Yatırımcı Arıyorum

El Yapımı Çanta Yaparak Para Kazanmak

El Yapımı Çanta Yapıp Satmak

Çantalar, özellikle el yapımı çanta her zaman talep gören ürünlerin başında gelir. Kadınların çanta tutkusu bilinir. Gardıroplarda, kullanılsın ya da kullanılmasın pek çok çanta bulunur. Sonra bu çantanın modası geçer ve yeni çanta arayışlarına girilir.

Son zamanlarda el yapımı çantalar, büyük popülerlik kazandı. Bu da örgü konusunda becerikli kadınların çanta yaparak satmalarını sağlayarak, iş ve kazanç kapısı oluşturdu. El yapımı çantalar, yüksek fiyatlarda satıldığı için de cazip görülüyor.

El yapımı çanta yapıp satmak istiyorsanız, öncelikle bu işi yapmak için kendinize sormanız gereken bazı sorular vardır. Bu soruları kendiniz yanıtladığınızda bu işi yapmak için kendinizi hazır hissedeceksiniz.

El Yapımı Çantalar Nasıl Satılabilir?

  • Çanta Satarak Para Kazanmaya Hazır Mıyım?

Çanta yapmaya hobi olarak başladınız ve bitirdiğinizde, hem güzelliği hem de tasarımlarınızın yenilikçiliği için çok sayıda iltifat alıyorsanız, kesinlikle bir noktadan sonra bunları satmayı düşünürsünüz. Dolabınızda çok fazla el yapımı çanta vardır ve kazanca çevirmek iyi olabilir. Piyasada çok çeşitli çantalar var. Markalar en şık tasarımlarını müşterilerinin beğenisine sunuyorlar. Müşteri neden sizin yaptığınız çantaları seçmeli?

Ya çantalarınız daha ucuz ya da daha iyi bir tasarıma sahiptir veya bazı benzersiz kalite özelliklerine sahiptir. Müşteri olarak hangisini tercih edersiniz? Buna yanıt verebiliyorsanız, çantalarınızı satabilirsiniz. Müşterilerinize şimdi sahip olduklarından daha iyi bir çanta ya da daha iyi bir deneyim sunabiliyorsanız, müşteri çantalarınızın müdavimi olacaktır. Kendinizi hazır hissediyorsanız, çantanızı yapıp satabilirsiniz.

  • Satmak İçin En İyi Çanta Hangisidir?

Bez çantalar, spor seyahat çantaları, büyük alışveriş çantaları, bez torba çantalar, cüzdan ve kalem kutusu en çok satılanlar arasında. Laptop çantaları ve telefon kılıfları da çok talep görüyor. Deri dikişi konusunda uzmansanız, deri çanta ve cüzdan yapabilirsiniz. Deri, çantalar için her zaman favori bir malzemedir. File Torba Üretimi ve Satışı

Ayrıca mevsimsel çantalar da talep görmektedir. File çantalar, plastik poşet çantaların para ile satılmasından sonra daha çok talep almaya başladı. Kumaş alışveriş çantaları da aynı şekilde çok talep görüyor.

Bebeklerin taşınmasında kullanılan puset çantalar, son zamanlarda çok talep görüyor. Örgü yeteneği olan kadınların bu tarz çantaları örüp sattığını ve yoğun sipariş aldıklarını düşünürsek, bu oldukça iyi bir gelir kaynağı olacaktır.

  • El Yapımı Çanta Satışındaki Kâr Yüzdesi Nedir?

Yaptığınız çantaları bir satış sitesi üzerinden satıyorsanız, fiyatlandırmaya karar verirken, çantayı yaparken kullandığınız masraflarınızı ve ödemek zorunda kalacağınız komisyon ya da vergiyi de fiyatlandırmaya dâhil etmelisiniz.

Tüm masraflar hesaplandıktan sonra %20 ya da %30 oranlarında kâr elde etmeniz kaçınılmazdır. Yaptığınız çantalar, bir perakendeci aracılığıyla satılacaksa, belirlediğiniz fiyattan sattığına emin olmalısınız.

  • Çantaları Benden Kim Alır?

Müşterileriniz kim? Çanta yapmaya ve satmaya karar verdikten sonra yaptığınız ilk şey, müşterilerinizi tanımaktır. İşletmelere veya doğrudan müşterilere satış yapıyor olabilirsiniz. Belki perakendecilere veya doğrudan müşterilere el çantaları satıyorsunuz veya alışveriş/hediye çantaları yapıyor veya hediye çantaları yapıyor ve işletmelere tedarik ediyor olabilirsiniz.

Ya da bir başka satış planı olarak, plaj çantaları yapmaya ve plaj/tatil köyü müşterilerine satmaya karar verebilirsiniz. Mücevher dükkânları, tatlı dükkânları ve oteller vb. farklı tipte hediyelik çantalar gerektirebilir. Ne karar verirseniz verin, sizden çanta satın alacak müşteriler edinin ve çantalarınızda hangi benzersiz özellikleri sunabileceğinizi görün. Müşterinizi bilmek, çanta alışverişinde nerede alışveriş yaptıklarını ve çantalarda neyi aradıklarını bilmenizi sağlar.

En iyi müşteri, tekrar tekrar satın alan müşteridir. Bunun için, tüm satışlarda kurumsal yerlerden ve yerel işletmelerden sipariş almak en iyisidir. Böyle toplu siparişler aldığınızda, başarıya giden yolda olduğunuzu söyleyebiliriz.

El Yapımı Çanta İşine Nasıl Başlanabilir?

  • Çanta İşinizi Nasıl İşletirsiniz?

Çanta yapıp satmaya karar verdiğinizde, onları tasarlamak, kumaş ve donanım gibi hammaddeleri doğru fiyata tedarik etmek, üretmek ve daha sonra çanta satmak gibi birçok görev yapmanız gerekir. Çantaları kendiniz yapmadan da satabilirsiniz ancak kendi yaptığınız çantaları sattığınızda daha fazla kâr elde edebilirsiniz. Fiyatlandırmayı masraflarınıza göre ayarlayabilir ve piyasanızı yönetebilirsiniz.

Torba çanta yapımı hakkında her şeyi öğrenerek işe başlayın. Masraflarını karşılayabilecekseniz bir iki eleman işe alın ve eğitin. Deneyimli eleman bulursanız daha iyi olur, eğitmekle zaman kaybı yaşamazsınız. Bir iki dikiş makinesi ve torba yapımında kullanacağınız kumaşları satın alın.

El yapımı çanta işinde sadece işi yapan değilsiniz. Ayrıca işinizi etkili bir şekilde ön plana çıkartmanız gerekir. Bir işletmeyi yönetmenin etkili yollarını okuyun. İşinizi ne kadar iyi yönetirseniz, ileride kendi satış mağazanızı açabilirsiniz. Yönetim ve iş aşamasında dikkat etmeniz gerekenler ise;

Birinci Sınıf Müşteri Hizmetleri

Şikâyetlere hemen dönüş yapın. Müşteri hizmetlerinde ödün verilmez. Müşteri şikâyetleri ele alınmalıdır. Şikâyetler tasarım ya da dikiş ile ilgili olabilir. Gerekli değişiklik ve düzenlemeleri yapın. İlk günden itibaren, geri ödeme veya değiştirme politikasına sahip olmalısınız.

Kaliteli Dikiş ve Son İşlem

Dikişin her seviyede mükemmel olmasını sağlayın. İç dikiş bile önemlidir. Bundan taviz verilmemelidir. Personelinizin ayrıca uyduğunuz kalite standartlarına uyduğundan emin olun.

Zamanında Teslimat

Yerine getirebileceğinizden daha fazla sipariş almayın. İş dünyasında zamanlama çok önemlidir. Bu, güven ve sonuç olarak, daha fazla sipariş/müşteri kazandırır. Aynı zamanda disiplinli ve çalışkan bir işçi olmanız, bu alanda çok önemlidir.

En İyi Malzeme ve Donanım

Ucuz çanta / dikiş aksesuarları / donanımı tedarik etmek, daha düşük bir ürüne yol açacaktır. Bu durum internet ortamında hızı yayılıp, kötü görüşler ve yorumlara neden olacaktır. Fermuarların ve diğer bağlantı parçalarının birinci sınıf kalitede olduğundan emin olun. Ucuz polyester astar kullanmayın, kaliteli kumaş kullandığınızda, müşterileriniz kesinlikle tekrar sizden alışveriş yapacaktır. Kaliteden ödün vermeyin.

  • El Yapımı Çanta İşine Başlamak İçin İhtiyacınız Olan Şeyler Nelerdir?

İdeal olarak, önümüzdeki 6 ay boyunca işinizi makine, alan, işçilik ve malzeme yatırımları ile birlikte almak için başlangıç sermayesine ihtiyacınız olacaktır. Ancak, gerçekçi bir şekilde konuşursak, çoğu insan işe yeterli sermaye olmadan başlar. Önce piyasayı test etmek ve sonra yatırım yapmak istiyorlar. Bu kaynaklara sahip olmayanlar, bir şeyler yaparak işe başlayabilir, satabilir ve daha fazlasını yapmak için yatırımı telafi edebilirler.

Borçla bir iş kurmak asla iyi değildir ama bazen yapmak zorunda kalabilirsiniz. Aile üyelerinizden destek almaya bakın, banka en son çözümünüz olsun. Evinizde, üretim ve depolama alanınız varsa değerlendirin. Böyle bir imkânınız yoksa kendinize bir yer kiralamanız iyi olacaktır.

Ekipman bu iş için çok önemli. Endüstriyel bir dikiş makinesi, çanta yapımında kullanılan kumaş katmanları boyunca dikişin ağır yükünü kaldırabilir. Makine satın alırken piyasadaki indirimli ürünlerden satın alabilirsiniz. Ancak dikiş makinesinin tüm özelliklerini iyi bilmeniz gerekir. İyi bir satıcı, ne tür bir dikiş makinesi almanız gerektiğine bütçenize ve gereksiniminize bağlı olarak sizi yönlendirebilir. İşlemeli el çantası yapmak istiyorsanız, bir nakış makinesi almanız gerekir.

Çalışmanızın bir noktasında, yani siparişleriniz sizin gücünüzü aştığında, çalışanları işe almanız gerekebilir. Ayrıca çanta yapımında uzman değilseniz, dikiş uzmanı kişileri de işe almanız gerekir. Bu biraz maliyetli olsa da iş yükünüzü hafifletecektir. Donanım, bağlantı elemanları, farklı fermuarlar, perçinler, D halkaları, manyetik çıtçıtlar, vidalı büküm kilitleri, döner çıtçıtlar, çantalar için dış halkalar, çantalar için çerçeveler, tutma sapları gibi malzemeleri toptan satın almalısınız.

Kartvizitlere ve güzel bir broşüre ihtiyacınız da olacaktır. Aldığınız malzeme ve müşteri kayıtlarını tutmak için muhasebe yazılımının olduğu bir bilgisayar bulundurmalısınız. Örme çanta işinde iseniz ve müşterilere çantaları göndereceğiniz zaman, nakliye aşamasında zarar görmemesi için gerekli tedbirleri almalısınız. Şekli korumak için, ambalaj kâğıdı ve su hasarı olmaması için şeffaf plastikle sarmanız gerekecektir. Daha pahalı çantalar için, hediye paket çantalar yapabilirsiniz.

YouTube video player

El Yapımı Çanta Ürünleri Nasıl Pazarlanabilir?

Çanta endüstrisi, çok rekabetçi bir alandır. Uzun süre endüstride kalmak istiyorsanız, oyununuzu iyi oynamanız gerekir. Ancak talebi ve nihai ödülleri düşündüğünüzde, devam etmek isteyeceksiniz. Bazı akıllı pazarlama süreçleri, çanta işinizi başarılı kılabilir. Arkadaşlar ve aile, yerel sakinler, çevrimiçi mağazalar, sosyal medya, Konsinye Satış Mağazaları, Sanat/El sanatları fuarları, el yapımı çantalarınızı satmak için kullanabileceğiniz mekânlardır.

Eğimlimler değişir. Değişikliğin farkında olun ve tasarımlarınızı buna göre değiştirin. Asla başkasının tasarımını kopyalamayın, ilham alabilirsiniz ancak bu kopya ceza almanıza neden olabilir. Yaptığınız tüm çantaların ilk satışınızda pasta börek gibi çok satılmasını beklemeyin. Yaptığınız çantaları sevebilirsiniz ancak bu herkes için aynı olmayabilir. Daima tasarımlarınızı test edin ve sonradan seri üretime geçin.

Web siteleri, işletmeler için bir seçenek değil, zorunluluk haline geldi. Markanızın, müşterileriniz arasında tanınması için bir blog başlatın. İşletme adınıza sosyal medya hesapları açmanız gerekir. Çanta üreticilerinin olduğu gruplara katılın. Facebook ve Instagram sayfaları hesaplarının birçoğu iyi pazarlama araçları olduğunu kanıtladı ve satışların artmasına yol açtı. Müşterilerinizin, çantalarınızla çektikleri fotoğraflar, etkili tanıtıma neden olur. Öz çekimleri sayfalarınızda paylaşın. Ayrıca ünlü bir sanatçı ya da iş insanına çanta hediye göndererek tanıtımlarınızı yapmasını isteyebilirsiniz. Bu popülerliğinizi artıracaktır.

El Yapımı Çantalar Nerelerde Satılabilir?

Farklı yerlerde tezgâh kurmak, çanta satmanın en popüler yolu olarak görülür. İnsanların, bir festivalden hemen önce, satın almaya hazır oldukları zamanlarda yapılan gösterilere katılmaya çalışın.

Genellikle, standı almak için kira ödemeniz gerekir. Çantalarınızı fiyatlandırırken teşhir masrafları, yiyecek ve konaklama masrafları, etkinliklere ulaşım gibi masrafları da dikkate almanız gerekecektir. Bazı el sanatları şovları, işletme sertifikanızın bir kopyasını isteyecektir. Rezervasyon yapmayı unutmamak için, bu tür olayların tarihlerini not alın.

Belirli fuarlar/ stantlar için uygun çantaları getirdiğinizden emin olun. Bu tür stantları sık yapan müşteriler farklılık gösterir. Bir müşteri bir stanttan geçtiğinde, dikkatini standınıza çekmek için yaklaşık 1 dakikasını almalısınız. Büyük mağazalar stantlarını düzenlemek için özel tasarımcı tutmaktadır.

Sizin de bu mağazalarla yarışmanız için stantlarınızı dikkat çekici hale getirmeniz gerekir. Bu da ziyaretçilerin standınıza gelmesini ve alışveriş yapmanızı sağlayacaktır. Göz alıcı büyük bir afiş / tabela müşterileri duraklarınıza çekebilir. Küçük bir indirim veya ekstra hediyeler de tekliflerinizi toplu alımlar için cazip hale getirebilir. Müşterileriniz, bir çantaya ihtiyaç duyduklarında sizinle iletişime geçebilmek için yeterli sayıda kartvizit bulundurmanız gerekir. Çantanızı sattığınızda paketlemek için güzel ambalajlara ihtiyacınız olacak.

Sonuç Olarak

Çanta satmaya başlayan, bir noktadan sonra duran pek çok kişi, çantaların çoğunu satamamak nedeniyle hayal kırıklığına uğramıştır. Çanta satmak için bir işe ihtiyacınız var, aksi takdirde bu bir hobi olarak kalıyor. El yapımı çanta satarak para kazanmak, boş zamanlarınızda istediğiniz zaman yapacağınız bir iş değil, gerçek bir iş gibi davranmalısınız. Çanta üretip satmanın ilk kriteri budur. Uygun iş planlaması ve pazarlama stratejisi ile çanta satmak hayatınızı değiştirebilir.


Yatırımcı Arıyorum

kobi vadisi

Yorumunuz