Yatırımcı Arıyorum

Z Kuşağı ve İş Dünyası

Z Kuşağı İş Hayatı

Önceleri hepimiz için yeşil sadece bir renkti, bulut ise sadece şemsiye ihtiyacına dair bir işaret. Bir kişinin takipçilerinin olması ise sadece o kişinin lider olmasının bir göstergesiydi. Ve hatırlarsanız cep telefonları da sadece konuşma amaçlı araçlardı. Oysa şimdi öyle mi? O günlerden bugüne çok şey değişti. 2000’li yıllarda doğan ve bugünlerde iş dünyasına girmeye hazırlanan kuşak, Z kuşağı olarak anılır. Yakında iş gücüne girecek olan Z kuşağını ne kadar tanıyorsunuz? Büyüdükleri dünya onları nasıl bir çalışan olarak size hazırladı biliyor musunuz?

Gümbür gümbür gelen Z kuşağını tanımak artık sizin için bir zorunluluk haline geldi. Çünkü gelecekteki iş başarısının sürdürülebilmesi için bu önemli bir nokta. Bu kuşağı tanımak ve diğer kuşaklarla farkları konusunda bilinçlenmek; yarının hızlı değişen iş gücüne fayda sağlayacaktır.

Kuşaklar Arası Farklar

Z kuşağı ile milenyum kuşağı arasındaki farklar nelerdir gelin bir göz atalım;

Odaklanma farkı

Teknoloji ile yoğun bir etkileşim içinde olan bu kuşak, kendini hızlı bir şekilde güncellediği gibi kendi dünyasında yaşadıklarını sürekli olarak başkalarına iletmektedir. Bu nedenle bu kuşağın dikkatleri diğer nesillere göre önemli ölçüde düşüktür.

Geçiş yapmada hızlılık

Z kuşağı çalışanlar, diğer kuşaktaki meslektaşlarına göre daha az odaklanabilse de bilgisayarlarda bir belge oluşturma, telefon ya da tablet üzerinde araştırma yapma, not tutmada çok hızlıdırlar. Gen Z, bu hızlı olma özellikleri ile ayrıca hızlı ve verimli bir şekilde, iş, oyun ya da sohbet arasında geçiş yapabilir, arka planda birden fazla dikkat dağıtıcı aktivite ile ilgilenebilirler. Sadece bu tür bir akışın ofis ve iş verimini etkileyeceği konusunda bilinçli olunmalı.

Pazarlık ve Fiyatlandırma

Diğer kuşaklar Gen Z’den daha fazla fiyatları önemserler. Bu, durgunluk dönemlerinde iş hayatında olmalarından kaynaklanmaktadır. Mesela bir anket çalışmasında katılanların durumuna bakıldığında milenyum kuşağındaki çalışanların %67’si indirim kuponu almak için web sitesine girerken Z kuşağındakilerden sadece %46’sı aynı şeyi yapmışlardır. Milenyumlar ayrıca daha fazla reklamı tıklama eğilimindedirler.

Yapılan bir araştırma da; satın alma işleminden önce milenyum kuşağındakilerin %71’i reklama tıklarken Gen Z’lerden sadece %59’u reklama tıklamışlardır. Y ve Z Kuşağı Arasındaki Farklar

Z Kuşağının İş Hayatından Beklentileri

Gen Z hayata erken atılır

Birçok eğitimciye göre Gen Z, örgün öğretim yerine, online bilgisayar eğitimlerini bitirip doğrudan iş gücüne gireceklerdir. Onlara göre daha uygun fiyatlı ve kolay bir şekilde eğitim almak ve hayata atılmak varken neden yıllarca büyük yatırımlar yaparak eğitim görsünler.

Gen Z’lerin girişimci yanları daha güçlüdür

Yeni gelişen ileri teknoloji sayesinde Z kuşağı daha girişimci bir yapıya sahiptir. Ve bu kuşak bağımsız iş ortamlarını seviyor ve tercih ediyor. Nitekim gençler arasında yapılan ankette gençlerin %72’si herhangi bir gün bir işe başlamak istediklerini söylüyor.

Gen Z’nin beklentileri büyük

Milenyum kuşağı basit bir oyun, çevirmeli ağ kullanmayı hatırlarken, Z kuşağı teknoloji ile zımba zıp dolu bir hayatta dünyaya geldi. Şaşırtıcı icatlar, müthiş oyunlar, her gün yeni bir yeniliğe alışkın olmaları onları sürekli beklenti içine soktu. Büyüme strateji uzmanlarına göre; bu kadar büyük beklentiler içinde olan Z kuşağı,  karşılarına bir şey hızlı gelmediğinde, hemen bir şeyin yanlış gideceğini düşünür şeklinde tanımlıyorlar.

Gen Z bireyseller ve sosyaller

Gen Z’ler zaten sosyal olarak doğdular ve yaklaşık %92’sinin dijital ayak izi şu anda mevcut. Muhtemelen takip ettikleri ünlüler, markalar ya da şirketler onların gelecekteki işverenleri olacak.

Gen Z’ler daha küresel bir kimliğe sahipler

Milenyum kuşağı ilk küresel kuşak olarak kabul edilmesine rağmen, Z kuşağı dünyanın daha fazla online olduğu bir dönemde dünyaya geldi. Bu durum onları düşünce, etkileşim ve satın alınabilirlik konusunda küresel hale getirdi. Uzmanlar bugünün gençlerinin, etkileşimlerine bakıldığında kendi çevrelerinden çok, dünya çapında bir etkileşimde olduğunu söylüyorlar. Bu durum onlarda çeşitlilik konusunda beklenti yaratıyor. Dijital cihazlara bağımlılık oranına bakıldığında milenyum kuşağının %25 i bağımlı iken Gen Z’lerin %40’ı bağımlı durumunda. Bu nesil cep telefonları, tabletleri olmadan dışarı çıkmazlar ve bu da reklamcılık ve pazarlamada sürekli bir değişiklik ihtiyacı doğurur.

Dünyanın Geleceği Değişiyor

Bu kuşak, teknolojiye bağlı ve zorluklar karşısında sınırların ötesine geçme yetenekleri vardır. Emin olabilirsiniz ki; yapacağı değişikliklerle sadece iş dünyasının geleceğini değil dünyanın geleceğini değiştireceklerdir.


bayilik veren firmalar

kobi vadisi

Yorumunuz