3D Baskı Teknolojisi ile Düşük Yatırım, Yüksek Potansiyel İş Planı

Merhaba ben Arın Ulusoy, 25 yaşındayım, Ankara’da yaşıyorum. Bir süredir gelişmekte olan bir pazar keşfedip izledikten sonra kurumsal rekabetin çok az, yapılan işlerin pek profesyonelce olmadığını gördüm. Aynı zamanda müşteri portföyü çok geniş ve talep edilen bir iş. Bunu üzerine şeffaf bir  maliyet planı oluşturup, on yıl vadeli iş planı üzerinde çalışmaya başladım. Ama şimdilik ilginizi Kısım A’ya çekmek istiyorum. Çünkü iş fikrini kısım kısım planlayıp sağlam temeller üzerinde geliştirmek istiyorum. O yüzden arayışım sadece “Kısım A” içindir.

10 yıl vadeli 3+1 kısımlık iş planı.

Kısım A(çıkış noktası): 3d baskı teknolojisi ile sağlık, otomotiv(yedek parça), inşaat, hobi-oyuncak, kırtasiye, organizasyon gibi sektörlerin seri üretime ihtiyaç duymayan veya seri üretimin başlangıç maliyetinin yüksek geldiği üreticilerin taleplerine 40m2 üretim atölyesinde cevap vermek ve kendi tasarımlarımız ile son kullanıcıya ulaşmak.

Kısım A+: Müşterilerin hazır tasarımlar yüklediği, sipariş alıp üretim yapan e-ticaret platformu (Örnek: “xometry. com).

Kısım B: 3d kum baskı teknolojisi ile, plastik-metal enjeksiyon üretimine ihtiyaç duyan üreticilere avantajlı maliyetler ve hızlı çözümler ile kalıp hazırlamak, seri üretim yapmak. Aynı zamanda kendi markalarımızın maliyetlerini düşürmek.

Kısım C: Kazanılan üretim hacmi, tecrübe ve kaynak ile ar-ge merkezi oluşturularak yapay zeka destekli, sadece anahtar kelime girerek 3d tasarımlar yapabilen yazıcı modellerimizi çıkarıp ev kullanıcılarına, küçük ve büyük hacimli üreticilere ulaşmak. Kendi ekosisteminde en iyi fiyat avantajına ulaşmış bir tekel oluşturmak.
(Gelişen dünya, teknoloji ile kodlama, tasarım, bireysel üretim halkların genel becerileri haline gelecektir. Devletlerin şirketleşmesi, üretim maliyetlerinin yükselmesi ile halklar yaşam maliyetlerini düşürmek ve üretim özgürlüğü adına kendi üretimlerini yapacaktır.)

Kısım A Anahatları ile Yol Haritası:
(Bazı detaylar iş fikrinin korunması adına burada verilmeyecektir.)
Olası bir İstanbul depreminden korunmak ve depremin zararlarını karşılamak, ülkenin zarar gören sanayii endüstrisine hızlı cevap verebilmek, Türkiye’nin dört bir yanına avantajlı lojistik, düşük işletme giderleri adına işletme Ankara merkezli olacaktır. Hem yerel olarak hizmet veren bir baskı merkezi, hemde internet üzerinden hizmet veren ulusal bir şirket olması hedeflenmektedir. Potansiyel müşteri portföyü belirlenmiştir ve neredeyse bütün sektörlere, bireysel kullanıcılara ulaşabilecek potansiyele sahiptir.(3d yazıcılar hayal edip üretebileceğiniz, neredeyse sınırsız yeteneğe sahip cihazlardır.) Sosyal medya kanalları üzerinden reklam dili, pr çalışmalarının taslağı hazırdır. Şirketin ana hedefi otomotiv sektöründe bulunmayan yedek parça olgusunu ortadan kaldırmak, görülmemiş yetişkin oyuncakları, koleksiyonluk ürünler üretmek, inşaat sektöründe dekorasyon, modelleme alanlarında hizmet vermek, sağlık sektöründe ihtiyaçlara çözüm getirmektir. İlk 1-2 ay boyunca marka kimliği oluşturmak, müşteri ziyaretleri ve istek-siparişlerin toplanması, yazıcıların kalibrasyonunun en iyi şekilde yapılıp kaliteyi yükseltmek, prototip çalışmaları ilk hedef olacağından bu süreçte kazanç beklenmemektedir. Kira kalemi olmazsa şirketin hedefleri için ek bütçe yaratılabilir, tasarruf edilebilir. Bu yüzden yatırımcının kendi mülkünde veya benim evimde faaliyete geçilmesi tercih sebebidir. Kurulum sürecinde çalışan alımı yapmayı düşünmüyorum. İhtiyaç olan bütün alanlarda yeterliliğe sahibim. Yatırımcı faal olmak isterse beraber mesai yapılabilir veya kazanç genişleyip, işler artınca çalışan alınabilir. Daha detaylı bilgi yüz yüze verilebilir. Fikir almak için mesaj yoluyla iletişime geçebilirsiniz.

Demirbaş Ekipman:
(Türk lirası cinsinden, adet başı değil, toplam değer.)
1x **** Marka Fdm Combo 4 Renkli 3d Yazıcı 28.000
2x **** Marka Delta Tip Fdm 3d Yazıcı 53.000
1x **** Marka Fdm Max+ Açık Kasa 3d Yazıcı 20.000
4x **** Marka Fdm Pro Açık Kasa 3d Yazıcı 48.000
6x **** Marka Fdm Çift Renk Açık Kasa 3dYazıcı 96.000
5x **** Marka Fdm Max Kapalı Kasa 3d Yazıcı 162.500
3x **** Marka Sla Tip Reçine 3dYazıcı 71.000
2x **** Marka Yıkama – Kürleme Makinesi 16.000
1x **** Marka 3d Tarayıcı 35.000
1x **** Marka Tasarım Bilgisayarı 33.000
1x **** Marka Tablet 12.000
1x **** Yurtdışı iPhone 14Pro 30.000 (Çekim için kameraya alternatif olarak)

Yan Araçlar:
Reçine, Filament, Plastik Lehim, Alkol, Boya, Astar, Fırça vs. 20.000

İşletme Giderleri:
Kuruluş, Ofis Mobilyaları, Tadilat, Tabela 90.000
Reklam Giderleri 50.000

Ek bütçe: 200.000(Beklenmeyen masraflar ve fırsatlar için)

Ürünlerin tedarik süreci yatırımcı ile planlanıp, yürütülecektir.


Bu ilanın süresi dolmuş.