Yatırımcı Arıyorum

Yurt Dışında Müşteri Bulmanın 10 Yolu

Yurt Dışında Müşteri Bulmak

Teknolojinin gelişmesi ve internet dünyasındaki gelişmeler de göz önüne alındığında dünya artık sınırların ortadan kalktığı bir köy halini aldığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Hal böyle olunca Kobi’ler ve yerel işletmeler de sadece yurt içinde değil aynı zamanda dünyadaki diğer ülkelere de satış yapma konusunda kararlar alırken, ihracata yönelmeyi tercih eder hale geldiler. Özellikle son yıllarda ortaya çıkan Covid-19 salgını ile birlikte e-ticaretin yoğun biçimde kullanılması e-ihracatın da önemi ortaya koymuş oldu. Siz de artık sınırları kalmayan dünyamızda rakiplerinizden geri kalmak istemiyor ve daha fazla gelir kazanıp işinizi genişletmek istiyorsanız, e-ihracata yönelmek artık bir tercih değil bir zorunluluk olma yolunda ilerliyor.

Şirketinizi ya da işletmenizi yurtdışı pazarına açmak istiyorsunuz ama bunu nasıl yapacağınız ya da müşterilere nasıl ulaşacağınız hakkında hiçbir fikriniz yoksa bu yazımız tam size göre. Size yurtdışında müşteri bulmanın yollarını kısa ve etkili bir şekilde anlatmaya çalıştık.

Yurt Dışında Müşteri Bulmanın Yolları

Yurtdışına açılmak isteyen şirket ve işletmelerin en büyük sorunlarından birisi de yurtdışında müşterileri nasıl bulup ulaşacakları konusudur. Takdir edersiniz müşteri olmadan satış yapamazsınız ve bu nedenle yurtiçi pazarında uyguladığınız stratejiler ya da müşteri bulma yolları yurtdışında iş yapmanız ve markanızı tanıtmanız için yeterli olmayabilir. Peki, yurtdışında müşterilere nasıl ulaşacak ve en önemlisi güvenli ödeme konusunu nasıl çözeceksiniz?

Gelin bunun yollarına 10 farklı madde de göz atalım:

  1. Rakiplerinizi ve Hedef Pazarlarınızı Tanıyın

İhracata ister başlamak üzere olun, isterse halihazırda ihracat yapıyor olun, ürünlerinizi satmayı planladığınız ya da sattığınız ülkelerin pazarlarını mutlaka internet üzerinden inceleyin. Her ülkenin pazar bilgileri farklı olduğundan potansiyel müşterilerinizin satın alma davranışları, ürün / hizmet talepleri, nakliye yöntemleri ve ödeme şekilleri de farklılık gösterecektir. Ayrıca hedef pazarların kırılma noktalarını bilmeniz satış yapmanızı kolaylaştıracaktır. Bununla birlikte potansiyel rakiplerinizi tanımanız da rekabet ortamında sizi bir adım öne geçirir.

  1. Uluslararası Ticaret Fuarlarına Katılın

İhracata yeni başlayanlar, başlamak üzere olanlar ya da yeni farklı ülkelerin pazarlarına açılmak isteyenler için potansiyel müşterilere ulaşmanın bir yolu da uluslararası ticaret fuarlarına katılmak ve bu sayede firma ve işletmelerle etkileşime geçmek de etkili bir seçenektir. Bununla birlikte KOSGEB’in uluslararası ticaret fuarlarına katılan işletme ve firmalara yaptığı destek ve teşviklerde bulunuyor.

  1. İthalat – İhracat Web Sitelerini Keşfedin

İthalat – ihracat web sitelerini keşfetmek ve bu sitelerde çevrimiçi kaynaklara ulaşmanız ihtiyacınız için en uygun seçenekleri belirlemek için ideal yerlerdir. Ayrıca bazı ithalat – ihracat web sitelerinde çevrimiçi olmanız birçok farklı kaynak ve bilgiyi keşfetmenize de olanak sağlar.

  1. Uluslararası İthalat – İhracat Web Sitesi Üzerinden Satış Yapın

Ürünlerinizi yurtdışında satmak istiyorsanız, iki farklı seçeneğiniz bulunuyor. Bunlardan ilki çevrimiçi distribütörler aracılığı ile satış yapmak ya da doğrudan satış yapmak. Bu ikisi içinde size ve sektörünüze uygun bir ithalat – ihracat web sitesine üye olarak güvenilir distribütörler bulabilir, potansiyel müşterilerinize doğrudan satış yapabilirsiniz. Bunun haricinde B2B ya da B2C pazaryeri sitelerinde ücretli olarak reklam verebilir, sosyal medya influencerları ile tanıtım yapabilirsiniz. Ancak bu çabalar sınırlı olabilir ve ufak da olsa sonuç elde edebilirsiniz.

  1. Küresel Ticaret Veri Tabanları

İhracat yapmak isteyenler için dünyanın her yerinde iş bağlantılarının mevcut olduğu çevrimiçi veri tabanları (İhracat Verileri) bulunur. Küresel ticaret veri tabanları olarak da adlandırılan web siteleri sayesinde alıcı bulmanız çok daha kolay olabilir. Bu veri tabanı sitelerinde genel olarak ülke, sektör, il ya da yurtdışı bölgeler için eyalet ve şehir gibi farklı kriterlere bağlı olarak arama yapabildiğiniz gibi bir ihracatçı iseniz GTİP kodu kategorilerini kullanarak da arama yapabilirsiniz. Ayrıca hedef Pazar ve ülkeleri seçerken hızla büyüyen ihracat bölgelerini bulmak için dünya pazar, ticaret, liman analizi gibi verilere de bu küresel ticaret veri tabanları sayesinde kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

  1. İhracat Destekleri Üzerine Çalışan Danışmanlık Firmaları ve Meslek Odaları

Devletimizin ihracatı artırmaya yönelik destekleri konusunda çalışan danışmanlık firmaları ya da meslek odaları ile bağlantı kurun. Bu firmaların ve meslek odalarının ön bağlantı kurma konusunda yetenekleri tartışılmaz olduğu gibi geniş olan bağlantıları sayesinde genellikle yabancı ülkelerde ofisleri de mevcuttur. Potansiyel alıcı müşterileriniz genelde danışmanlık firmaların müşterileri olduğundan müşteri bulmanız da oldukça kolaylaşabilir.

  1. Devlet Elçilikleri ile İletişimde Olun

Yurtdışında potansiyel müşteri bulmakta en eski yöntemlerden biri olmasının yanı sıra güncelliğini ve işlevselliğini hala koruyor. Elçilikler, ülkeleri ve dünya arasındaki ticareti genişletme gibi bir hedefleri bulunuyor. Dolayısıyla bu bağlantıları oluşturmaya yardımcı olmak ve sizin için orada bulunan ticaret müşavirlikleri ve ataşeleri ile iletişime geçebilirsiniz. Elçiliklere distribütörler hakkında bilgi sorabilirsiniz.

  1. Yabancı B2B Web Siteleri ve Satış Dizinlerine Tedarikçi Olarak Kullanın

Yerli ya da yabancı satış pazaryerlerinde toptan satış rehberleri mevcut olup, ithal malları kendi ülkelerinde satan birçok toplu alıcı bulunabilirsiniz. Dolayısıyla bu satış yerleri aracı olarak nitelendirilebilir ve devlet aracılığı ile müşteri bulmanızdan daha kolay ve hızlı bir yol olarak ön plana çıkarlar. Bu sitelere ürünlerinize uygun kategorilerinde tedarikçi olarak kayıt olmanız ve ürünlerinizi listelemeniz gerekir. Firmanızı Yurt Dışında Nasıl Büyütebilirsiniz?

  1. Sosyal Medya Grupları

Sosyal medya gruplarının ticaretle ilgili sayfaları son yıllarda ihracat için kullanılabilir olmaya başladı. Dolayısıyla ihracat işinizi geliştirmek ve potansiyel müşterilerinizi bulabilmek için çeşitli sosyal medya ağlarında işletme, firma ya da ürün reklamını yapabilirsiniz. Farklı forum ve sosyal platformlarda yer alan birçok ithalat- ihracat grupları bulunuyor. Bu gruplardan birine katılarak ağ kurabilir, alıcılara ulaşabilirsiniz.

  1. Google ADS’yi Etkin Şekilde Kullanmak

Firmanıza ait bir web siteniz varsa sadece yerel pazarda değil aynı zamanda uluslararası olarak da yeni müşterilere ulaşabilirsiniz. Öncelikle yapmanız veya bir uzmana yaptırmanız gereken konu; web sitenize çoklu dil özelliğini entegre ettirmek olacaktır. Daha sonra dünyanın en büyük reklam platformlarından biri olan Google ADS sistemini kullanarak dilediğiniz ülkelerde reklam yayınları yaparak müşterilere firmanız, ürünleriniz, hizmetleriniz hakkında detaylı bilgileri paylaşabilirsiniz.


Yatırımcı Arıyorum

kobi vadisi

Yorumunuz