Yatırımcı Arıyorum

İşletmelerde 5P Faktörü

5P Faktörü Nedir?

Her işletme tıpkı bir canlı varlık gibidir. Doğar, yaşar, büyür, kendini geliştirir, yaşlanır ve hayatına veda eder. Bir işletmeyi yaşamı süresince başarıya götürmekte onu geliştirmek, kazanmasını sağlamak ve bazı önemli kararları almaktan geçer. İşletmelerde 5P faktörü, bir işletmenin varlığını sürdürmesi için gerekli unsurları içerir.

İşletmelerin doğum çağı, işletmenin temellerinin oluşturulduğu ve kurulduğu zamanlardır.

Çocukluk çağı, para kazanmaya başlaması ve para biriktirmesi, orta yaş çağı sektörde yükselmesi, yaşlılık çağı işlerin duraklaması ve ölümü işe işletmenin tamamen kapatılması demektir.

5P Faktörünün Detayları

5 P faktörü ismini bunlardan alır: Place, Person, Product, Price ve Promotion‘dur.

Yani Türkçe karşılıkları ile; doğru yer, personel, ürün, fiyat ve promosyondur. Bu faktörler doğru kullanıldığında, bir işletmenin büyümesi ve başarılı olmaması için başka bir sebep olamaz.

Önemli olan kaynakları doğru kullanmaktır ve doğru değerlendirmektir.

Place (Yer) Faktörü

İşletme kendi sektöründe istediği ürünü üretir. Pazarlaması söz konusu olduğunda ise, doğru yere pazarlaması oldukça önemlidir. Ürünün ihtiyaç duyulan pazarda satışının yapılması gerekir. Ürünü yanlış pazara sürmek büyük hatadır. Çünkü ürüne ait doğru pazarı ve yeri seçmekte çok önemlidir.

Otomobil aksesuarı üreten bir işletme iseniz, otomotiv sektöründe pazarlamasını yapmalı ve daha çok ihtiyaç duyulan yerlere ulaşmasını sağlamalısınız. Yanlış Pazar, işletmeye ağır kazanç hasarı verebilir.

Person (Personel) Faktörü

Bir işletmede çalışan personel, o işletmenin her şeyidir. Personel sayesinde işler yapılır, yönetim düzgün bir şekilde devam ettirilir. İşin niteliklerine uygun personelin seçimi çok önemlidir. Kötü tercih olan bir yönetici, işletmeye maddi ve manevi kayıplar verdirebilir. Ya da kötü bir satış temsilcisi şirketin imajını zedeleyebilir.

Personel, şirketin dış temsilcisidir. İşten ayrıldığı zamanlarda dahi kendisine çalıştığı yer sorulduğunda, işletmenizin adını söyleyecek ve sizin tanıtımını yapacaktır. Hiç kimse kendi kusurunu kabul etmez. Daima kendisini haklı görür ne kadar haksız olsa bile. Bu yüzden öyle kişilerle çalışın ki sizi hem dış görünümü hem de karakteri ile temsil edebilsin.

Bu yüzden doğru personel tercihi büyük önem taşımaktadır.

Product (Ürün) Faktörü

İşletmenin faaliyetlerine uygun doğru ürünü üretiyorsanız ne ala, ancak üretilecek ürün seçiminde yanlış karar almış iseniz, bu size büyük kayıplar verecektir. Bir ürünün üretilmesi, meydana gelme aşamaları hiç de kolay değildir. Üretim ve işçilik maliyetlerinin fazla olduğu ürün yanlış üretilmişse, maddi kazanç kaybına ve moral bozukluklarına neden olacaktır.

Piyasayı dikkatli analiz ederek, gerçekten gereken ve ihtiyaç duyulan ürünlerin üretilmesi de işletmeye artı kazançlar sağlayacaktır. Bu yüzden analizler dikkatli yapılmalı, ürün talepleri göz önüne alınmalıdır.

Price (Fiyat) Faktörü

Ürünü ürettiniz peki ya fiyatlandırmayı nasıl yapacaksınız. Ürünün özellikleri, kullanım amaçları, üretim ve işçilik maliyetleri ve piyasadaki aynı nitelikte ürünlerin fiyat analizini yaparak, doğru fiyatlandırmayı belirlemeniz gerekecektir.

Ürünün fiyatını doğru belirleyerek satış yapmakta işletmeye kazandırır. Yüksek teknolojide bir ürünü çok ucuz bir fiyata satamazsınız. Ya da tek görevi yazmak olan bir kalemi son teknoloji harikası gibi göstererek (kalem James Bond’un olmadığı sürece J) çok yüksek fiyata satışını yapamazsınız. Ürünü doğru fiyatlandırmanız yerinde bir karar olacaktır.

Promotion (Promosyon) Faktörü

Promosyon ürünler, para ile satılmayan, bir işletmenin tanıtımı için hazırlanan ürünlerdir. Kalem, ajanda, bardak altlığı, firmanın adına özel kalemlikler, not defterleri hatta kumbara bile promosyon ürünleridir. Etkili tanıtım araçlarından olup, işletmelerin kendilerini müşterilerine tanıtmak ve ürünlerinin satışını sağlamak amacıyla yapılır.

Şirketinizin tanıtımını yapmak istiyorsanız, sizi müşterilerinize ve dış dünyaya tanıtacak, onları size çekecek doğru promosyon ürünlerini tercih etmeniz gerekecektir.

Promosyon ürünlerinizi doğru belirlemek için, promosyon işi yapan uzman kişilerle çalışmanız ve desteklerini almanız gerekmektedir. Uzman şirket, işletmenizin niteliklerini belirler ve buna göre promosyon çalışmalarını yürütür. Etkili ve doğru bir promosyon için, kullanılacak eşyanın işletme ve sektörle ilgili olması, sürekli olarak kullanılabilecek ve göz önünde olacak bir obje olması ve dikkat çekici bir renkte olması gerekmektedir.

İşletme Başarısı

Bu 5 faktör göz önüne alındığında ve her şey doğru orantılı hareket ettirildiğinde, bir işletmenin başarılı olmaması için hiçbir neden bulunmamaktadır. Yeter ki doğru kaynakları doğru zamanda kullanmayı öğrenin.


Yatırımcı Arıyorum

kobi vadisi

Yorumunuz