Yatırımcı Arıyorum

Evde Dolma Yaparak Para Kazanmak

Evde Sarma Sararak Gelir Elde Etmek

Sarma ya da dolma. Kullanılan isim yöresel olarak değişiklik göstermiş olsa bile değişmeyen tek şey herkesin bu lezzeti sevdiğidir. Asma yapraklarının içine pirinç sarılarak yapılan bu lezzet yüzyıllar boyunca özel günlerin favori ikramlığı arasında olmayı başarmıştır. Bir düğün mü var? Sarma sarılmadan o düğüne düğün demez kimse. Ya da hazırlanan iftarlıklar, misafir yemekleri, düğün masaları, ya da bir mevlit ikramlığında tabağın baş tacı olan sarma. Fotografını gördüğünüz zaman bile insanın ağzını sulandıran bu lezzet, evde kalmak zorunda kalan üretici bayanlar için bir iş imkânı tanımaktadır.

Evde Yaprak Sarma İşi Nasıl Yapılır?

Restaurant vitrinlerinde başköşede sergilenen sarma, catering firmalarının ve organizayon şirketlerinin verdikleri işler arasındadır. Ayrıca bayanların düzenlediği günler için, doğum günü etkinliklerinde, bir akşam yemeği siparişi olarakta sağlanabilmektedir. Tabi ki alım yapan bu kişi ya da kuruluşların evde sarma saran bayanlardan bazı beklentilerinin olması da doğaldır. Mesela göze hitap eden ve lezzetli olması lazım sardığınız sarmaların. Ayrıca seçilen yaprağın ince ve damarsız olması da lezzet şartları için de yer almaktadır. Fason aldığınız firma tarafından malzemeleri tamamı hazır şekilde getirebileceği gibi bütün malzemeleri sizin tarafınızdan temin edilip bu firmalara satış yapmanız da olasıdır. Sarma sararken; hepsinin bir boy olması bu sektörde olmazsa olmazlar arasındadır ve sizin tercih edilme sebebiniz olurken günlük ya da haftalık istenen teslimatları yapabilmenizde başka bir memnuniyet kriteridir.

Müşterileri nasıl bulacaksınız?

Sarma sarmada profesyonel ve hızlı olduğunuz konusunda iddiasındaysanız işin pazar kısmına geçebilirsiniz. Önce bireysel müşteri bulma çabalarınız ile mi bir pazara gireceksiniz yoksa alım yapan catering ya da restoranlara mı satış yapacaksınız onu belirlemeniz gerekiyor. Şayet fason sarma sarmak istiyorsanız alım yapan firmaları internetteki iş ilanlarından bulmanız mümkündür. Ya da bölgenizde catering şirketlerine ya da kurumsal tarzda iletişime imkân tanıyan restoranlarla görüşme yaparak bağlantı kurabilirsiniz. Ayrıca İŞKUR, farklı forumlar, facebook ya da instagram gibi mecralardan alıcıları araştırabilirsiniz.

Yok! Ben kendi adıma bu işi yapacağım diyorsanız planlama yaparken siparişleriniz olduğunda gerekirse ek iş gücü temin edip edemeyeceğinizi kontrol ederek hamle yapabilirsiniz. Kendinize ait bir sayfa ya da blog açarak yaptığınız özel kutulama ile bu işe başlayabilirsiniz. Birkaç müşteriden sonra kesinlikle işin boyutu değişecek ve sirkülasyon başlayacaktır. Fason işe göre daha fazla efor sarf etmeniz gerekse de elbet ileri ki dönemde getirisi daha farklı olacaktır.

Ne kadar kazanabilirim?

Sarma sarmak çok kolay gibi görünse de büyük rakamlar söz konusu olduğunda yorulabilirsiniz. Tabi ki bu kadar yorulmanın bir bedeli olmalı ve ne kadar kazanabilirim diye düşünmekte haklısınız. Şayet anlaşacağınız firmayla fason olarak çalışacaksanız günde 4-5 saat çalışarak günlük 1000 adet sarabilir ve günlük 25-35 TL kazanabilirsiniz. Bu rakamlar da aylığa vurulduğunda 900-1000 TL yapar. Elim çok hızlı diyenler bu kazancı ikiye katlayabilirler. Ben kendim satmak istiyorum diyenler içinse fiyat 1 kg sarma satış fiyatı ortalama 50 TL’dir. ve kg da 25 TL kar edildiği düşünüldüğünde müşteri sirkülasyonuyla ilintili olarak  aylık getirisi fasona göre çok yüksek olur.

Dolma Yapıp Satmanın Püf Noktaları

Eğer evde sarma işi yaparak para kazanmak istiyorsanız bazı püf noktaları bilmeniz gerekiyor. Mesela iç harcına katacağınız baharat oranına dikkat etmelisiniz ve kullanacağınız pirinci suda kabartmalısınız. Lezzet konusunda iddialı olmak istiyorsanız zeytinyağı tercihi yapmanız size artı puan kazandıracaktır. Tabi bu maliyet yükselten unsuru maliyetlerinize yansıtmayı unutmayın. Yapraklarınız salamuraysa mutlaka suda bekletmeli ve tuzundan arınmasını sağlamalısınız ve kontrolünü yapmalısınız. Pişirirken kısık ateşte pişirilmesi ayrıca sarmanızı lezzetli kılar. Yoğun siparişlerde tencereye daha fazla sarma sığdırabilmek ve pişirme maliyetini düşürmek için sarmaları tencereye dik yerleştirme yapılmalıdır. Pişirme aşamasından sonra belirleyeceğiniz paketleme sistemi, istifi ve etiketlemesi sizin seçiminize ve zevkinize bağlı bir detaydır.

Evde sarma sararak para kazanma, ev ortamınızda hatta birkaç arkadaşınızla birlikte yapabileceğiniz bir iş olarak size ek gelir sağlayabilir. Zamanla birlikte hızlanan el pratiğiniz ve artan müşteri sayınızla birlikte bu iş sizi daha büyük bir iş alanına taşıyan yol olabilir.


yeni iş fırsatları

kobi vadisi
Abone Ol
Bildirim Alın
guest
17 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Zehra
Zehra
2 yıl önce

Günlük en az 300 kg 500 kg arası yaprak sarma işi yapmaktayız 7 senedir profesyonel olarak fabrikalara sarim yaptık ilgilenen firmaların dönüş yapmasını rica ederiz izmir ***

aliye
aliye
3 yıl önce

merhaba ben istanbul kağıthanede oturuyorum..evden sarma sarıyorum..içindeki malzemeleri baharatına kadar endoğalından yapıyorum..toplu alışlarınızda yardımcımız vardır..lutfen maille ulaşın

Nejla durgut
Nejla durgut
3 yıl önce
Yanıtlanan kişi  aliye

Merhaba ben bursa nilüferde oturuyorum evde yaprak sarma işi yapiyorum günlere özel misafir geldiğinde buzluğa atmak için sarma sariyorum ihtiyaç olursa bana ulaşmanızı isterim

Ceyda
Ceyda
3 yıl önce

Merhaba, iyi günler. Bursa’da oturuyorum. Sarma işi hakkında yardımcı olur musunuz ?

Songul
Songul
4 yıl önce

Çok zor durumdayım ise ihtiyacım var bende evde sarma sarmak istiyorum lütfen geri dönüş sağlarsanız sevinirim ***

Meryem
Meryem
4 yıl önce

iş istiyorum, Ben evdeyapip para kazanmak istiyorum ***

Gamze
Gamze
4 yıl önce
Yanıtlanan kişi  Meryem

Bende ek is istiyorum

Gamze
Gamze
4 yıl önce
Yanıtlanan kişi  Gamze

Evde iki aşçı olarak dolma sarmak ve para kazanmak istiyoruz

mskuntay
mskuntay
4 yıl önce
Yanıtlanan kişi  Gamze

Evden sarma işi yapmak isteyenler @tazevesicak Instagram sayfasına DM den ulaşabilirler

aliye
aliye
3 yıl önce
Yanıtlanan kişi  mskuntay

merhaba ben sarma sarıyorum satmak istiyorum..yardımcı olursanız sevinirim

Dilek
Dilek
3 yıl önce
Yanıtlanan kişi  mskuntay

Size ulaşamadım sarma işi için beni arayabilirmisiniz ***

Fadik Ayrancioglu
Fadik Ayrancioglu
3 yıl önce
Yanıtlanan kişi  Gamze

Evde yaprak sarmak için nereye başvurmamız gerek

Gülçin
Gülçin
3 yıl önce
Yanıtlanan kişi  Gamze

Merhaba izmirde oturuyorum malzemesi karşi tarafa sarmasi bana ait veren işyerleri varsa evimde sararim

Esin Emiroğlu
Esin Emiroğlu
4 yıl önce
Yanıtlanan kişi  Gamze

Evde sarma işini istiyorum

Nazmiye Gülengen
Nazmiye Gülengen
3 yıl önce
Yanıtlanan kişi  Gamze

Adım NazmiyeGülengen evhanımıyım evde yaprak sarma yaparım bu işte tecrübeliyimAnkara keçiörende ikamet ediyorum dönüş yaparsanız sevinirim ek işe ihtiyacım var saygılar

İsimsiz yorumcu
İsimsiz yorumcu
3 yıl önce
Yanıtlanan kişi  Meryem

Bende yaprak sarması sarmak istiyorum