Yatırımcı Arıyorum

KOBİ’ler Müşteri Hizmetlerini Nasıl Avantaja Dönüştürebilirler?

Müşteri Hizmetleri Desteği Sunmak

Günümüzde küçük bir işletme, endüstri devleri arasında ayakta kalmakta zorlanabilir. Çünkü bu büyük firmalar milyonlarca stoğa sahip olabilirken, müşterilerine ücretsiz nakliye hizmeti sunabilirler ve sayısız reklamlar verebilirler. Tüm dünyada büyük işletmeler genel iş ortamının küçük bir kısmını oluşturmasına rağmen pazar payları %50’nin üstündedir. Bu da pazarda baskın olmaları ve küçük işletmelerin karşı karşıya kaldıkları zorlukları göstermektedir. Küçük işletmeler, daha büyük rakiplerinin yapabileceği her hizmeti sunmayabilirken, bugünün müşterilerinin istediği bir hizmeti sunmak için daha donanımlıdırlar. Bu da müşteri hizmetleridir ve unutulmamalıdır ki müşteriler kendilerini istisnai hissettirebilecek bir müşteri deneyimi için daha fazla para ödemeye isteklidirler.

Neden KOBİ’ler Müşteri Hizmetleri Konusunda Büyük Firmalara Göre Avantajlıdır?

Mükemmel müşteri hizmetleri Kobilerin DNA’sında vardır

Kişisel, yüksek kaliteli müşteri hizmeti sunmak, KOBİ’lerin uzun süredir başarılı olduğu bir alandır. Tüketiciler, kapıdan girerken aldıkları samimi duygu nedeniyle yerel küçük işletmeleri daha büyük zincirlere göre tercih etmektedirler.Ve küçük işletmelerin barışçı, dostça tutumlarına cevaben düzenli siparişleri geçmeye devam etmektedirler. KOBİ’lerin doğru teknolojiyle, bu hissi dijital dünyaya taşıyabilmeleri mümkündür. Ve müşterilerinin nerede olduklarına bakmaksızın tüm müşterileri için kişiselleştirilmiş, her zaman açık bir deneyim sunmaya izin veren uygulamalarla bunu başarabilirler.

Sağladıkları müşteri hizmeti sayesinde büyük firmaların önüne geçerler

Bir şirket veya çalışan harika bir deneyim yaşattığında genellikle hemen duyulmaktadır. Bu basit bir meseleyi çözmek için saatlerce bekleyen veya asla gelemeyecek bir mesaj için sabırsızlıkla gelen kutusunu izleyen bir müşterinin şirketi damgalaması demektir. Belki de bir müşteri sırf bu yüzden büyük şirketlerle iş yapmayı bırakabilir. Müşteriler için sıkıntılı müşteri hizmetleri anları genellikle daha büyük markaları batırmaz, ancak daha küçük işletmelerde bu sebep işi bitirmek için yeterli olabilir. Mükemmel müşteri hizmeti sunmak her şirketin sağlayabileceği bir hizmettir ve endüstri devlerine karşı güçlü bir rekabet noktası yaratabilir.

7 / 24 / 365 ulaşılmaları mümkündür

Elbette her şirketin gece ve gündüz canlı müşteri hizmetleri temsilcilerine sahip olması beklenemez. Fakat müşteriler sadece 9 ve 5 saatleri arasında alışveriş yapmakla kalmazlar. Tüm bu durumlar bir sohbetin üstesinden gelebileceği istekler olmasa da,bir ürün veya hizmetle ilgili sıkça sorulan soruların büyük çoğunluğunun AI etkin araçlarla ele alınması olası bir durumdur. Küçük şirketler bu, teknoloji sayesinde müşterilerin kendi kendine hizmet etmeleri sağlayabilirken, mesai saatlerinde iletişim hatlarını açık tutabilirler, acentelerin tekrarlayan sorularını cevaplamaya yardımcı olabilirler ve işletmelere daha büyük ve daha özenli bir destek personeli sunabilirler.

Müşteriye kendini özel hissettirirler

Birden fazla bölgede müşterileri olan KOBİ’lein, bir uygulamaya, web sitesine giriş yaptıklarında veya telefonu açtıklarında müşterilerin kimler olduğunu bilmesi kolay değildir. AI, acentelere (gerçek ve sanal) müşterinin kim olduğunu, markayla olan geçmişlerini, tercihlerini ve sorguyu çözebilecek olası soruları veya önerileri hızlı bir şekilde bilmesine yardımcı olmaktadır. Bu, işletmelerin her müşterinin bireysel yolculuğuna daha fazla zaman harcamasını sağlarken her müşterinin adeta küçük bir kasaba olan Kobi’de deneyim yaşayabilmesini sağlar.

AI, şirketlerin müşterilerine daha iyi hizmet etmesine kesinlikle yardımcı olabilir, ancak bu sihirli bir bir durum değildir. Büyük şirketlerin her müşteriyi tek bedene oturtturma durumu birçok müşterinin kaçınmaya çalıştığı bir koşuldur. Sıkça sorulan soruları otomatikleştirmek yoluyla, insan aracıları olan müşteri hizmetler, gerçekten onlara ihtiyacı olan müşterilerle daha fazla zaman geçirebilirler. Böylece botların yapamayacağı empati ve esnekliği sağlayabilirler. Kendilerine gösterilen ilgi ve verilen değer karşısında kimse kayıtsız kalmaz. Sırf bu yüzden çalıştığı firmadan vazgeçmeyen çok müşteri vardır.

Olağanüstü müşteri deneyimi sağlarlar

Olağanüstü müşteri deneyimi, en başarılı işletmeleri ayıran özellik olmaktadır. Çünkü girişimciliğin yaratıcılığına ve müşterinin daima haklı olduğu mantığına dayanan bir toplumda yaşamaktayız. Bu, müşterilerin daha fazla geri dönüş yapmasını sağlayacak, bir defalık bir müşteriyi bir marka savunucusuna taşıyacak ve zorlu rakiplere karşı KOBİ’lerin büyümesine fırsat tanıyacaktır.

Müşteri İlişkilerini sağlam tutmak

Müşteri ile olan ilişkiler tabi ki karşılıklı ihtiyaçların giderilmesi üzerine kurulmuş bir ilişkidir. Herkes aynı şeyi ister, hoş karşılanmak, takdir edilmek ve değer verilmek. Müşteriler sadece para nedeniyle onlarla ilgilenildiği duygusunu bilseler de bu duyguyu yaşamak ve kabul etmek istemezler. KOBİ’ler samimi yapısıyla müşterinin bu isteğine büyük firmalara göre çok daha iyi cevap verirler.


bayilik veren firmalar

kobi vadisi

Yorumunuz