Yatırımcı Arıyorum

Hazır Mutfak Banyo Sektöründe Girişimci Olmak

Bayanlar evlerinde en çok mutfakları şık olsun isterler, tüm bayanlar mutfakları söz konusu ise asla masraftan kaçınmaz her yeniliği ve trendi mutfaklarında görmek isterler. Tüketicinin cinsiyet ağırlıklı yaklaşımı bu yönde değerlendirilirken piyasada mutfak sektörünün durumu nedir değerlendirmekte fayda var.

Hazır Mutfak Banyo Sektöründe İş Kurmak

İnşaat sektörü kentsel dönüşüm, akıllı şehirler ve akıllı hastaneler, hava alanları gibi dev projeler ile atağa kalktığından sektörün kapsamına giren tüm alt sektörler topyekûn bir kalkınma içine girerek kazandıkları dinamizmi uzun yıllar sürdürecekler. Yeniden yapılanan ve yeni yapılan binalarda çağın gereklerine ve modern anlayışa uygun olarak tasarlanmış mutfak seçenekleri kullanılacaktır. Teknolojik gelişmelerin bir sonucu olarak tercihler akıllı mutfak tasarımlarında yoğunlaşmaktadır.

2012 yılında 800 Bin yeni konut inşa edilmiş, %78 kadar bölümünde marka olmayan mutfak tasarımları kullanılmış, %22 kadar bölümünde ise marka tasarımlar uygulanmış, sadece mutfağı yenilenen konut sayısı yine aynı dönem için yaklaşık 80 Bin olarak verilmiş.

Sektör Büyüklüğü

Günümüze doğru gelindiğinde hazır mutfak ve marka tercihi oranları giderek yükselmiş, marangoza yaptırılan mutfak kullanımı yerini fonksiyonel tasarımlar yapabilen mimarlık eğitimi almış kişilere ve profesyonel olarak hazır mutfak üreten markalaşmış dev şirketlere bırakmış.

Tüketici neden marka tercih etmeye başlamıştır sorusuna gelince bilinç ve gelir düzeyi yükselen tüketici daha gelişmiş, daha çağdaş dolayısı ile estetik ve fonksiyonel hizmet almak istiyor ayrıca bu standart gelişmiş şirketlerin profesyonel yaklaşımları ile şık mağazalarda, özenle hazırlanmış kataloglarda tüketiciye cazip bir davet sunuyor.

Dünyada Hazır Mutfak Sektörü

Dünya hazır mutfak sektörünün Pazar büyüklüğü 2014 yılına 6-7 Milyar Euro olarak telaffuz edilirken Türkiye’de ki Pazar büyüklüğü için verilen rakam ise 600 Milyon Euro’dur. 2009 senesinde pazarda sadece 9 yabancı sermaye bulunurken 2013 yılında bu sayı 35’e yükselmiştir. Firma sahipleri ağırlıklı olarak İtalyan ve İkinci sırada Alman işletmeler bulunuyor.

Araştırmalar Türkiye’de her yıl 700 Bin konut yapıldığını göstermiş, üretilen mutfak tasarımı ise 1 Milyon olarak açıklanıyor ve ön görülüyor ki bu rakamlar 2023 yılına dek artmaya devam edecek. Ankastre yine mutfakta yükselişe geçen ürünlerin başında geliyor. Avrupa’da kullanım oranı %90 civarında açıklanan ürün grubunun Türkiye’deki kullanım oranı henüz %20 olarak açıklanıyor pazarda büyük bir potansiyel bulunuyor halen.

Hazır Banyo Sektörü

İnşaat sektörünün en önemli yan sanayi kolları mutfak ve banyo sektörüdür diyebiliriz yine mobilya sanayinde en önemli alt sektör banyo- mutfak sektörüdür yorumunda bulunabiliriz. İnşaat sektörü büyüdükçe bu yan sanayi kolları da eş zamanlı olarak büyümekteler. 1980’li yıllarda küçük işletme, imalathane olan firmalar bugün dev girişimlere dönüşmüşler.

Hazır mutfaklar yani tasarlanıp üretilip stoklanmış modüler mutfaklar, 1990 yıllarından itibaren ülkemizde itibar kazanmaya başlıyor yabancı firmalar ile gerçekleştirilen anlaşmalar ile yerli üretim sürecine geçiliyor ve 2007 yılında hazır mutfak pazarı 450 Milyon Doları bulurken aynı dönemde banyo sektörü Pazar büyüklüğü 2,2 Milyar Dolar olarak açıklanıyor.

Banyo Tasarımları

Teknoloji mutfaklarımızdan sonra banyolarımızda da kendini gösterdi. Çağdaş tasarımlarda klozetteki su sıcaklığını ayarlayan akıllı teknolojiler kullanılarak kişiye özel hijyen sağlayan uygulamalar kullanılıyor.

Banyo-Mutfak Fuarı 27 Şubat 2018 tarihinde ziyaretçileri ile buluştu 3 Mart günü son kez konuklarını ağırlayacak Fuarda yerli yabancı pek çok yeni trend ürün tanıtılıyor. Bu sektörde girişimci olmak isteyen yatırımcı adaylarının bu tür fuarları ziyaret etmeleri yeni trendlerden ve uygulanan akıllı sistemlerden haberdar olmaları yararlı olacaktır.

Sektörün potansiyeli yüksek, Pazar dinamik, ürün grubunda gelişme aynı şekilde aktif olarak ilerliyor, inşat yoğun bir dönem piyasa koşullarında uzun yıllar aktivitesini koruyacağından koşullar hazır mutfak-banyo sektöründe varlık göstermeye son derece uygun. Kendi işini kurmak isteyen inşaat sanayi alt kollarından hazır mutfak-banyo sektörüne ilgi duyan girişimci adayları bu alanda isim yapmış, tanınmış pek çok markanın bayiliklerini almak için araştırmalar başlayabilirsiniz.

Hazır Mutfak Bayiliği Almak

Sektörde bayilik veren pek çok saygın ve güçlü marka bulunuyor siz de bu markalardan birinin temsilcisi olabilir iş dünyasına güçlü bir adım atabilirsiniz. Uygun piyasa koşullarınızı en avantajlı biçimde kullanabilmeniz için size en çok uyacak seçenekleri araştırmaya başlayın. Marke günümüzde tüketici için güvenilirliğin kanıtı olması sebebi ile bayi olmak hedef kitlenize daha kısa zamanda ve daha güçlü ulaşmanızı sağlayacaktır.

Arzu ederseniz, Kobi Vadisi platformunda yer alan mutfak sektöründe bayilik veren firmaları araştırabilirsiniz.kobi vadisi

Yorumunuz