Yatırımcı Arıyorum

Kullanılmayan Eşyaları Satarak Gelir Elde Etmek

2. El Eşyaları Satarak Para Kazanmak

Günümüz insanlarını incelediğimizde genel olarak tüketim toplumu haline geldiğimiz gözlemleniyor. Her geçen gün rekabet oldukça ilerleme kaydediyor. Üreticilerin tüketiciyle buluşturduğu ürünler giderek daha fazla çeşitlilik kaydediyor. Bu açıdan bakıldığında tüketici aldığı ürünü eskitmeden yenisini almaya yöneliyor. Her tür üründe geçerli olan tüketim, kişiler için ürünler gittikçe tüketilmesi ve de yeni ürünlere yönelmesini sağlanıyor. Birçok kişinin yöneldiği alanlar üzerinde üretim gerçekleşiyor. Bir kişi buzdolabına yönelirken, diğer kişi ise cep telefonlarına yönelebiliyor. Ev hanımları ise elektrikli ev aletlerine ilgi duyarken, diğer kişi de DVD’ler üzerine yatırımlar yapabiliyor. Bu durumda hiçbir şekilde yeni bir ürün almamak gibi bir durum söz konusu değil.

Genel olarak incelendiğinde eski ürünler üzerinden gelir elde edebileceğimiz gibi bir gerçek söz konusu oluyor. Günümüz popüler kazanç yöntemlerinden biri haline gelmiş olan kullanılmayan eşyaların satışı konusunda insanlar oldukça ilgiyle ve de çeşitli kazançlarla günlerini sürdürüyor. Her kesimden insanların kullanmadığı eşyaları yeni tüketiciyle buluşturması hem eşya sahiplerinin yüzünü güldürüyor hem de tüketicinin yüzünü güldürdüğü gözlemleniyor. Satmak istediğiniz bir ürün bulamadığınızda ya da “satabileceğim bir ürün yok” diye düşündüğünüzde sizin açışınızdan kıymetsiz bir ürünü yeni sahibiyle buluşturabilir ve de ek gelir elde edilebiliyor. Örnek verecek olursak, istenildiği gibi çalışmayan bir ütüyü, üniversite okuyan bir öğrenci açısından bakılacak olursa gayet lüks ya da kullanışlı olarak görülebilir ve satış gerçekleştirebilirsiniz. Çocuklarınızın küçükken oynadığı bebekleri yeni anne olmuş kişilerle buluşturabilir ve de ilgi çekici bir ürün olarak satışını gerçekleştirebilirsiniz.

Hangi Yöntemler İzlenmeli

Sektör haline gelmiş olan kullanılmayan eşyaların satımı, her geçen gün artış kaydediyor. Bu sektörden para kazanmak için öncelikle gerçekleştirmeniz gereken bazı aşamalar olmalıdır. Öncelikle yapmanız gereken bir kâğıt ve kalem alıp evinizdeki gereksiz eşyaların bir listesini çıkarmanız gerekiyor. Örneğin kullanmadığınız bir sandalyeyi, gereksiz olan kişisel eşyalarınızı ya da garajınızda duran bir sürü gereksiz eşyaları listeye ekleyin. Eklediğiniz listede birçok ürünün satışını yapabileceğiniz ürünler oluşacaktır. Her ayrıntı not edildiği takdirde sizlere yeni bir kazanç kapısı meydana çıkacaktır. Bu gibi durumlarda oluşabilecek birçok avantaj da ortaya çıkabiliyor. Anne ya da babanız ile ayrı yaşıyorsanız onların da evlerini ziyaret ederek kullanmadığı eşyaların bir listesini yaparak ek kazanç elde edebiliyor ve ürünleri yeni kullanıcıları ile buluşturabilirsiniz. Ürün listeniz ne kadar geniş yelpazede olur ise o kadar ek kazanç elde etme imkânınız büyük olacaktır. Bu gibi avantajları kullanan insanların gelirlerinde de artış olduğu düşünülebilir.

Eskimiş eşyaların ya da ev içerisinde gereksiz yer kaplayan eşyalarınızın satışı birçok yolla yapılabiliyor. Örneğin internet ortamında satışını yapabilir ya da ikinci el uygulamalar üzerinden birçok kazanç elde edebilirsiniz. Günümüzde ikinci el eşya alımı ve de satımı yapan birçok dükkân mevcut. O dükkânlara başvurular yaparak elinizdeki artan ya da gereksiz eşyaları nakite çevirebilirsiniz. Birçok farklı yollardan kazanç elde edilebiliyor. Kişinin isteğine göre ya bir satış noktasında ürünleri satabilir ya da tüm satış noktalarını kullanarak ürünlerinizin kısa bir süre zarfı içerisinde ek kazanca çevirebilirsiniz.

Çoğu kişi için geçerlilik kazanan bu sektör her yaş ve kişiye uygundur. Modası geçen aksesuarlar ya da kilere kaldırılan bir televizyon siz ürün sahibi için gereksiz olsa da günümüz ele alındığında birçok öğrenci için lüks sayılabilecek bir nitelikte olması görülebilir. Bir eşyanın modasının geçmesi ya da yararsız görülen eşyaların bir diğer kullanıcı açısından ele alındığında kurtarıcı rol oynadığı görülebilir. Gözlemler doğrultusunda incelendiğinde ne kadar farklı yollar denenirse, o kadar kazanç sağlandığı görülüyor.

Kullanılmayan Eşyalar ve Kazancı

Bu sektördeki kazanç kişinin evinde hazırladığı listeye göre değişim gösterebilir. Kısaca ne kadar ürün satabilirseniz, sattığınız ürünlerin de ortalama fiyatı değişim gösterecektir. Örneğin eskiyen eşyalarından 15 tanesini satarak 1000 TL de kazanabilir, 1 tanesini satarak 1000 TL de kazanım sağlayabilirsiniz. Kişinin belirlediği faktörler sayesinde ürünlerin satışındaki kazanç değişim gösterecektir. Gereksiz eşyalarından kurtulmayı düşünen kişi bu sektörden hem kazançlı çıkıyor hem de evlerinde fazlalık olarak nitelendirilen eşyalardan kurtularak ev içerisinde fazladan yer kaplayan ürünlerden kurtuluyor.


Yatırımcı Arıyorum

kobi vadisi

Yorumunuz