Yatırımcı Arıyorum

SAAS Nedir?

SAAS Ne Demek?

Günümüzde dijitalleşen dünya gündelik hayatımızda, iş hayatımızda yerini aldı. Böyle olunca geleneksel olarak yapılan pek çok iş yerini dijitale bıraktı. Hayatımıza yeni kavramlar girmeye başladı. Bu kavramlardan biride SAAS hizmet sunucusudur.

İngilizce karşılığı ‘software as a service’ olan terimin en genel tanımı hizmet olarak yazılımdır. Bulut tabanlı olan uygulamalara internet ile erişim sağlanarak kullanılmasıdır. Kullandıkça ödeme yapılan bir sistemdir. Yani internet tüketicisinin kullandığı en son birim teknolojidir. Burada hizmeti veren sunucuların yazılım uygulaması, tüketicinin ihtiyacına göre kullanmasıdır. En bilindik örnekleri Microsoft 365, Gmail ve Hotmail uygulamalarıdır.

SAAS hizmet yazılımı, belli ihtiyaçlara göre firmalara kiralanır. Firmaların kiraladıkları yazılımı personelleri kullanır. Firma bu sayede düşük maliyetlerle personelinden aldığı verimi arttırır. Aynı zamanda bireysel olarak kullanmanızda mümkündür.

SAAS Nasıl Çalışır?

SAAS hizmeti kiralandıktan sonra tüketici ihtiyacı olan uygulamaya bir web tarayıcı ile bağlanır. Hizmet sağlayıcısının gerekli tüm talimatları burada yer alır. Aynı zamanda uygulama veri alt yapısı, uygulama yazılımı, uygulama verileri ve ara yazılım gibi bilgiler yer alır. Tüketici isterse bu verilere erişim sağlayabilir.

SAAS hizmeti ile verilerin kullanımı ve güvenliği en üst seviyededir. Aynı zamanda tüm bu işlemler ekonomik olarak yapılır. Bu yüzden SAAS hizmet sistemi oldukça ekonomiktir.

En Çok Kullanılan SAAS Modelleri

SAAS modellerini artık günlük ve iş hayatımızda oldukça çok kullanmaya başladık. Örneğin Hotmail ve Outlook hesaplarınız. Bunun gibi web tabanlı e-posta uygulamalarından hizmet alan herkes SAAS yazılımını kullanmıştır. Bu hizmetleri kullanabilmek için ilk önce internet bağlantınızın olması gerekir.

Web tarayıcısı ile erişim sağladığınız uygulama ile kendi kişisel hesabınızı oluşturursunuz. Kendi hesabınızı oluşturduktan sonra size gelen bütün e mailler sistemin hafızasında depolanır. Bu genellikle kişiye özel olan SAAS modelleri ücretsiz olarak sunulur. Firmalar için olan SAAS modelleri ise ücretlidir ve firmalara kiralanır. Firmalara sağlanan hizmet modellerinde CRM, ERP gibi uygulamalarda fayda sağlamak amaçlıdır.

SAAS Hizmeti Kullanmanın Avantajları

SAAS hizmetini kullanmanın sağlayacağı pek çok avantaj vardır.

 • Kullanımı basittir. Ekstra bir yazılımı bilgisayarınıza veya telefonunuza yüklemenize gerek yoktur.
 • Kullanımı rahattır.
 • İşgücünü mobil hale getirebilirsiniz.
 • SAAS hizmeti ile gelişmiş teknolojik uygulamalara erişebilirsiniz.
 • Tüketici aldığı SAAS hizmetinden dolayı herhangi bir yazılım, donanım ve ara yazılım satın almaz.
 • Kullanılan miktar kadar ödeme yapılır.
 • İşlemci yazılımı ücretsizdir.
 • Uygulamadaki verilere her yerden ulaşabilirsiniz.
 • SAAS modeli güvenlik ve lisans maliyetlerini sıfırlar.
 • Herhangi bir web tarayıcısı ile herhangi bir yerden SAAS uygulamasına erişebilirsiniz.
 • Hizmet sağlayıcılar merkezi olarak güvenlik ve güncelleme sağlarlar.
 • SAAS uygulamaları çoklu kullanıcı mimarisi ile çalışır.
 • SAAS hizmetini indirip masaüstü bilgisayarlarınıza kurmanıza gerek yoktur. Web tarayıcısı üzerinden hesabınıza giriş yaparak web sayfası üzerinden kullanımınızı sağlayabilirsiniz.
 • 7/24 erişim imkanınız vardır.
 • İstemediğiniz özellikleri kullanmadığınız sürece para ödemenize gerek yoktur.

SAAS Kullanım Alanları Nelerdir?

Günümüzde SAAS hizmetlerini pek çok firma kullanmaktadır. Firmalara ve kişilere sağladığı avantajlar ve kolaylıklar sayesinde SAAS hizmeti kullanımı gittikçe artacaktır. Özellikle çalışan sayısı artan firmalar için artık bu hizmetler ihtiyaç haline gelmektedir.

Pek çok departmanda kullanılan saas hizmetinin en çok kullanıldığı departmanlar ise;

 • İnsan Kaynakları
 • Müşteri İlişkileri
 • Finans
 • Satın Alma
 • İş zekası

SAAS hizmeti CRM ve ERP uygulamalarında oldukça avantajlar sağlar. Bu sistemde müşterinin bulunduğu yere altyapı kurmanız gerekmiyor. Eğer hizmetten menün kalmazsanız maliyetli alt yapıyı terk etmenize gerek kalmadan hizmetti kullanmaktan vazgeçebilirsiniz. Aynı zamanda hizmeti hemen satın almak yerine deneme sürümü ile genellikle 30 gün süren süreci deneyimleyebilirsiniz.

Günümüzde çağrı merkezlerinde bile kullanılan SAAS hizmetleri vardır. Gelenekselden dijitale dönüş imkanını kullanmayan firmalara kıyasla avantaj elde etmeniz mümkündür.

SAAS modeli rekabetin yoğun olduğu sektörlerde bu hizmetleri kullanan kullanıcılara oldukça büyük avantajlar sağlar. Rakiplerinizin yüksek maliyetli yazılımları kullandıkları düşünüldüğü gerçekten SAAS hizmeti uygulamasını kullanmak sizin bir iki adım öne geçmenizi sağlayabilir.

SAAS Modelinin Özellikleri Nelerdir?

 • Ticari olarak sunulsa bile kişisel olduğunda ücretsizdir.
 • SAAS uygulaması hizmetlerine ağ tabanlı erişim ve yönetim hakkınız vardır.
 • Merkezi olarak yapılan güncellemeler ve güvenlik önlemleri ile oldukça kolay şekilde kullanım sağlayabilirsiniz.
 • Firmalara sağladığı en büyük avantajlarından biri sunucu maliyetlerini yok eder.
 • SAAS hizmeti, kullanılan süre ve kullanılan kullanıcı ile hesaplanarak ücretlendirilir.

SAAS HİZMETİ BULUT TÜRLERİ NELERDİR?

SAAS hizmeti genel bulut altyapıları olarak isimlendirilen çözümlerdir. SAAS hizmeti yazılım mimarisinin tek bir örnek ile birden çok kullanıcıya ulaşmasıdır. Bu hizmet, her kullanıcının yapılandırma ve veri desteği gibi hizmetleri ayrılarak sağlanır.

Özel ve ayrılmış bulut hizmetleri ise üçüncü kişilerin hizmet sağlayıcıları olabilir.

Türkiye’de SAAS Hizmetleri Girişimleri

Admingle firmasının oluşturduğu hizmette IRM (Influencer Relationship Management) ürünü bulunur. Markaların ve derneklerin toplanmasını sağlayan kuruluş, takipçilerine kampanyaları en uygun zamanda ulaştırıyor.

Agrovisio firmasının sunduğu hizmette tarımsal analiz imkanına ulaşabiliyorsunuz. Tarım sektöründe planlama, sürdürülebilme, öngörülebilme gibi problemlere çözüm imkanı tanıyor.

Apperto firması video hazırlama ve görsel oluşturma imkanı tanıyor. Bunları yapmanız için tasarım bilmenize, yeteneğinizin olmasına ihtiyacın yok hem de. İOS üzerinde 2 uygulaması vardır firmanın.

Apsiyon apartman ve site yönetimi için hizmet sunan bir girişim. CRM, finans, CMS, muhasebe, personel gibi konularda hizmet sağlıyor ve ödeme altyapısı sunuyor.

Crawlt ise müşterilere otomatikleştirilmiş hizmetler sunuyor.

Cubicl ile projelerinizi düzenli kontrol edebilirsiniz. Ekip arkadaşlarınıza iş verip, takip edip anlık bildirimlerden yararlanabilirsiniz.

Datagran hizmeti dijital ortamlarda verilen reklamlarınızı makine öğrenmesini kullanarak maliyet optimizasyonu yapıyor.

Datapare firmaların rakipleri ile karşılaştırma yapabileceği 3 farklı ürün seçeneği sunan bir hizmettir.


yeni iş fırsatları

kobi vadisi

Yorumunuz