Otomotiv Sektöründe Girişimci Olmak

Otomotiv sektörü ülkemizin inşaat, altın gibi en büyük lokomotif sektörlerinden biri. Bu sektörde yatırım yapmak fikri olumlu karşılanacak ticari bir davranış olarak değerlendirilebilir. Sektörün genel durumu yakın geçmişi ve yakın geleceğine göz atarak sektörü değerlendirmek yatırımcı adaylarını daha fazla bilgilendireceği gibi sektörün hangi aşamasında hangi güçte bir yatırımın kendilerine daha uygun olacağı konularını da aydınlatarak ön görü sahibi olmalarını sağlayacaktır.

Sektörel Durum

Sektörün ülkemizdeki faaliyet alanı ve sağladığı değerlerden gerçekleştirilen araştırma sonuçlarına göre söz etmekte fayda var.

  • Ülkemiz ekonomisine sağladığı katma değer oldukça yüksek
  • İhracat yolu ile ülkemize döviz girişi sağlayan bir sektör
  • Müşteri olarak pek çok yan sektörün kalkınmasına katkı sağlıyor
  • İnşaat, Lojistik, Savunma, Turizm, İmalat sanayi gibi lokomotif niteliği taşıyan pek çok sektörü harekete geçirerek destekliyor
  • Dünyanın en büyük 4. Ekonomisi olduğu belirtiliyor
  • Küresel ticaretten en fazla pay alan sektör

Otomotiv Alanında Geçmiş Yıllar

Avrupa merkez Bankası tarafından parasal genişleme uygulamasının süreceğinin duyurulması işsizlik rakamlarındaki düşüş tüketicideki güven duygusunu yükselterek piyasaları rahatlatmış, Avrupa pazarı %3 büyüme göstermiş Türkiye’nin 2017 senesi ana sanayi sektöründe, dış ticareti de göz önüne alarak büyüme beklentisi %13 olarak telaffuz edilmiş. İhracat ve üretimde otomotiv sektörü 2017 yılını rekor kırarak kapatmış.

KÜRESEL PAZARDA TÜRKİYE’NİN DURUMU

Türkiye hem iç pazarına gelir sağlayan hem de Avrupa ve Ortadoğu gibi dış pazarlara gelir sağlayan konumda bulunmakta ulusal ve uluslararası dev şirketlerin hafif ticari ve ticari araç üretimi gerçekleştirdikleri bir üs konumunda bulunmaktadır.

Yakın dönem için öngörülen gelişmiş ülkelerin otomotiv sektöründe faaliyet gösteren dev üreticileri, küresel pazardaki paylarını koruyabilmek için gelişmekte olan ülkelerdeki üretim potansiyellerini yükseltecekler bu durumda bu ülkelerin üreticilerinin de Avrupa ve Amerika’da üretici olarak rekabeti kızıştırması bekleniyor.

ÖNÜMÜZDEKİ 5 YIL

Sektör geçmişteki 50 yıllık ilerlemeyi dijital dönüşüm ve otomasyon ile ki endüstride dijitalleşme yeni bir devrim olarak tanımlanıyor 5 yıl içinde gerçekleştireceği çok daha büyük ilerlemelerin yaşanacağını söylüyor araştırmalar. Ülkemizde Ar-Ge çalışmalarına önem verilerek dijital endüstriyel devrimin getireceklerine uyum sağlama çabalarını yoğun biçimde sürdürmeye devam edecek.

2018 yılında sektörde gerçekleştirilecek yatırım 1 Milyar Dolar.

Girişimciliğe Adım Atmak

Girişimci adaylarının da fark edeceği gibi sektör 2017 yılını başarı ile bitirmiş, geçmiş dönemler başarı ile geçtiği gibi günümüz ve yakın gelecek için sektör gayet verimli koşullar uygun dijital devrimin geçekleşeceği yeniliklerin uygulanacağı dönem ayrıca yatırımcılar için cazip fırsatlar ile dolu.

Başarı ile büyüyen, yüksek istihdam sağlayan gelecek yıllarda da başarısının süreceği araştırma sonuçları ile ortaya konulan bir sektörde yatırımcı olmak son derece akılcı bir yaklaşım olarak değerlendirilebilir. Bu araştırma sonuçlarında da dile getirilen sonuç Avrupa’da üretimin yüksek oranda düşeceği böyle bir durumda düşük maliyet ile üretim olanağı sağlayan Türkiye’nin Pazar cazibesinin artacağı tespitidir. Yan sanayi dallarında da yatırımın arttığı bilgilerine basında yer alan haberlerde rastlamak mümkün.

Girişimci adayları dev sektörün daha küçük sermaye ile faaliyet gösterebilecekleri bir alanını tercih edebilirler. Ancak sektörün genel durumunun bilinmesi girişimci, hangi aşamada hangi büyüklükte faaliyet gösterecek olursa olsun yol haritasını çizerken ne kadar ilerleyebileceğini ya da hangi sorunlarla karşılaşıp karşılaşmayacağının tespitini yapabilme öngörüsünü kazandıracaktır kendisine.

OTOMOTİV SEKTÖRÜNDE BAYİLİK

Sektörde bayilik veren değişik faaliyet alanları için bayilik veren pek çok firma bulunuyor. Sektör ana sanayi ve yan sanayi olarak pek çok hizmet alanından oluştuğundan detaylı bilgi aktarmak uzun zaman ve uzun açıklamalardan oluşacak yazılar gerektirdiğinden olabildiğince bilgiyi sınırlandırarak yararlı olabilecek özet bilgiler aktarmaya çalıştık.

Genel ortama bakılınca evet bu sektörde faaliyet gösterilebilir fikri oluşuyor, kazanç elde edilebileceği konusunda ümit veriyor geriye nasıl bir bütçe ile bu sektörün hangi aşamasında yer alacaksınız sorularını yanıtlamak ardından başarılı bir işletmeci olmanız için ihtiyacınız olan bilgilere ulaşmanız gerekiyor.

Bayilik almak mı? Bağımsız girişimci olmak mı? Sorularının sizin açınızdan avantajları ve dezavantajları değerlendirilmeli. Bağımsız bir girişimci olmanın riskleri göz önünde bulundurulduğunda bayi olmak pek çok konuda işimi kolaylaştırabilir diyorsanız bayilik veren bu alandaki iş kollarını araştırmaya başlayabilirsiniz. Sadece akaryakıt istasyonlarına satılan otomobil ile ilgili ürünlerden tutun araba bakım merkezlerine kadar pek çok iş alanı mevcut.

Arzu ederseniz, Kobi Vadisi platformunda yer alan Otomotiv Bayiliği veren firmaları araştırabilir, beğeneceğiniz firmalara anlık olarak bayilik başvurusu yapabilirsiniz.


melek yatırım ağı

kobi vadisi

Yorumunuz
Yeni Bayilikler

bayilik veren firmalar

Yeni İş Planları

iş planları
sponsor arıyorum
"Kobi Vadisi; 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK tarafından onaylı Yer Sağlayıcı'dır. Bu sebeple içeriklere yapılan yorumları araştırma yükümlülüğü yoktur. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz yorumları iletişim sayfasından bildirebilirsiniz."
google news icon
Google News üzerinden bizi takip ederek, en yeni içeriklerden haberdar olabilirsiniz

Otomotiv Sektöründe Girişimci Olmak

okuma süresi: 4 dk
0