Yatırımcı Arıyorum

Evde Kar Küresi Yaparak Gelir Elde Etmek

Eline aldığı kar küresine bakarak, düşen her bir kar tanesine hayallerini iliştirmeyen yoktur herhalde. Özellikle kış aylarında en iyi hediyelik eşyalar arasında olan kar küreleri, yüzlerce yıldır her yaştan kişiye seçilen en iyi hediyelikler arasında olmuştur. Tabi durum böyle olunca da hem üreticiler, hem satıcılar, hem aracılar, hem de çalışanlar için uzun süreli bir gelir kaynağı olmuştur. İlk olarak 1800’lü yılların sonlarına doğru Paris’te çıkan ve kısa zamanda başta Avrupa olmak üzere pek çok ülke tarafından üretime başlanan bu kar küreleri şimdi tüm dünyada sirkülasyon hızlı olan hediyelik eşyalar arasındadır.

Yılbaşı hediyelikleri arasında kar küresi yine ilk sıradadır ve bu da milyonlarca adet kar küresinin hazırlanması demektir. İlk çıktığı yıllara nazaran çok farklı konseptlerde, renklerde, ışıklı ve genellikle camdan üretilen kar küresi pek çok aileye ek gelir sağlamaktadır hatta bazıları için ana gelir kaynağı bile olmaktadır. İşte merak edenler için kar küresinin nasıl yapıldığı, ne kadar kazandırdığına dair bilgiler:

Kar Küresi Nasıl Yapılır?

İlk tasarımı seramik olarak yapılan kar küresi, günümüzde cam veya kırılmaz cam benzeri malzemelerden yapılmaktadır. Kar küresi üreten ve ithal eden firmalar evlere fason vermekte veya tasarım kabiliyeti olanlar evde el yapımı kar küresi yaparak kendi tasarımlarını satmaya çalışmaktadırlar. Her iki şekilde de zevkli bir uğraş olmasına rağmen, biraz uğraştıran bir iş olduğunu da vurgulamak gerekir.

İşe giriş sermayesi olmayanlar için fason alarak kar küresi yapmak her zaman daha az riskli ve emeğini kullanarak gelir elde etmenin yoludur. Fason veren firmaların vereceği malzemeleri, montaj sıralamasına göre monta ederek kürenin hazırlanması ve en son aşama da istenilen sayıda kutulama şeklinde paketlenmesi gerekmektedir. Her iki şekilde de işlem sıralaması genelde aynıdır. Firma tarafından verilen malzemelere göre kürenin kapağına verilen biblo veya figürler öncelikle istenilen komposizyonda yapıştırılarak sabitlenir. Bu kuruma işlemi sırasında kavanoz veya kürenin cam kısmına içine konması istenen pul, sim, boncuk ve istenilen süsleme malzemeleri istenilen oranda konularak iki parmak boşluk kalana kadar su ile doldurulur.Kalan kısımda gliselin ile tamamlandıktan sonra kapağın iç kısmına yapıştırıcı sürülerek küreye kapatılır. Sonraki aşamada da kapağın dış kısmına yapıştırıcı sürülerek istenen kaplama malzemesi ile kamuflesi yapılır ve istenen şekilde paketlenir. Kendisi bu işi yapmayı düşünenler, tüm malzemeleri hobi malzemeleri satan bir site ve mağazadan alarak kendi tasarımlarını pazarlayabilirler.

Kar Küresi Yaparak Ne Kadar Para Kazanılır?

Meziyetli bir iş ve dikkat gerektirdiği için kar küresi işini fason olarak yapan çok fazla kişi bulunmaz. Bu da fason veren firmaların montaj yapacak kişi bulmada zorlanmaları anlamına gelmektedir. O yüzden birkaç malzeme alarak kişi kendi kar küresini tasarlayarak önce işin pratiğini yapması, bir firmadan iş almadan önce yapılacak en doğru karardır. Fason ücreti olarak genellikle 70 kuruşla 1 TL arasında değişen fason fiyatları, günlük 100 adet yapıldığında ortalama 75 kuruştan 75 TL kazanç getirmektedir. Bu da aylığa vurulduğunda 2,250 TL eder. Ev ortamında elde edilecek iyi bir rakamdır.

Kendi tasarımlarını satmak isteyenler içinde, piyasada satış fiyatı 60-100 TL arasındadır. Yarısının malzemeye harcandığı düşünüldüğünde, ortalama 70 TL’den satılsa, yarısı malzemeye harcansa adet başı 35 TL kar edilir. Ayda 50 tane satıldığı düşünüldüğünde, 1750 TL gelir elde edilir. Bu gelir miktarı tamamen tasarım gücüne, pazarlama yeteneğine ve el pratikliğine göre artış gösterecek bir değerdir.

Kar Küresi İşi Nereden Temin Edilebilir?

Kar küresi işini kendisi yapmak isteyenler kendi pazarlama kanalını kurmak zorundalardır. Hazırlayacakları farklı konseptteki kar kürelerini farklı sosyal medya mecralarında, alışveriş sitelerinde veya kendi çevresinde pazarlayarak satabilirler. Tabi ilk etapta düzinelerce satılacağını düşünmek hayal olur, zaman isteyen bir konudur. Evde fason yaparak gelir elde etmek isteyenlerde kar küresi iş ilanlarına, internet ilanlarından, iş ilanları paylaşan platformlardan ulaşabilecekleri gibi, kar küresi üreten veya satan firmalara mail atarak ta iş isteyebilirler. Yapılması biraz zahmetli olduğu kadar iş bulma aşaması da biraz uğraştırabilir. Rutin olarak ilanları takip etmek gerekmektedir.

Her ne kadar yılbaşında sirkülasyonu çok olan bir hediyelik eşya olsa da, farklı konseptlerle hazırlanan kar küreleri her dönem her yaştan insanın ilgisini çekmeyi başarmıştır. Çünkü bir kar tanesine asılmış hayalin peşine düşmekten zevk almayan yoktur.


Yatırımcı Arıyorum

kobi vadisi

Yorumunuz