Yatırımcı Arıyorum

Dekoratif Mum Yaparak Para Kazanmak

Günümüzde para kazanmak için pek çok yöntem vardır. Kendinize hem bir hobi edinmek hem de para kazanmak açısından dekoratif mum yapma fikrini değerlendirebilirsiniz. Öğrenciler ve ek gelir elde etmek isteyen herkesin yapabileceği maliyeti düşük bir uygulamadır. Boş zamanlarınızı paraya çevirebileceğiniz bir fırsat olarak değerlendirebilirsiniz. Eskiden mumlar aydınlanma amacıyla kullanılırken günümüzde dekoratif ürünler olarak tercih ediliyor. Piyasada olan talebi karşılayarak para kazanmanız mümkündür. Burada önemli olan görsel olarak müşterilerinize hitap edebilmenizdir.

Dekoratif Mum Nasıl Yapılır?

Evinizde dekoratif bir mum yapmanız için gerekli malzemeler vardır. Bu malzemeler genellikle her evde vardır eğer yoksa bile çok ucuz bir maliyete elde etmeniz mümkündür. Dekoratif mum yapmak için en klasik olan gerekli malzemeler; beyaz mum, pastel boya, çiçek esansları, mum şekillendirmek için kap. İhtiyacınız olan malzemeler bu kadardır. Eğer daha profesyonel şekilde mum yapmak istiyorsanız mum boyası, parafin, çiçek esansı, stearin, mum kabı ve mum fitili temin edebilirsiniz. Mumunuzu süslemek için kurdele, sim, renkli ipler, taşlar, nazar boncuğu gibi malzemelerde kullanabilirsiniz. Malzemelerinizi sağladıktan sonra mumunuzu yapmaya başlayabilirsiniz.

Eğer evdeki malzemeler ile mumunuzu yapacaksanız ilk adımınız beyaz mumları bir kap içinde eritmektir. Eriyen mumun üstüne pastel boya ve seçtiğiniz çiçek esansını ekleyin. Oluşan sıvıyı şekillendirici kabınıza koyun. Soğuduktan sonra mumunuz hazır olmuş oluyor. Kendi zevkinize göre mumunuzun süslemelerini yaptıktan sonra dekoratif mumunuzu satmaya başlayabilirsiniz.

Eğer profesyonel anlamda bir mum yapacaksınız ilk adımınız parafini bir kap içinde eritmektir. Eriyen parafinin içine stearin konularak bir karışım elde ediyorsunuz. Bu karışımın içine seçtiğiniz mum boyasını katıyorsunuz. Mum kabının içine oluşturduğunuz sıvıyı koyuyorsunuz ve soğumaya bırakıyorsunuz. Mumunuz soğumaya başlarken mum fitilini yerleştirmeniz gerekiyor. Mumunuzu hangi kaba yerleştirerek şekil elde edeceğiniz sizin zevk ve tercihlerinize göre değişebilir. Kalp şeklinde, çiçek desenleri şeklinde, hayvan desenleri şeklinde oldukça fazla seçeneğiniz bulunmakta. Yaratıcılığınızı kullanarak şekillerinizi genişletebilirsiniz. Mumunuzun üstüne yapabileceğiniz şekillerde sizin yaratıcılığınız ile alakalıdır. Süslemelerinizi yapmanız için pek çok seçeneğiniz vardır. Dekoratif mum yapıyorsanız özellikle süsleme ve kalıplara dikkat etmeniz sizin için önemlidir. İnsanların neden o mumu dekor için evlerinde sergilemek isteyeceklerini düşünün. Böylece daha kolay şekilde kullanmanız gereken mum kabını, mum rengini ve süslemelerinizi seçebilirsiniz.

Dekoratif Mum İçin Gerekli Malzemeler Nedir?

Evinizde mum yapmak için gerekli malzemeleri almanız gerekir. Mum yapabilmeniz için size bir makine ya da maliyeti yüksek başka bir alet gerekmez. Ama başlangıçta dekoratif mumlarınız için biraz sermayenizin olması gerekebilir.

Dekoratif mum yapabilmeniz için gereken malzemeler şunlardır;

 • Dekoratif mum kalıpları
 • Mum boyası
 • Mum fitili
 • Parafin
 • Dübel
 • Fitil tutucu
 • Makas
 • Mumlarınızı süslemek için süs malzemeleri
 • Balmumu

Dekoratif mumlarınızı nasıl satabilirsiniz?

Mumlarınızı yaptıktan sonra satmak için hazırsınız. İlk daha bu işi yapıyorsanız öncelikli olarak ürününüzü tanıtmalı ve reklam vermelisiniz.

 • Sosyal medya hesaplarınızı açarak ürününüzü tanıtın.
 • Youtube kanalı açarak mum yapımı, mumlarınızı evinizde nasıl kullanabilirsiniz gibi içerikler üretebilir ve hedef kitlenizi bulabilirsiniz.
 • İnternet sitesi açarak kendi tasarım mumlarınızı tanıtabilirsiniz.
 • Çevrenizde bulunan hediyelik eşya, dekoratif ürün satan iş yerleri ile anlaşabilirsiniz.
 • İnternetten reklam verebilirsiniz.
 • Sanal pazar yerlerinden satıcı olarak satabilirsiniz.
 • Evinizin yakınlarında bulunan mahalle pazarlarında satabilirsiniz.
 • Blog siteleri ile anlaşıp mumlarınızı tanıtan bir yazı yazdırabilirsiniz.

Dekoratif mumlarınızı satabilmeniz için müşterilerinizin size güvenmesi ve işlerinizi beğenmesi gerekir. Sosyal medya hesaplarınız ile müşterilerinize güven vermelisiniz ve web sitenize yönlendirerek satış yapmalısınız. Reklam bütçenizi de ayırmalısınız aynı zamanda. Eğer bu seçenekler uğraştırıcı geliyorsa anlaştığınız iş yerleri sizin adınıza satış yaparlar ama sizin alacağınız kazanç düzeyi bir miktar azalabilir.

Dekoratif Mum Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evde kendi malzemelerinizle oluşturacağınız mumlar herkesin oluşturduğu mumlarla hemen hemen aynı olacaktır. Çünkü malzeme kısıtlamanız vardır. Dekoratif mum yapmak içinse malzeme almanız ve yaratıcılık sergilemeniz gerekmektedir. Malzemelerinizin listesini yaparak her malzemeyi sağladığınızdan emin olmalısınız. Daha önce internetten satılan mumları inceleyerek oluşturabileceğiniz şekilli mumları düşünebilirsiniz. Günümüzde mumlar ünlülerin heykelleri, sevdiklerinin yüz şekli, insan ve hayvan şekilleri, üzerlerine resim bastırılmış mumlar gibi pek çok şekilde yapılıyor.

Sizin ürününüzün ön plana çıkabilmesi için sabırlı olmalısınız. Dekoratif mumlarınızın görsel ve estetik değerlerini ön plana çıkarmalı göze hitap etmelisiniz. Ürünleriniz kaliteli olmalı. Sürekli aynı ürünü değil farklılaşarak ürünlerinizi çeşitlendirmelisiniz.

Dekoratif Mum Yapımına Nasıl Başlayabilirsiniz?

 • Bu işi yapabilmeniz için bir plan oluşturmalısınız. Ham maddeler, üretim, paketleme, satış ve pazarlama işlerini nasıl yapacağınızı planlamalı, atmanız gereken adımları bilmelisiniz.
 • Alacağınız malzemeler için düşük miktarda bir sermayeniz olmalıdır.
 • Daha önce yapılan mumları inceleyerek kendinize ait mum fikirlerini oluşturmalısınız.
 • Yaptığınız mumlar markanızı yansıtacağı için ambalaj, marka ismi gibi özelliklerinizi ön plana çıkarmalısınız.
 • Hobi olarak başlayarak ilk adımda öğrenerek kendinizi geliştirebilir ve daha sonra satışa geçebilirsiniz.
 • Boş zamanlarınızda ek gelir elde etmek için başlayacağınız bu iş çok ilerleyebilir. Zaman yönetimine dikkat etmeniz gerekiyor.

Evde dekoratif mum yaparak ek gelir elde etmek

Dekoratif mum yaparak elde edebileceğiniz gelir yaptığınız mumun özelliklerine, görüntüsüne ve kalitesine göre değişkenlik göstermektedir. Çok özel olan mumlar yüksek fiyatlara alıcı bulabilir. Ama ortalama bir mum 5-25 TL arasında değişen fiyatlarla alıcı bulabilir. Bir ayda kazanabileceğiniz para miktarı da bu açıdan farklılık göstermektedir. Eğer gerçekten iyi bir ek gelir kazanmak istiyorsanız piyasada var olan ürünlerden farklı ürünler ortaya koymalısınız. Bu sayede o ürüne istediğiniz fiyatı koyup alıcısıyla buluşturabilirsiniz. Yaratıcılığınız ile boş zamanlarınızı değerlendirerek hem hobi edinebilir hem ek gelir elde edebilirsiniz. Evde Mum Yaparak Para Kazanmak


yeni iş fırsatları

kobi vadisi

Yorum(1)

 1. Cevap yaz
  Ayşen yorumu:

  Merhaba; ben başlamak istiyorum ama cesaret edemiyorum hala?

Yorumunuz