkili satıcılık ile bayiliğin farkları nelerdir?

 • Bayilik yetkili satıcılığa göre daha üst bir sorumluluktur. Gerektiğinde bayilik sisteminde ilgili markanın; satış, servis, yedek parça, ikinci el, satış sonrası hizmetler vb. birimleri de kurulması gerekir.
 • Bayiliğin  kar marjı, yetkili satıcılığa göre daha yüksektir.
 • Üreticinin veya distribütörün izni / bilgisi dahilinde bayi, yetkili satıcıya ürün satışı yapar veya yetkisi verebilir.
 • Lakin yetkili satıcılığın, adından da anlaşılacağı gibi en büyük işi satış yapmaktır.

En temel farkları genel olarak bunlardır. Bayilik hakkında detaylı bilgiye sahip olmak isterseniz: Bayi Nedir adlı makalemizi okuyabilirsiniz.


Kobi Vadisi ios uygulama

kobi vadisi

Yorumunuz
Yeni Bayilikler

bayilik veren firmalar

Yeni İş Planları

iş planları
sponsor arıyorum
"Kobi Vadisi; 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK tarafından onaylı Yer Sağlayıcı'dır. Bu sebeple içeriklere yapılan yorumları araştırma yükümlülüğü yoktur. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz yorumları iletişim sayfasından bildirebilirsiniz."
google news icon
Google News üzerinden bizi takip ederek, en yeni içeriklerden haberdar olabilirsiniz

Yetkili Satıcı Nedir?

okuma süresi: 4 dk
0