Yatırımcı Arıyorum

En İyi 26 İş Kitabı

Girişimciler İçin Tüm Zamanların En İyi 26 İş Kitabı

Bir girişimci olarak, girişiminizde başarılı olmanızı sağlayacak belirli niteliklere sahip olmalısınız. Çok çalışmanın, akıllı planlamanın ve diğerlerinin bilinen niteliklerinin yanı sıra, öğrenmeye istekli olmalısınız. İş kitaplarını okumak size farklı iş alanları hakkında muazzam bilgi verecektir. Bu bilgiler, işinizi doğru yönde büyütmede yol gösterici bir güç görevi görür.

Birçok iş kitabı başarılı iş adamları tarafından yazılmıştır. Mücadelelerinin ve başarıya ulaşmalarının öyküsü, ileriye daha güvenle bakmanız için size ilham verecektir. Teşvik ve başarı öykülerinin yanı sıra, en iyi işletme kitapları, işletmeye yönelik olası tehditlerden de haberdar olmanızı sağlar.

Dünya genelinde her yıl birçok iş kitabı yazılır ve yayınlanır. Bazıları gerçekten okumaya değerdir. Kobi Vadisi editörleri olarak, dünya genelinde en çok okunan ve beğenilen iş kitaplarını sizin için derledik. Hazırlamış olduğumuz listedeki kitapların dışında sizinde önerileriniz olursa lütfen yazımızın sonunda bulunan yorum alanında sizde paylaşım yapınız.

Tüm Zamanların En İyi 26 İş Kitabı listesi

1- Napoleon Hill: Düşün ve Zengin Ol

Napoleon Hill: Düşün ve Zengin Ol

Büyük Buhran sırasında yazılan bu kitap, bir kendi kendine yardım grubu için en büyük kaynaklardan biridir ve günümüzde bile geçerlidir. Yazar Napoleon Hill, Thomas Edison ve Henry Ford dahil olmak üzere birçok seçkin iş insanı ile röportaj yaptı ve onları başarılı kılan ortak eğilimleri buldu. Ayrıca, iş çabalarınızda uygulamanız için altı adımlı yönergeler oluşturdu.

2- John Brooks: İş Maceraları

John Brooks: İş Maceraları

Wall Street ile ilgili hikayeler drama ve macera ile doludur. Ayrıca finans dünyasının entrikalarını ve değişken yapısını da gözler önüne seriyor. Bu çok satan iş kitabı, Longtime New Yorker’a katkıda bulunan John Brooks tarafından yazılmıştır. İçgörülü röportajı o kadar kişilik ve eleştirel ayrıntılarla dolu ki, ister 1962’deki şaşırtıcı piyasa çöküşüne, ister tanınmış bir aracı kurumun çöküşüne, isterse Amerikan bankacılarının İngiliz sterlini kurtarmaya yönelik cesur girişimine bakıyor olsun, insan aklını başına getiriyor. Bu kitabın, Warren Buffet tarafından Bill Gates’e önerildiğini burada belirtmekte fayda var.

3- Stephen R. Covey: Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı

Stephen R. Covey: Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı

Bu çok satan kitap, Stephen R. Covey tarafından yazılmış, işletmenin üretkenliğini artırma ve sürdürülebilir sonuçlar geliştirme konusunda önemli bir kılavuzdur. 7 alışkanlık: öncelikleri belirleme, inisiyatif geliştirme, bir kuruluşun misyon, vizyon ve hedefini vurgulama, yaratıcı işbirliğini geliştirme ve kişisel ve profesyonel yaşamda kişiler arası iletişim ve dengeyi içerir.

4- Dale Carnegie: Nasıl Dost Kazanılır ve İnsanları Etkilersiniz

Dale Carnegie: Nasıl Dost Kazanılır ve İnsanları Etkilersiniz

Bu, Dale Carnegie tarafından yazılmış, insanlarla etkileşimleri konu alan bir klasiktir. Yeni bir girişimciye insanlarla başa çıkmak, onları etkilemek ve motive etmek için ideal yollarla rehberlik eder. Bu kitap, başarılı halkla ilişkiler ve etkili çalışma ilişkileri geliştirmenin değerli bir açıklamasıdır.

5- Clayton M. Christensen: Yenilikçinin İkilemi

Clayton M. Christensen Yenilikçinin İkilemi

Harvard Business School’dan Profesör Clayton M. Christensen’in bu kitabı, şirketlerin her şeyi doğru yapmasına rağmen piyasayı nasıl kaybedebileceğine odaklanıyor. Nereye yatırım yapılması gerektiğini bilmek için müşterileri dinlemenin önemini vurgular. Ayrıca ürün performansını sırasıyla iyileştiren ve düşüren sürdürülebilir ve yıkıcı teknolojiler kavramlarını da tartıştı.

6- John Carreyrou: Silikon Vadisi Girişiminde Sırlar ve Yalanlar

John Carreyrou: Silikon Vadisi Girişiminde Sırlar ve Yalanlar

John Carreyrou tarafından yazılan bu ödüllü kitap, Elizabeth Holmes tarafından kurulan bir girişim olan Theranos üzerinedir. Kan testini daha hızlı ve kolay hale getirerek modernleştirme sözü verdi. Seçkin yatırımcılar tarafından finanse edildi ve miktar 9 milyar dolardı. Ancak, teknolojinin başarısızlığı nedeniyle girişim başarısız oldu.

7- Seth Godin: Kabileler

Seth Godin: Kabileler

Pazarlama gurusu Seth Godin’in bu kitabı, herhangi bir ürün, hizmet veya markanın başarısında toplulukların önemini tartışıyor. Topluluklar arasında birlik veya kabile duygusunun nasıl geliştirileceğine ve bir iş stratejisi olarak nasıl kullanılacağına rehberlik eder.

8- Gabriel Weinberg ve Justin Mares: Herhangi Bir Start-Up Müşteri Büyümesini Nasıl Sağlayabilir?

Gabriel Weinberg ve Justin Mares: Herhangi Bir Start-Up Müşteri Büyümesini Nasıl Sağlayabilir?

Gabriel Weinberg ve Justin Mares tarafından yazılan bu kitap, ana kitle müşteri tabanının zorluğu olan start-up’ların başarısızlığının nedenlerini vurgulamaktadır. Bununla birlikte kitap, yeni kurulan şirketlere daha fazla müşteri kazanmak için izleyecekleri stratejiler konusunda da rehberlik ediyor. Her iş türü için doğru kanalın rehberliğinde yeni başlayanlar için hem çevrimiçi hem de çevrimdışı pazarlama kanallarının listeleri vardır.

9- John Assaraf & Murray Smith: Cevap

John Assaraf & Murray Smith: Cevap

Bu kitap bilinçaltını ve bunun bir girişimcinin çabalarını nasıl zayıflatabileceğini ele alıyor. John Assaraf ve Murray Smith, deneyimlerini ve sağduyularını paylaşarak, kişinin bilinçaltını zayıflatan faktörlerin nasıl üstesinden gelinebileceğini ve arzu edilen başarıya nasıl ulaşılabileceğini önerdiler.

10- Al Ries ve Jack Trout: Konumlandırma

Al Ries ve Jack Trout: Konumlandırma

Al Ries ve Jack Trout tarafından yazılan bu kitap mükemmel bir pazarlama arkadaşıdır. Müşterilerin zihninde marka üzerinde güçlü bir izlenim yaratmanın önemi ile ilgilenir. Kitap, analizlerle birlikte birçok gerçek hayat illüstrasyonu sunuyor.

11- Ben Horowitz: Zor Şeylerle İlgili Zor Şey

Ben Horowitz: Zor Şeylerle İlgili Zor Şey

Yazar Ben Horowitz, bir start-up’ın nasıl kurulacağı ve başarılı bir şekilde nasıl çalıştırılacağı hakkında ayrıntılı yönergeler veriyor. Rakiplerle nasıl yüzleşeceğiniz, çalışanları kovmanız ve başarılı bir CEO olmak için nasıl büyüyeceğiniz konusunda ayrıntılı talimatlar veriyor.

12- Jim Collins ve Jerry I. Porras: Vizyoner Şirketlerin Başarılı Alışkanlıkları

Jim Collins ve Jerry I. Porras: Vizyoner Şirketlerin Başarılı Alışkanlıkları

Pazarda başarılı ve uzun süre ayakta kalan 18 firmayı ele alan bir araştırma yazısıdır. Bununla birlikte, yazarlar Jim Collins ve Jerry I. Porras, her şirketi yakın rakipleriyle karşılaştırmış ve neden lider veya ‘Vizyoner’ olduklarını ortaya koymuştur.

13- David Allen: Stressiz Üretkenlik Sanatı

David Allen: Stressiz Üretkenlik Sanatı

Sakin olun ve işleri kolayca halledin. David Allen’ın bu kitabının anahtar kelimesi budur. İlk olarak 2001’de yayınlandı ve yeni baskısı 2015’te yeniden basıldı. Verimlilik ilkelerinde kolaylıkla birçok değişikliği yarattı.

14- Chris McChesney, Sean Covey ve Jim Huling: Uygulamanın 4 Disiplini

Chris McChesney, Sean Covey ve Jim Huling: Uygulamanın 4 Disiplini

Kitap Chris McChesney, Sean Covey ve Jim Huling tarafından yazılmıştır ve herhangi bir ticari organizasyonun başarısı için uygulanması gereken 4 ilkeyi ele almaktadır. İlke, çok önemli hedeflere odaklanmak, hedeflere ulaşmak için yollar ve yöntemler oluşturmak, ilerlemenin kaydını tutmak ve her bir kişi için başarıları ve başarıları konusunda hesap verebilirlik yaratmaktır.

15- Daniel Goleman: Duygusal Zeka

Daniel Goleman: Duygusal Zeka

Bu kitap, duygusal zeka ve mesleki başarınızın yanı sıra fiziksel ve zihinsel sağlığınızı nasıl etkilediği hakkındadır. Yazar Daniel Goleman’a göre, duygusal önemi geliştirmenin yanı sıra öğrenebilirsiniz ve bir kişinin her yönden büyümesi için son derece önemlidir.

16- Phil Knight: Ayakkabı Köpek

Phil Knight: Ayakkabı Köpek

Nike’ın kurucusu Phil Knight’ın ilham verici bir anısıdır. Paçavralardan zenginliğe hikayesi, Phil’in başarının zirvesine yolculuğunu anlatıyor. Babasından ödünç aldığı 50 dolarla nasıl başladığını ve sonunda bu büyük işi nasıl yarattığını anlatıyor.

17- Peter Thiel: Sıfırdan Bire

Peter Thiel: Sıfırdan Bire

Bu, yeni bir iş kurmak için pratik talimatlar ve alıştırmalar verdiği için yeni nesil girişimciler için değerli bir kitaptır. Yazar Peter Thiel, PayPal ve Palantir’in kurucu ortağıdır. Ayrıca Facebook ve SpaceX de dahil olmak üzere yüzlerce girişimin yatırımcısıdır. Bu kitap, çığır açıcı yenilikleri teşvik eder ve ayrıca satış, pazarlama, yönetim gibi çeşitli iş alanlarında stratejilerinizi formüle etmeniz için size rehberlik eder. Kitap, pratik örneklerle doludur ve iş stratejilerinizde herhangi bir hata yapıp yapmadığınızın farkına varmanızı sağlar.

18- Benjamin Graham: Akıllı Yatırımcı

Benjamin Graham: Akıllı Yatırımcı

Ünlü ekonomist Benjamin Graham tarafından yazılan Akıllı Yatırımcı, finans ve yatırımın en büyük gurusu olarak övülüyor. Değer yatırımının babası olarak bilinen bu kitabın yazarı, hem ilham verici hem de becerikli içgörüler sağlar ve size değer yatırımı konusunda büyük bir anlayış sağlar. Yazılar bugün bile geçerliliğini korur. Bu kitabın efsanevi yatırımcı Warren Buffet tarafından önerildiğini burada belirtmek gerekir.

19- Steve Jobs: Walter Isaacson’ın Özel Biyografisi

Steve Jobs: Walter Isaacson'ın Özel Biyografisi

Başarılı ve yenilikçi bir insan olan Steve Jobs, sadece bir iş insanı değildir; başlı başına bir şirkettir. Walter Isaacson’ın kitabı, ailesi ve ortaklarıyla yapılan birkaç röportaja dayanıyor, yazar, okuyucuları Steve Jobs’un kişiliğinin güçlü ve zayıf yönleriyle farklı yönleriyle aydınlatmayı başardı.

20- Eric Ries: Yalın Başlangıç

Eric Ries: Yalın Başlangıç

Eric Ries tarafından yazılan bu kitap, birçok start-up’ın başarısızlığına odaklanıyor ve bu tür birçok başarısızlığın önlenebileceğini savunuyor. Yazar, ürün seçimi ve pazarlama stratejileri de dahil olmak üzere işletme politikasına yönelik yeni bir yaklaşımın yanı sıra şirket kurma yöntemindeki değişime yön veriyor.

21- Felix Dennis: Nasıl Zengin Olunur

Felix Dennis: Nasıl Zengin Olunur

Bu kitapta yazar Felix Dennis, başarılı bir iş yürütmek ile servet biriktirmek arasındaki farkı açıklıyor. Başarı hikayelerinin yanı sıra başarısızlık hikayelerinden bahsederek hayatının deneyimini aktardı. Ona göre servet toplamak veya para kazanmak, şartlar ne olursa olsun, hayatın herhangi bir aşamasında öğrenilebilecek bir beceridir.

22- Timothy Ferris: 4 Saatlik Çalışma Haftası

Timothy Ferris: 4 Saatlik Çalışma Haftası

Timothy Ferriss’in bu kitabı, profesyonel yaşamı ve çalışma saatlerini düzenleme ihtiyacını vurgulamaktadır. Ana amaç, kendinizi aşırı strese sokmaktan kaçınmak ve verimli çalışmak ve başarıya ulaşmak ile birlikte kişisel yaşam ve alanınızdan zevk almaktır. Kitap, hedefi tanımlayan, dikkat dağıtıcı şeylerden kurtulmak, nakit akışına karar vermek ve kendinizi geleneksel beklentilerden arındırmak için dört bölüme ayrılmıştır.

23- Jason Fried: Yeniden İşleme

Jason Fried: Yeniden İşleme

Yeniden çalışma, gerçekçi ve pratik olma ihtiyacını vurgular. Jason Fried’in kitabı, iş girişimlerinin nesnel analizine ve iş politikalarının yürütülmesinde temelli kalmaya duyulan ihtiyacı anlatıyor. Herhangi bir iş için genel bir kural veya hüküm yoktur, her şey görecelidir.

24- Brian Tracy: Satış Psikolojisi

Brian Tracy: Satış Psikolojisi

Brian Tracy tarafından yazılan kitap, işin büyümesinde satışların önemine odaklanıyor. Ayrıca satış görevlilerinin satışları artırmak için izlemesi gereken farklı yöntem ve teknikleri de anlatıyor. Etkili bir satış stratejisi oluşturmak için girişimcilerin yanı sıra satış görevlilerinin de okuması gereken bir kitap.

25- W. Chan Kim ve Renée A. Mauborgne: Mavi Okyanus Stratejisi

W. Chan Kim ve Renée A. Mauborgne: Mavi Okyanus Stratejisi

100 yılı aşkın bir süredir 30 endüstride kapsamlı araştırmalara dayanan bir kitaptır. W. Chan Kim ve Renée A. Mauborgne’a göre, rakip şirketler arasındaki keskin rekabet, her şirketin bir kan havuzu veya ‘kızıl okyanus’ yaratma fırsatlarını daraltıyor. Bu nedenle uzun süreli başarı, bakir pazarları veya ‘mavi okyanus’u keşfetmekten gelir.

26- Cal Newport: Derin Çalışma

Cal Newport: Derin Çalışma

Bu kitap, bir girişimcinin işleri uygun bir yöntemle nasıl yaptırabileceğini anlatıyor. Yazar Cal Newport, hedefe odaklanmanın ve çoklu görev yerine konsantrasyonla çalışmanın önemini vurguluyor.

Bazı kitaplar size iş stratejileri hakkında yönergeler verirken, bazıları size vaka çalışmaları gösterir. Bazı kitaplar size ilham veren seçkin iş adamlarının başarı hikayelerini anlatır. Genel olarak, iş kitapları yetkinliğinizi geliştirir ve size hayatta kalma stratejilerini öğretir.


yeni iş fırsatları

kobi vadisi

Yorumunuz