Evde Dolma Yaparak Para Kazanmak

Evde Sarma Sararak Para Kazanmak

Sarma ya da dolma. Kullanılan isim yöresel olarak değişiklik göstermiş olsa bile değişmeyen tek şey herkesin bu lezzeti sevdiğidir. Asma yapraklarının içine pirinç sarılarak yapılan bu lezzet yüzyıllar boyunca özel günlerin favori ikramlığı arasında olmayı başarmıştır. Bir düğün mü var? Sarma sarılmadan o düğüne düğün demez kimse. Ya da hazırlanan iftarlıklar, misafir yemekleri, düğün masaları, ya da bir mevlit ikramlığında tabağın baş tacı olan sarma. Fotografını gördüğünüz zaman bile insanın ağzını sulandıran bu lezzet, evde kalmak zorunda kalan üretici bayanlar için bir iş imkânı tanımaktadır.

Evde Yaprak Sarma İşi Nasıl Yapılır?

Restaurant vitrinlerinde başköşede sergilenen sarma, catering firmalarının ve organizayon şirketlerinin verdikleri işler arasındadır. Ayrıca bayanların düzenlediği günler için, doğum günü etkinliklerinde, bir akşam yemeği siparişi olarakta sağlanabilmektedir. Tabi ki alım yapan bu kişi ya da kuruluşların evde sarma saran bayanlardan bazı beklentilerinin olması da doğaldır. Mesela göze hitap eden ve lezzetli olması lazım sardığınız sarmaların. Ayrıca seçilen yaprağın ince ve damarsız olması da lezzet şartları için de yer almaktadır. Fason aldığınız firma tarafından malzemeleri tamamı hazır şekilde getirebileceği gibi bütün malzemeleri sizin tarafınızdan temin edilip bu firmalara satış yapmanız da olasıdır. Sarma sararken; hepsinin bir boy olması bu sektörde olmazsa olmazlar arasındadır ve sizin tercih edilme sebebiniz olurken günlük ya da haftalık istenen teslimatları yapabilmenizde başka bir memnuniyet kriteridir.

Müşterileri nasıl bulacaksınız?

Sarma sarmada profesyonel ve hızlı olduğunuz konusunda iddiasındaysanız işin pazar kısmına geçebilirsiniz. Önce bireysel müşteri bulma çabalarınız ile mi bir pazara gireceksiniz yoksa alım yapan catering ya da restoranlara mı satış yapacaksınız onu belirlemeniz gerekiyor. Şayet fason sarma sarmak istiyorsanız alım yapan firmaları internetteki iş ilanlarından bulmanız mümkündür. Ya da bölgenizde catering şirketlerine ya da kurumsal tarzda iletişime imkân tanıyan restoranlarla görüşme yaparak bağlantı kurabilirsiniz. Ayrıca İŞKUR, farklı forumlar, facebook ya da instagram gibi mecralardan alıcıları araştırabilirsiniz.

Yok! Ben kendi adıma bu işi yapacağım diyorsanız planlama yaparken siparişleriniz olduğunda gerekirse ek iş gücü temin edip edemeyeceğinizi kontrol ederek hamle yapabilirsiniz. Kendinize ait bir sayfa ya da blog açarak yaptığınız özel kutulama ile bu işe başlayabilirsiniz. Birkaç müşteriden sonra kesinlikle işin boyutu değişecek ve sirkülasyon başlayacaktır. Fason işe göre daha fazla efor sarf etmeniz gerekse de elbet ileri ki dönemde getirisi daha farklı olacaktır.

Ne kadar kazanabilirim?

Sarma sarmak çok kolay gibi görünse de büyük rakamlar söz konusu olduğunda yorulabilirsiniz. Tabi ki bu kadar yorulmanın bir bedeli olmalı ve ne kadar kazanabilirim diye düşünmekte haklısınız. Şayet anlaşacağınız firmayla fason olarak çalışacaksanız günde 4-5 saat çalışarak günlük 1000 adet sarabilir ve günlük 25-35 TL kazanabilirsiniz. Bu rakamlar da aylığa vurulduğunda 900-1000 TL yapar. Elim çok hızlı diyenler bu kazancı ikiye katlayabilirler. Ben kendim satmak istiyorum diyenler içinse fiyat 1 kg sarma satış fiyatı ortalama 50 TL’dir. ve kg da 25 TL kar edildiği düşünüldüğünde müşteri sirkülasyonuyla ilintili olarak  aylık getirisi fasona göre çok yüksek olur.

Bu İşin Püf Noktaları

Eğer evde sarma işi yaparak para kazanmak istiyorsanız bazı püf noktaları bilmeniz gerekiyor. Mesela iç harcına katacağınız baharat oranına dikkat etmelisiniz ve kullanacağınız pirinci suda kabartmalısınız. Lezzet konusunda iddialı olmak istiyorsanız zeytinyağı tercihi yapmanız size artı puan kazandıracaktır. Tabi bu maliyet yükselten unsuru maliyetlerinize yansıtmayı unutmayın. Yapraklarınız salamuraysa mutlaka suda bekletmeli ve tuzundan arınmasını sağlamalısınız ve kontrolünü yapmalısınız. Pişirirken kısık ateşte pişirilmesi ayrıca sarmanızı lezzetli kılar. Yoğun siparişlerde tencereye daha fazla sarma sığdırabilmek ve pişirme maliyetini düşürmek için sarmaları tencereye dik yerleştirme yapılmalıdır. Pişirme aşamasından sonra belirleyeceğiniz paketleme sistemi, istifi ve etiketlemesi sizin seçiminize ve zevkinize bağlı bir detaydır.

Evde sarma sararak para kazanma, ev ortamınızda hatta birkaç arkadaşınızla birlikte yapabileceğiniz bir iş olarak size ek gelir sağlayabilir. Zamanla birlikte hızlanan el pratiğiniz ve artan müşteri sayınızla birlikte bu iş sizi daha büyük bir iş alanına taşıyan yol olabilir.

 

Özlem Güvenç Ağaoğlu


[Toplam:5    Ortalama:5/5]

Evde Dolma Yaparak Para Kazanmak adlı makalemizi değerlendirmek ister misiniz?


kobi vadisi

Yorumunuz