Yatırımcı Arıyorum

Youtube Kanalı ile Para Kazanmak

Youtube’dan Para Kazanma Yöntemleri

Son yıllarda meşhur olan Youtube’den insanlar milyarlar kazanıyor. Peki ya bunu nasıl yapıyorlar? Youtuber nasıl olunur? Youtube’den para nasıl kazanılır? Youtube’den para nasıl çekilir? gibi bütün sorularınızı bu yazımızda cevaplamaya çalışacağız.

Öncelikle bir youtube kanalı oluşturmanız gerekiyor. Kanal ismi, e-posta ve sadece şifre kullanarak bir youtube kanalı açabilirsiniz. Sizlere bu yazımızda youtubeden daha çok para kazanmanın birkaç taktiğini de göstereceğiz. Geçimini Youtube’den karşılayan birçok insan var. Öncelikle sizlere Youtube’nin mantığını anlatalım. Youtube sizin videolarınıza reklam şirketlerinden aldığı reklamları koyar. Youtube reklam şirketlerinden elde ettiği geliri sizinle pay oranı yaparak bölüşür. Youtube’den para kazanmadaki mantık tamamen budur. Kanalınızı oluşturdunuz diyelim. Hemen para kazanabilecek misiniz? Hayır kazanamayacaksınız. Çünkü son yıllarda Youtube’un popülerleşmesinden sonra Youtube para kazanmayı aktif hale getirebilmek için birkaç kural ortaya koydu. Bunlar 1000 abone ve 4000 saat izlenme kuralıdır. Merak etmeyin, bu sizin gözünüzü korkutmasın. Çünkü zaten 1000 abone 4000 saat olana kadar para kazanmanız aktif de olsa bir şey kazanamazsınız. Bunlar düşük rakamlardır.

Kanalınızı oluşturduktan sonra videolar yüklemeniz gerekiyor. Öncelikle kendinize bir kategori belirlemelisiniz. Oyun, eğlence, eğitim, çocuk vb. gibi kategoriler belirlemelisiniz. Mesela oyun oynamayı seviyorsanız ve oyun videoları çekme imkanınız var ise oyun videoları çekebilirsiniz. Çektiğiniz videoları youtube’a yükledikten sonra arkadaşlarınızla veya da akrabalarınızla paylaşabilirsiniz. Eğer videonuzun izlenme sayısı çoğalırsa daha çok kişiye ulaşır ve öne çıkanlara eklenir. Bu sayede daha çok izleyiciye ulaşabilirsiniz. Daha çok insanların beğenebileceği videolar çekmelisiniz. Çektiğiniz videoları montaj programları yardımıyla düzenleyebilirsiniz. İnsanlar sizin videolarını izledikçe size abone olacaktırlar ve her aboneye siz video attığınızda bildirim gider. Bu sayede ne kadar çok abone, o kadar çok izlenme alırsınız.

Youtube ile Para Nasıl Kazanılır?

1000 abone ve 4000 saat izlenme barajını geçtiniz diyelim. Peki ya sonrasında ne olacak? Youtube’dan videolarınız izlendikçe para kazanırsınız. Yani aboneler, yorumlar ya da beğeniler size bir kazanç sağlamaz. Aboneler daha çok kişiye ulaşmanızı sağlar. Beğeni ve yorumlar ise videolarınızın daha çok öne çıkmasını sağlar. Bu yüzden insanlar videolarınızı beğenmeli ve yorumlar yapmalıdır. Para kazanmanız aktif oldu diyelim. Para kazanmanız aktif olduktan sonra youtubeden daha çok para kazanmanın birkaç taktiği vardır. Örneğin; Youtube’da oyun kanalı çoktur ve oyun reklamı verilenler çok fazla bir paya bölünür. Bu yüzden oyun kanalı diğer kanallara göre izlenme başına çok daha az alır. Örneğin oyun kanalı 1000 izlenmeye 1.5 TL civarlarında alır. Eğlence kanalları ise 1000 izlenmeye 1.8 civarlarında alır. Eğitim kanalları ise 1000 izlenmeye 3 civarlarında alırlar.

Bu yüzden en mantıklı olanı eğitim kanalı seçmektir. Lakin eğitim kanalınızın izlenmeleri diğer kategorilere göre düşük olur. Eğlence ve oyun kanallarının video izlenmeleri daha çoktur. Bunun tercihini yapmak size kalacaktır. Lakin herhangi bir konuda profesyonel bir bilginiz varsa onun eğitimini vererek kazanç sağlayabilirsiniz. Örneğin; yazılım ile ilgili yeterli bilginiz varsa programlama dersleri verebilirsiniz. Bir diğer taktiğimiz ise uzun süreli video paylaşımları yapmaktır. Youtube 10 dakikanın altına süresi olan videolara sadece 1 reklam koyar. Yani videonuz 9 dakika 59 saniye bile olsa sadece 1 reklam yayınlanır. Lakin video süreniz 10 dakikayı geçerse istediğiniz kadar reklam koyabilirsiniz. Bunun da sınır 15-20 reklamdır. Bu bakımdan büyük youtuberlere de bakabilirsiniz. Sürekli 10 dakikayı aşan videolar yüklerler. Youtube’de bunun gibi birçok incelik ve püf nokta bulunmaktadır. Bunlar başlı başına en önemli olanlarıdır.

Youtube’dan parayı nasıl çekebilirsiniz?

Youtube’dan paranızı çekmek ilk başlarda biraz uğraştırıyor lakin sonralarda hiç sıkıntı çıkarmıyor. Youtube’dan para çekebilmek için 2 yol vardır. Birincisi direk Youtube’un kendi firması Adsense ile paranızı çekmek ya da partner şirketleri aracılığıyla paranızı çekmektir. Partner şirketleri ile anlaşma yaparak da paranızı çekebilirsiniz. Peki ya partner şirketleri ne işe yarar? Partner şirketleri sizin Youtube’da daha çok gelişmeniz için size olanaklar sağlayıp yardımcı olurlar ve kendi sınırladıkları limiti paranız geçtiğinde çekim yapabilirsiniz. Google Adsense ile de paranızı çekebilirsiniz. Adsense’den paranızı çekmek için paranızın en az 200 tl limitine ulaşması gerekiyor. İlk defa 200 TL’ye ulaştınız diyelim. Sizin için birkaç doğrulama yapıyor. Ev/iş adresinizin girişini yapıyorsunuz ve sizin adresinize bir kağıt gönderiyor. Bu kağıdın içerisinde bir kod yazıyor. Bu kodu Adsense’ye giriş yapıyorsunuz.

Birde kart bilgilerinizi giriş yapıyorsunuz ve size ufak bir ödeme yapılıyor. 1 TL’yi geçmeyen bir ödeme yapılıyor. Örneğin; 0.63 kuruş ödeme yapılıyor ve Adsense panelinde size ne kadar ödeme yapıldığının doğrulamasını istiyor. Doğru değeri giriş yaptığınızda her ayın 22’sinde Adsense’de bulunan paranızı çekebilirsiniz veya sisteme eklemiş olduğunuz hesap numaranıza otomatik olarak havale yapılmaktadır.

Bize destek olmak için; Kobi Vadisi’nin Youtube Kanalına sizde abone olabilirsiniz.


bayilik veren firmalar

kobi vadisi

Yorum(1)

  1. Cevap yaz
    Kürşad yorumu:

    Katı zorunluluğu ekle

Yorumunuz