Yatırımcı Arıyorum

Karnabahar Yetiştiriciliği Yaparak Para Kazanmak

Karnabahar Yetiştirmek

Karnabahar birçok yemekte kullanılan bir sebze türüdür. Tarlada yerde yetişen bu bitkiyi kullanarak; yemek kısır, salata, turşu ve farklı şekillerde yiyecekleri yapılmaktadır. Genellikle kış aylarında tüketilen bu sebze vitamin açısından zengin olması ve insanlara sağlıklı gelmesi nedeniyle tüketilmektedir.

Son yıllarda farklı işler düşünen insanların denemek istedikleri işlerden birisidir. 2020 yılında yaşanan sebze fiyatlarında ki yükseliş bu bitkinin üreticiliğine olan talebin artmasına neden olmaktadır. Kış aylarında otomatik olarak fiyatları yükselse de bu dönem normal artışın üzerinde bir fiyat artışı yaşandığı gözlemlenmiştir. Özellikle sağlıklı beslenmek isteyenlerin tercih ettikleri bir sebze türüdür. Sebzenin idrar söktürücü özelliği olduğu ve mide rahatsızlığı yaşayan insanlara faydalı geldiği bilinmektedir. Karaciğer’de oluşan toksinlerinde temizlenmesine yardımcı olmaktadır.

Karnabahar Yetiştiriciliği Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Karnabahar üreticiliği yapmak çok zahmetli bir iş değildir. Sonbahar’da tarlaya atılan tohumların hasatı mart ayında başlayıp kasım ayında bitmektedir. Bu dönemde gerekli ilaçlama işlemleri yapılmalı, sebzeye zarar verecek otlardan temizlenmelidir. Bu konuda bilgisi olan bir ziraat mühendisinden bilgi alabilirsiniz.

Hiçbir bilginiz olmadan bu işe başlamadan önce üreticilerinden ya da işi anlayan bir ziraat mühendisinden faydalanmak doğru bir adım olacaktır. Ülkemizde daha çok Doğu Akdeniz bölgesinde yetiştirilmektedir. Koyu yeşil yapraklara ve onun arasında bulunan beyaz bir çiçeğe sahiptir. Turfanda sebzeler arasında yer almaktadır. Toplamda üç farklı çeşidi bulunmaktadır.

Kışlık olarak kullanılabilen, mart ayında çıkan ve turfanda olan karnabahar olarak üçe ayrılır. Daha çok vitamin açısından zengin olan bitti aynı zamanda fosfor açısından da zengin olduğu bilinmektedir.

Karnabahar Yetiştiriciliği Yapmanın Maliyeti

Son yıllarda yaşanan fiyat artışları özellikle kış döneminde fiyatlarının artmasına sebep olmaktadır. İlk defa hasat edildiğinde kilosu genellikle 1 TL ile 3 TL arasında değişmektedir. Verimli bir bitkidir. Bir dönüm alanda 1500 ile 2000 kök karnabahar yetişmektedir.

Yetişen bir bitkinin ortalama kilosu 2,5 kilogramı bulabilmektedir. Bir dönüm araziden ortalama 4 ile 5 ton arasında ürün alınmaktadır. Bir tarlanın maliyeti 3.000 TL ile 6.000 TL arası olmaktadır. Genelde bu işten para kazanmak isteyenlerin 50 ile 100 dönüm arasında dikim yapmaları tavsiye ediliyor. Bu ortalama 30 bin TL ile 50 bin TL arası bir maliyeti beraberinde getiriyor.

Karnabahar Yetiştiriciliği Yaparak Ne Kadar Para Kazanabilirsiniz?

Bu işe girmenin amacı, her işte olduğu gibi para kazanmaktır. Özellikle diyet yemeklerinin vazgeçilmez sebzesi olduğu için sürekli müşteri bulmak kolay olacaktır. Bir dönümden 4 ton ürün alındığını hesap edersek 50 dönüm araziden 200 ton hasat yapma şansınız var.

Kilosu ortalama 2 TL’den satılan bu üründen en düşük hesaplamalar ile 200 bin TL ile 400 bin TL arasında para kazanma şansınız var. Tabi bu gelirin içerisinden masraflar düşüldüğünde sizlere hatırı sayılır bir miktar da para kalacaktır. Bu da güzel bir gelir kaynağı olduğu anlamına gelir. Tabi bu işi yapmadan önce mutlaka verimli bir tarlanız olmalı ve işten anlayan birisi olmanız gerektiğini unutmamalısınız.


Yatırımcı Arıyorum

kobi vadisi

Yorumunuz