Yatırımcı Arıyorum

Z Kuşağının İş Hayatından Beklentileri

50’ler, 60’lar, 70’ler, 80’ler, 90’lar ile 90’lı yılların sonlarında dünyaya gelen ve Z kuşağı olarak adlandırılan 2000 ‘liler. Her neslin farklı özellikleri ve beklentileri vardı. 2018’li yıllarda iş hayatına atılan yeni nesil Z kuşağı, yakında Y kuşağını geçerek, en çok nüfusa sahip kuşak olacak.

Daha önceki kuşakların iş hayatı ile ilgili beklentileri ile günümüzün genç profesyonelleri olan Z kuşağı beklentileri arasında çok büyük farklılıklar vardır. Her şeyden önce teknolojinin tüm nimetlerinden en iyi şekilde yararlanma ve teknolojiyi geliştirmek için çalışmalar yapmak gibi bir şansa sahiptirler.

Z Kuşağı ve İş Hayatı

1996–2010 yılları arasında doğan Z kuşağının en yaşlısı şu anda 24 yaşında ve 2018 yılında iş hayatına atıldılar bile. İlerleyen zamanlarla birlikte Z kuşağı büyüyecek ve 90 (Y) kuşağını nüfus açısından da geçerek, iş hayatında önemli ve aktif bir rol oynayacaklar. Yani Y kuşağı emekli oldukça, yerini Z kuşağına bırakacak.

Yeni neslin, daha önceki kuşaklara oranla istekleri artık çok farklı. Her neslin, bir önceki nesle göre istekleri ve çalışma şekilleri farklı olsa da, Z kuşağının teknoloji avantajı sayesinde iş hayatının daha da güçleneceğini hepimiz tahmin edebiliriz. Örneğin Z kuşağı evvelindekiler daktilo ile sadece yazı işlerini yapabilmekte, bilgileri kitaplardan, ansiklopedilerden öğrenirken, Z kuşağı her gün güncellenen yeni bilgilerle, öğrenimlerini bilgisayarlardan yapabilmektedir.

Y kuşağı bilgileri bulabilmek için kitap kitap gezinmek zorunda kalırken, Z kuşağı tek bir tuşa basarak pek çok bilgiye anlık ulaşabilmektedir. Bu durum özellikle iş hayatında Z kuşağına büyük kolaylıklar sağlamaktadır.

  • Z kuşağı iş hayatında neye değer verir?
  • Kariyer beklentileri nelerdir ve motivasyonları nelerdir?
  • Y kuşağı ile aralarındaki farklar nelerdir?

Bir işletmenin geleceğin parlak çalışanlarını işe alması için, öncelikle Z kuşağını anlaması gereklidir. Z Kuşağı ve İş Dünyası

Z Kuşağını Tanımak

Z kuşağı iş hayatında dijital teknolojiyi en iyi şekilde kullanan öncü birliklerdir. Teknolojideki her yeniliğe hakimdir. Neredeyse doğdukları anlardan itibaren bilgisayardan video izleyen, yaşları ilerledikçe uygulamalara hakim olan ve aradıkları her bilgiyi internetten arayan bir nesildir. Yani kısa tanımla Z kuşağı dijital dünyanın online varlıklarıdır. Z kuşağını dışarıda ip atlarken göremezsiz ya da elim sende oyununu bilmezler. Aslında ekonomik durgunluk zamanında da doğan Z kuşağı, ailelerinin işsiz kalmalarına tanık olmuş ve hayat şartlarının aslında ne kadar zor olduğunu da anlamışlardır.

Z kuşağını işe aldığınızda sadece bilgisayarı iyi kullandıkları, pek çok programlama dillerini çabuk kavradıkları için işe alırsanız, hata etmiş olursunuz, zira öncelikle Z kuşağını ve iş hayatındaki beklentilerini kavramanız, onları anlamanız önemlidir. Onları anladığınız ve iş gerekliliklerini buna göre belirlediğiniz takdirde, işletmeniz için en doğru kararları vermiş olacaksınız.

Z Kuşağı İş Hayatından Ne Bekliyor?

Z kuşağı, her ne kadar en yaşlı üyesi 24 yaşında olsa da, özellikle 2020 yılında pek çok olumsuz olayı herkesle birlikte yaşadı. Bu süre zarfında ekonomik durgunluk ve salgın, aileleri ile birlikte onları da etkiledi. Ailelerinin yaşadığı mali problemler onlara da yansıdı. Yaşadıkları aslında biraz da olgunlaşmalarına neden oldu. Bu yüzden bazı öncelikleri değişti. İşyerinde güvende olmak istemeleri en çok önem verdikleri durum haline geldi.

Güvenlik

Her ne kadar teknolojinin içinde büyüse de, hayattaki her şeyin dijitalleşmek olmadığını son zamanlarda iyice algılayan Z kuşağı, kişiliklerinin biçimlenmeye başladığı zamanda, aile üyelerinin ve çevresindeki pek çok yetişkinin, işlerinden ayrılmak zorunda kalarak, mali problemler yaşadığına ve evlerini geçindiremediklerine şahit oldu. Bu da son birkaç yıldır çalışma hayatının içinde olan Z kuşağının, iş hayatındaki geleceğinin tehlike altında olabileceğini kavramalarını sağladı. Bu yüzden Z kuşağının iş hayatındaki ilk önceliği iş güvenliği.

  • İşletmeniz Z kuşağı üyelerine güvence ve istikrar açısından ne sunabiliyor?
  • Ne kadar ücret ödeyeceksiniz ve ödeme şekliniz nasıl?
  • İşletmeniz ya da kuruluşunuz, Z kuşağının çalışması için ideal bir ortam mı?
  • İşletme kültürünüz nasıl?
  • İşe alma şartlarınız, ücret ayarlamalarınız ve ödüllendirme sisteminiz nasıl?
  • Herhangi bir olumsuz durumda, işten çıkartılmayacaklarına dair bir garantiniz var mı?

Z kuşağının kariyer açısından beklentisini karşılamak için, dürüst ve açık sözlü olmanız gerekir. Sizin Z kuşağına sunacağınız her avantaj, işletmenizin gelişip büyümesi açısından da yararlı olacaktır. Çalışanlara bağlılığınızı belirtmeniz gerekir.

Dijital Yerliler = Z Kuşağı

Dijital yerliler, internetin içinde doğup büyümüş, bilgisayar ve programlamaları en hızlı şekilde kullanabilen ve sorunları çözebilen, deyim yerinde ise internet kurdu olan Z kuşağına verilen bir isimdir. Dijital yerliler, neredeyse akıllı telefonlarına bağımlı yaşar. Bir işe başvuracakları zaman da o şirketin Instagram, Youtube, Facebook, Twitter, LinkedIn gibi sosyal medya platformlarından araştırmasını yapar, yakından takip eder ve işletmenin faaliyetlerini öğrenmeye çalışırlar. Eğer sosyal medya kanallarında hala yerinizi alamadıysanız, birer tane hesap oluşturmaya bakın.

Pek çok işletmenin en büyük hatası, hala eski sistem bilgisayar ve ofis malzemelerini kullanıyor olmalarıdır. Bu da mevcut işlerin aksamasına bile neden olabilir. Bu durum dijital yerliler için hiç de uygun bir çalışma ortamı değildir ve ilgi çekici gelmez. Bir Z kuşağı üyesinden verimlilik almak istiyorsanız yapmanız gereken, eski teknolojik ürünleri işletmenizde devre dışı bırakarak, son teknoloji ürünlerini tercih etmeniz olmalıdır. Bu sayede işlerinizde çalışan Z kuşağı, günlük işlere daha sorunsuz odaklanabilir ve işletmenizin verimi artabilir.

İşbirliğini Teşvik

Z kuşağı için önemli olan bir durum ise, her ne kadar teknolojiyi iyi kullansalar da yüz yüze iletişim. Şaşırtıcı bir durum ama Z kuşağının büyük bölümü yüz yüze iletişimi çok önemsiyor. E-posta ya da anlık mesajlaşma yerine yüz yüze iletişimi tercih ediyorlar. Yani bir Z kuşağı üyesini işe alacağınız zaman görüşmelerinizi yüz yüze yapın.

Bir diğer husus da, işe alacağınız Z kuşağı üyesinin ekip çalışmasına ve işbirliğine açık olup olmadığını belirlemek olmalıdır. Teknolojiyi iyi kullanmak kadar, içlerindeki ekip ruhunun da iyi olması gerekir. Aksi takdirde verim bekleyemezsiniz. Ekibinize, ekip ruhu taşıyan Z kuşağı üyelerini dâhil etmelisiniz. Ayrıca son teknoloji cihazları iş ekipmanlarınıza ekleyerek onlarla çalışmak için işbirliği içinde olduğunuzu da göstermelisiniz.

Yüz yüze iletişim şeklini işe alma uygulamalarınıza nasıl dâhil edeceksiniz?

İşe alımını gerçekleştireceğiniz kişinin, işyerine gelebilme gibi bir imkânı yoksa görüntülü sohbet yoluyla da işe alım uygulamalarını yapabilirsiniz. Böylece başvuruda bulunan kişi için çeşitli sorunlardan kaynaklı zaman kaybı da olmayacaktır. Daha önceleri işe alım süreçlerinde, kişilerin çeşitli sebeplerle işe alım görüşmelerini kaçırdığını göz önüne aldığımızda, görüntülü görüşme her iki taraf için de avantajlı olacaktır. Böylece işiniz için belki de en uygun adayı elden kaçırmamış olacaksınız.

Çeşitliliğe Öncelik Vermek

Teknolojinin nimetleri ile büyüyen Z kuşağı küresel vatandaş haline geldi. Bu da hayatlarının her alanında çeşitlilik arayan Z kuşağının, iş hayatında da çeşitlilik aramasına yol açtı. Z kuşağının büyük bölümü işyerinde çeşitlilik arıyor ve çeşitliliğin iş için iyi olduğunu da anlayabiliyorlar.

Z kuşağına göre farklı beceri ve eğitim düzeyine sahip insanlarla çalışmak da oldukça önemli. Z kuşağının bir bölümü de, farklı kültür ya da kökenden gelen kişilerin de ekip çalışmasında önemli bir unsur olduğunu düşünüyor. Yani Z kuşağı için, işyerindeki çeşitlilik seviyesi, çalışıp çalışmayacaklarına karar vermek için önemli bir etken. Z kuşağını işletmenize çekmek istiyorsanız, işletmenizdeki çeşitliliği gözden geçirmelisiniz.

Liderlik pozisyonunuzda farklı kültürlerden ya da ırktan insanlar var mı?

Herkese ödediğiniz ücret eşit mi? (Üst düzey harici)

Kapsayıcı organizasyon kültürü, Z kuşağını cezp etmekle kalmaz, finans hedeflerini karşılamada iki kat, yüksek performansta ise 3–4 kat iyi iş sonuçları almanızı sağlar.

Kariyer Büyümesi ve Gelişim Fırsatları

Z kuşağının bir önemli özelliği de başarısızlığın onlar için itici güç olmasıdır. Yani bu kuşağa göre başarısızlık bir vazgeçiş değil, aksine öğrenme ve büyümelerine yardımcı olmaktır. Gelişme ve öğrenme arzusu, Z kuşağının kariyer beklentilerinde en güçlü özelliklerden biridir. Bu kuşağın üyeleri sadece kendi yapacakları işleri değil, diğer işleri de öğrenme fırsatına sahip pozisyon ararlar. Yani tek bir rolle yetinmeyip, birden fazla role sahip olacakları işlerin beklentisindedir. Beceri setlerini geliştirmek ve daha fazla iş yapabilecek bir girişimci olma fırsatını ararlar. Yeni uygulamaya başlayacağınız iş rotasyonu ile gerçekleştirdiğiniz işlerle ilgili bir bakış açısı kazanmalarına yardımcı olacaktır.

Neye karar verirseniz verin, Z kuşağı adayları, kuruluşunuzun kişisel gelişim ve becerilerini geliştirmeye öncelik verir ve bu durumda, en iyi adayları bulma olasılığınızın daha yüksek olduğunu unutmamanız gereklidir.

kobi vadisi

Yorumunuz