Yatırımcı Arıyorum

Zihinsel Olarak Güçlü Olmanın Yolları

Zihinsel Şekilde Güçlü Olma Yöntemleri

Gerek özel hayatta olsun gerekse acımasız iş dünyasında olsun, bir şeyleri başarmak ve mutlu olmak için fiziksel özelliklerimizin yanında zihinsel olarak da güçlü olmamız gerekiyor. Hayatın inişli çıkışlı yollarında ve bir zorlukla karşılaştığınızda en çok işinize yarayacak şey zihinsel açıdan güçlü olmaktır.

Zihin Yardımıyla Başarılı Olmanın Yolları

Fiziksel Olarak Güçlü Olun

Fiziksel olarak güçlü olanlar zihinsel ve duygusal olarak da güçlü olabilir ve kendini geliştirebilir. Bunun için düzenli bir şekilde spor ve egzersiz yapın. Bol su için, düzenli uyku uyuyun ve bol sebze- meyve tüketin.

Kendinize Güvenin

Hayatta başarılı olmak için en önemli durumlardan biri insanın kendisine güvenmesidir. Özgüveninizi güçlü tutun. Hislerinize güvenin ve ona göre davranın. Yakınınızdaki birine bir şeyleri öğretin. Yemek yapmayı öğretmek bile öz güveni geliştirir. Kendinizle başkalarını kıyaslamayın. Kıyas, hata yapmaya sebep olur. Başkalarına göre doğru olan size doğru gelmeyebilir. Bu yüzden kendinize ve hislerinize güvenin.

Küçük Hataları Önemli Görmeyin

Hepimiz hayatta pek çok hata yaparız. Özellikle hayatımızdaki küçük hatalara takılmayalım. Ders alalım ama küçük hataları görmezden gelmeyi bilelim. Geçmişe takılı kalmak geleceği görmeyi engeller. Küçük hataları unutun gitsin.

Motivasyonunuzu Bozmayın

Yapacağımız hiçbir başarısızlık motivasyonunuzun kırılmasına neden olmamalı. İşi başaracağınıza dair motivasyonunuzu asla kaybetmeyin. Kendinizi ödüllendirin ve başarılı olmak için her ne olursa olsun kim ne derse desin vazgeçmeyin.

Negatif İnsanlardan Uzak Durun

İş hayatında ve özel hayatta ne kadar çok negatif insan var çevremizde. İnsanın çalışma azmini kırar ve başarınızı kıskanır. Sizi iyi yönde motive etmesi gerekirken kötü yönde etkiler. İşte bu insanlardan uzak durmak alacağınız en akıllı kararlardan biri olacaktır. Pozitif insan candır.

Kibar ve Merhametli Olun

Hiç kimse yanında ya da yakınında kaba saba, insanlara kötü davranan, merhamet duygusu olmayan insanı istemez. Ne kadar kibar olursanız, insanlara ve hayvanlara karşı merhametli olursanız çok şey kazanırsınız. Her insan belli karakter özellikleriyle doğar ancak iyi bir insan olabilmek, kişinin davranışları ile zamanla gelişir. Kibar ve merhametli olun. İnsanlara saygılı davranın. Saygı veren saygı alır. Mental (Zihinsel) Yorgunluk Nedir?

Uyku Düzeninizi Ayarlayın

Sağlam bir zihin için sağlıklı bir uyku şarttır. Günde 7–8 saat uyumak hem vücudu, hem de zihni zinde tutar. Bu yüzden uyku düzeninizi alt üst edecek her şeyden uzak durun. Uyuyacağınız zaman cep telefonu ve netten uzak durun. Televizyon izleme oranınızı azaltın. Uyumadan en az 3 saat önce bir şeyler yemeyi bırakın. Yoğurt yiyin. Yoğurt hem uykuyu sağlar hem de akciğerde temizlik yapar. Ve en yararlı aktivite olarak uyumadan 1 saat kadar kitap okuyun. Kitaplar hem sizi hayal dünyasına götürür hem de hiç duymadığınız kelimeleri kelime haznenize katar. Ruhunuzu dinlendirir.

Hayır, Demeyi Bilin

Bazı yapılan teklifler size uygun olmayabilir veya aklınıza yatmayabilir. Bu yüzden hayır demeyi bilmeniz lazım. Kibar olacağım diye de hiçbir şeyi kabul etmenize de gerek yok. Bu sebepten gerçekten yapmak istemiyorsanız hayır deyin.

Hatalarından Ders Al

Hepimiz hayatımız boyunca irili ufaklı hatalar yaparız. Önemli olan bu hatalardan ders almak ve kendimize pay çıkarmak. Hatayı kabullenin ve bir daha aynısını yapmayacağınıza dair kendinize telkinler verin. Aldığınız her ders sizin daha mükemmeliyetçi olmanıza yardımcı olacaktır. Önemli olan bu hatalardan ders alıp, bir daha aynısını yapmamak.

İnsanların Başarılarını Takdir ve Tebrik Et

İş ve özel hayatta en zarar veren davranışlardan biri, başkalarını kıskanmaktır. Başarılı insanları takdir ve tebrik etmek size de sempati kazandırır. Başkası başarılı olduysa siz de başarılı olabilirsiniz. Bu güzel bir motivasyondur. Sana nasıl davranılmasını istiyorsan sen de başkalarına öyle davran sözünü dikkate al ve başkalarının başarısını takdir ve tebrik et.

Yeteneklerinle Gösteriş Yapma

Hayatta herkesin belli bir alanda bir yeteneği vardır ve bu onu özel kılar. Belli bir yeteneğe sahipsen onu başkalarına gösteriş yapmak için kullanma. O yeteneğinle nasıl başarılı olacağına odaklan ve geliştirmek için uğraş. Bu sayede o yeteneğin sayesinde maddi ve manevi kazançların artacaktır.

Kafein Miktarına Dikkat Et

Zihnimizi canlı tutacağız diye sürekli kafein almak aslında yarardan çok zarar verir. Bu sebepten zihinsel faaliyetleri güçlü tutmak istiyorsak, aldığımız kafein miktarına da dikkat etmeliyiz. Bir insan için günlük 300 mg. kafein yani 3–4 kahve yeterlidir. 500 mg.dan fazla kafein tüketirseniz kan basıncınız yükselir, baş ağrılarınız artar, kas ağrılarına neden olur ve uykusuzluk yapar. Latte ve Cappucino’nun kafein miktarı daha düşüktür.

Zihinsel Enerjini Akıllı Kullan

Bir insan hayatı boyunca pek çok bilgi öğrenir. Bu bilgilerden kimi gerçekten gerekli iken bazıları da deyim yerinde ise çöp bilgidir. Bu yüzden zihninizi gereksiz bilgilerle doldurmamaya özen göstererek akıllıca kullanın. Verimli düşünün.

Hedefler Belirlemek

Kendinize hayatınızda yapmak istediklerinizle ilgili hedefler belirleyin. Bu hedefler sizi motive edecek ve başarılı olmak için daha çok çalışma isteği verecektir. Bu sebepten kendinize bir hedef belirleyerek, o hedefe ulaşmak için çabalayın.


Yatırımcı Arıyorum

kobi vadisi

Yorumunuz