Bankalar İçin İş Planı


Bankalar İçin İş Planı Hazırlamak

Günümüzde birçok kişinin en büyük hayallerinden birisi de kendi işinin sahibi olmak ve işlerini geliştirmektir. Özellikle Z kuşağı bir işe girip çalışmaktan çok, kendi işlerinin sahibi olmayı, zamandan ve mekândan bağımsız çalışmayı seviyorlar. Ancak bir start-up kurmak o kadar kolay olmadığı gibi sermayeye ihtiyaç duyar. Sermayeniz kuracağınız start-up’a yeterli gelmediğinde de doğal olarak finansman arayışına girersiniz.

Aynı durum hâlihazırda kurmuş olduğunuz ama işinizi geliştirmek istediğinizde de karşınıza çıkabilir. İşinizi geliştirmek ve daha da büyütmek istediğinizde elinizde bulunan özkaynak yeterli olmayabilir. Bu durumda yapabileceğiniz size gereken finansmanı / krediyi bulmaktır. Finansman bulmak ise oldukça stresli ve yıpratıcı bir süreç olabilir.

Finansman kaynakları arasında; sponsorlar, melek yatırımcılar olabileceği gibi finansman bulmanın en kolay yolu bankaya kredi başvurusu yapmaktır. Bankaların kredilendirme şartları kendi mevzuatları gereği birbirinden farklılık gösterse de her banka ticari finansman kredilerinde müşterilerinden bir iş planı talep edebilirler. Bu da size sorunsuz kredi almanıza olanak sağlayacak bir iş planına sahip olmanız gerektiği anlamına gelir.

Bankaların talepleri doğrultusunda profesyonel bir iş planına sahip olmak istiyorsanız, Kobi Vadisi’nin sunmuş olduğu hizmetlerden sizde şimdi faydalanabilirsiniz.


Bankalar İçin İş Planı Neden Gereklidir?

İşletmenizi geliştirmek ya da yeni bir işyeri açmak için yeterli finansmanınız bulunmuyorsa sizin için en iyi seçenek banka kredisi kullanmak olabilir. İşinizin gereği olarak birçok nedenden banka kredisine ihtiyaç duyulabilir.

Örneğin; bina tadilatı, inşaat yapımı, makine ekipman alımı, yeni üretim tesisi kurmak gibi vb. faktörler finansman / kredi bulmanızı gerektirebilir. Bu durumda bankalar sizden iş planı talep eder bunun en önemli nedeni ise, bankanın işletmenin yapısını görmek istemesi ve sizin hakkınızda bilgi sahibi olmak istemesidir.

Bazı kurumların talep ettiği iş planı şablonu, resmi veya özel bankalar için de geçerlidir. İş planı, bankaların krediyi geri ödeyip ödemeyeceğinize, talep ettiğiniz miktarın istediğiniz iş için yeterli olup olmadığını görmelerini sağlar. Ayrıca kredi kullandıktan sonra işinizin devam edip etmeyeceğini de iş planı sayesinde görmek ister. Dolayısıyla işinizi geliştirmek ya da yeni bir iş kurmak için banka kredisi kullanmak istiyorsanız, bir iş planına sahip olmanız şarttır. Banka kredisi için hazırlamanız gereken iş planı için profesyonel bir destek almanız banka kredinizin onaylanma şansını arttırabilir.

Ayrıca iş planınız, sizi banka karşısında avantajlı bir duruma geçirebilir. Bankalar, sizden talep ettikleri iş planında bazı sorulara yanıt vermenizi bekler. Bu sorular aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Ne kadar kredi talep ediyorsunuz?
 • Talep ettiğiniz kredi miktarını işiniz de nasıl değerlendireceksiniz?
 • Krediyi hangi ödeme koşulları içinde ödemeyi planlıyorsunuz?
 • Kredi faizini ödeme planınız nedir?
 • Herhangi bir risk planına sahip misiniz?
 • Herhangi bir teminatınız bulunuyor mu?

gibi vb. soruları banka yöneticileri yanıtlamanızı bekler.

Unutmayın ki, iyi bir iş planının temelini sağlam finansal veriler ve öngörüler oluşturur. Bir diğer ifade ile iş planınızdaki öngörülerinizi sağlam verilerle ilişkilendirebilirseniz iş planınız son derece güçlü olur. Güçlü bir iş planı, bankaların size kredi kullandırması açısından büyük avantaj sağlar. Yatırım arama sürecinde banka gibi kurumlara uzun uzadıya işinizi anlatmanın ve başarılı olduğunuzu ispatlamanız imkânsızdır. Bu nedenle, işinizi ve başarınızı kanıtlamanın tek yolu iş planıdır. Bilmenizde fayda olabilir; bir bankanın dikkatini çekmeyi başaran kredi taleplerinin büyük kısmı, iş planı incelenmesi kısmında elenir.

Bu durum göz önüne alındığında ise iş planınızın bazı sorulara cevap vermesi gerekir:

 1. Gelir modeliniz nedir?
 2. Şirket yapınızın özellikleri ve şirket hakkında tanıtım bilgileri
 3. Mevcut durumunuz ve karlılık oranınız nedir?
 4. Gelecekle ilgili finansal öngörüleriniz nelerdir?
 5. İhtiyaç duyduğunuz finansman miktarı nedir?
 6. Finansmanı bulduğunuz takdirde nasıl değerlendireceksiniz?

Eğer iş planınızın iyi ve güçlü olmasını istiyorsanız iş planınız bazı noktalara ağırlık vermelidir. Bu noktalar aşağıdaki gibi sıralanabilir;

 • İşiniz hangi ihtiyacı karşılıyor?
 • İşinizi ve firmanızı diğerlerinden farklı kılan nedir?
 • Hedef Kitleniz nedir?
 • İşinizden nasıl para kazanacaksınız?
 • Satış ve tutundurma çalışmalarınız nasıl olacak?
 • İşe ne zaman başlayacaksınız?

Son olarak iş planınızın, tek seferlik bir çalışma olduğunu da bilmeniz gerekir. İşiniz gelişip büyüdükçe iş planınızda bu değişime uyum göstererek değişir.


Bankalar İçin İş Planı Danışmanlık Hizmeti

Türkiye’nin en büyük iş platformu Kobi Vadisi olarak, hem yeni girişimciler için hem de var olan işlerini büyütmesinde şirket yöneticilerine destek olmak için bir bankadan kredi alma aşamanızda ihtiyacınız olabilecek iş planı içeriğini sizin için profesyonel olarak hazırlıyoruz.

Bulunduğunuz sektörde yer alan temel veriler ve bankanıza sunacağınız kredi alma projesi kapsamında, konusunda uzman editörlerimiz sizden alacağı bilgilerle ortalama 5-8 gün içinde tamamen sizin kullanımınıza özgü olarak iş planı çalışmasını ortaya çıkarmaktadır.

İş planı danışmanınızın sizin / firmanız için sunabileceği bazı hizmetler şu şekildedir:

 • İşletme İçin Stratejik Plan Geliştirme
 • Spesifik İş Planlama Faaliyetleri
 • İş Planının Uyarlanması
 • Mentorluk
 • Bütçe Analizi

vb. birçok konuda sizin için gerekli olan tüm ana hizmetleri sunmaktadır.

 

Taleplerinizi bize iletin. En kısa sürede size geri dönüş yapalım. Kriterlerinize en uygun çalışma modelini birlikte seçelim.