Mersin Teknopark

Mersin Teknopark

Kuruluş ve Amaç: Mersin Teknopark, Türkiye’nin güneyinde, Akdeniz’e kıyısı bulunan Mersin ilinde bulunmaktadır. 2002 yılında kurulan Mersin Teknopark, bölgedeki teknolojik gelişmeyi teşvik etmek, Ar-Ge çalışmalarını desteklemek ve inovasyonu yaygınlaştırmak amacıyla faaliyet göstermektedir.

Altyapı ve Tesisler: Mersin Teknopark, çağdaş bir altyapıya ve modern tesislere sahiptir. Mersin Üniversitesi kampusu içinde yer alan bu teknokent, 100,000 metrekarelik bir alana yayılmıştır. İşletmelere ofisler, laboratuvarlar, üretim tesisleri ve toplantı odaları gibi farklı ihtiyaçları karşılayacak mekanlar sunmaktadır.

Faaliyet Alanları: Mersin Teknopark, çok çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren teknoloji tabanlı işletmeleri desteklemektedir. Tarım, denizcilik, gıda, lojistik, sağlık ve bilişim gibi pek çok sektörde faaliyet gösteren firmalar burada Ar-Ge projelerini yürütmektedirler.

İnovasyon ve Ar-Ge: Mersin Teknopark, inovasyonu teşvik etmek ve Ar-Ge faaliyetlerini desteklemek için çeşitli programlar düzenlemektedir. Ayrıca, üniversite-sanayi işbirliği projelerine önem vererek, genç girişimcilere destek sağlamaktadır.

Sanayi İşbirliği: Teknokent, bölgedeki sanayi kuruluşları ve yerel yönetimlerle işbirliği yaparak, teknoloji tabanlı çözümleri endüstriyel uygulamalara dönüştürmek için çaba sarf etmektedir.

Sektörel Dağılım

Yazılım % 63
Makine ve Tec. İmal. % 10
Medikal % 8
Diğer % 19

Özellikler
Kuruluş Yılı
2005
Büyüklüğü
50.024 m2
Firma Sayısı
64
İstihdam Sayısı
561
Türü
Teknopark
Doluluk Oranı
%100
Nitelikler
Kuluçka Merkezi: Evet
Sosyal Tesis: Evet
Teknoloji Transfer Ofisi: Hayır
Ajans
Çukurova Kalkınma Ajansı
İletişim
 
Adres
Mersin Üniversitesi Çiftlikköy Kampüsü Teknopark İdari Binası Mersin
Benzer Kuruluşlar
kobi vadisi