10 Şehire Kobi Vadisi Kuruluyor

Hükümet, KOBİ’ler için köklü değişiklikler öngören bir projeye start veriyor. Rekabetçi Sektörler Programı ile 10 ile KOBİ Vadisi kurulacak. Bunun için ilk etapta 120 milyon euro yatırım yapmaya hazırlanan hükümet, KOBİ’lerin dünyaya açılmasını sağlayacak.

KOBİ’ler güçlendirilcek

Toplam işletme sayısı ve istihdamdaki büyük paylarından dolayı Türkiye ekonomisinde önemli bir role sahip olan KOBİ’lerin elini güçlendirmek için yeni adımlar atılacak. Hükümet, Avrupa ülkelerindeki KOBİ’lere göre, işgücü ve yıllık ciroları daha düşük olan, know-how, beceri seviyesi, sermaye miktarı ve özellikle bilgi ve iletişim alanındaki modern teknolojiye erişim ve sağladığı avantajlardan faydalanma kabiliyeti açısından geri durumda olan KOBİ’leri desteklemek için kolları sıvadı.

10 şehirde kurulacak

KOBİ’leri güçlendirecek yeni bir projeye imza atan Hükümet, hazırlanan “Rekabetçi Sektörler Programı” ile 10 şehirde 10 tane “’KOBİ Vadisi” kuracak. Uluslararası finansman da sağlanan projeyle KOBİ’lerin küresel ortaklıklar yapması kolaylaşacak. Program kapsamında ilk etapta 120 milyon euro yatırım yapılacak. Ayrıca, endüstri 4.0 için teşvik programları uygulanacak.

TOKİ fabrika yapacak

Yüksek hacimli girişimcilerin fabrikalarını ise TOKİ yapacak. Program ile bölgesel kalkınmanın dengeli bir şekilde dağılımının yapılması da hedefleniyor. Bunun için projeler farklı il ve ilçelerde hayata geçirilecek. 10 pilot il arasında, Konya, Denizli, Kastamonu, Malatya, Van, Yozgat, Elazığ, Manisa, Sivas ve Gümüşhane yer alıyor.

Bölgesel girişimcilik

Rekabetçi Sektörler Programı, İş Geliştirme Merkezi Projeleri’ni referans alarak yol haritasını çizecek. Buna göre, KOBİ’lere endüstri 4.0’ın benimsetilmesi için çalışmalar yürütülecek. Endüstri 4.0’ın şifrelerini çözen ve bu alana yatırım yapan KOBİ’ler küresel çapta fırsatlar yakalayabilecek. Ayrıca, bölgesel girişimciliğin desteklenmesi, yerel KOBİ’lerin uluslararası rekabet güçlerinin artırılması da hedefleniyor. KOBİ Vadisi’nin içinde yer alan şirket; ofisten, ihracat desteğine, markalaşmadan, teknoloji kredilerine kadar tüm destekleri bulunduğu merkezden alacak.

Vergi kolaylığı getirilmişti

KOBİ’lere yönelik bir diğer avantaj, geçtiğimiz günlerde Ar-Ge Reform Paketi’nin ikinci dalgası ile çıkarılan yönetmelikler ile getirilmişti. Teknoloji geliştirme bölgeleri ve Ar-Ge merkezlerindeki teknoloji geliştirmeye odaklanan firmalar için başta vergi avantajı olmak üzere bazı teşvik mekanizmaları yürürlüğe girdi. Buna göre, teknoloji geliştirme bölgelerinin içindeki şirketlerin kazançları 31 Aralık 2023’e kadar kurumlar, damga ve bölge alanı içerisinde sahip olduğu taşınmazlar dolayısıyla da emlak vergilerinden muaf tutulacak. Yine destek personeli sayısının toplam Ar-Ge ve tasarım personeli sayısının yüzde 10’unu aşması halinde, brüt ücreti en az olan destek personelinin ücretinden başlamak üzere her türlü vergi istisnası uygulanacak.

Kobi Vadisi Kurulacak İller

Konya, Denizli, Kastamonu, Malatya, Van, Yozgat, Elazığ, Manisa, Sivas, Gümüşhane.kobi vadisi

Yorumunuz
Yeni Bayilikler

bayilik veren firmalar

Yeni İş Planları

iş planları
sponsor arıyorum
"Kobi Vadisi; 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK tarafından onaylı Yer Sağlayıcı'dır. Bu sebeple içeriklere yapılan yorumları araştırma yükümlülüğü yoktur. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz yorumları iletişim sayfasından bildirebilirsiniz."
google news icon
Google News üzerinden bizi takip ederek, en yeni içeriklerden haberdar olabilirsiniz

10 Şehire Kobi Vadisi Kuruluyor

okuma süresi: 2 dk
0