Yatırımcı Arıyorum

Denek Olarak Kazanç Sağlamak

Tıbbi Denek Olmak

Her insan için gelir elde etmek, becerilerini paraya dönüştürdüğü ya da kolay yoldan kazanç sağlamak oldukça önemli bir hal alıyor. Son dönemde oldukça ilgiyle karşılanan ve ek bir gelir kapısı olarak karşımıza çıkan ilaç denekliği, ilk zamanlarda olumsuz düşünen kişi için fikir değişikliğine götürebilecek kadar kazanç elde edilebiliyor. Ülkemiz göz önüne alındığında, ilaç denekliğine çok sık rastlanmamasına rağmen oldukça iyi gelirler elde ediliyor ve de bu meslek üzerinde yapılan çalışmalar daha sık bir hale getirilmeye çalışılıyor. Denek olmak isteyen bir kişi için ilk aşama oldukça korkulu ve kaygılı geçebiliyor. Fakat her meslekte olduğu gibi ilaç denekliğinin de bazı püf noktaları ve de ince bir aşaması oluşturulmuştur. Öncelikle denek olarak ek kazanç sağlamak isteyen bir kişinin, oluşabilecek riskler, deney süreçleri ve de hastanede kaç gün kalınması gibi konular üzerinde kısa bir eğitimden geçiriliyor.

Hangi Yöntemler izlenmeli

Ülkemizde ilaç denekliği konusunda insanların ilk verdiği tepki genel anlamda bakıldığında korkunç karşıladıkları gözlemleniyor. Kişinin denek olması için herhangi bir deneyim içerisinde olmasına gerek duyulmuyor. Bitirdiği üniversite ya da yüksek okul, dil bilgisi, yüksek lisans gibi niteliklerinin olması istenmiyor. Bu gibi durumlar sadece başvuru aşamasında gerçekleşiyor. Denek olarak kazanç elde etmek isteyen bir kişinin yapması gereken ilk şey, çeşitli üniversiteler ya da kliniklerin vermiş olduğu ilanları takip edilmesi uygun görülüyor.

Başvurular genel anlamda mülakata tabii tutulması gibi durumlardan oluşmuyor. Başvuru yapılmış olan kurum ya da üniversitelerden aranılarak çeşitli birkaç soruya yönlendiriliyor. Bu soruların çoğu sağlık durumunuz ile ilgili oluyor. Ne kadar alkol tüketildiği, sigara alışkanlığının olup olmaması ve de sağlık durumunuzun ne durumda olduğu ile ilgili sorular ilana başvuran kişiye yönlendiriliyor. Daha sonraki aşamalarda ise kurum tarafından kişinin uygunluğu kesinleşirse, çeşitli incelemeler için kuruma davet ediliyor. Davet kesinleştiği takdirde çeşitli kan tahlilleri, EKG ve de idrar örnekleri alınıyor. Çıkan sonuçlar üzerinde kurum onayından geçilir ise,  bir takım belgeler kişinin onayına sunuluyor.

İlaç denekliği için başvuran kişinin kurum tarafından incelenip tüm onayları verildiğinde kliniğe yatırılıyor. Yatırılan klinik içerisindeki kurallar, her klinik gibi sıkı oluyor. Dışarıdan herhangi bir eşyanın klinik içerisine getirilmesinin yasak olduğu belirtiliyor. Sigara kullanımı ya da alkol kullanımı bu süre içerisinde tüketilmiyor. Kurumun belirlemiş olduğu yiyecekler kişiye sunuluyor ve de kurumun istediği kadar su tüketilebiliyor. Bazı araştırmalarda kişinin adrenalin seviyesinin artmaması için çeşitli spor kanalları izlettirilmiyor. Kurumun deney süreçleri bazen bir gün bazen ise dört ay kadar sürebiliyor. Deneye katılmış ve başarıyla sonuçlanan bir araştırmanın bitmesi ile ilaç denekliği yapan bir kişi bir sonraki deneye katılabilmesi için en az iki ay kadar beklemesi gerekiyor.

Ülkemizdeki ilaç denekliği mesleği incelendiğinde başvuru ağırlığı öğrencilerden ve işsiz insanlardan olduğu tespit edilmiştir. Genel olarak birçok kişi ek gelir olarak bu mesleği tercih edebiliyor. Örnek vermek gerekirse, birçok memur ilaç denekliği yapmak için yıllık izinlerini kullanıp, ek kazanç elde edebiliyorlar. İş zamanlardaki yoğunluk azaldığında ise çoğu esnaf, ek kazanç sağlamak açısından ilaç deneği olabiliyor. Diğer bir açıdan ilaç denekliği incelenecek olursa, deneklerin birçoğu erkeklerden oluşuyor. Kadınlar açısından bakıldığında çeşitli anemi hastalıkları, beslenme bozuklukları ve de gebelik gibi nedenlerden dolayı tercihler arasına alınmıyor.

İlaç Denekliği ve Kazancı

Kurumdan kuruma değişiklik gösteren ücretler, test ücreti olarak 300 TL ile 1000 TL arası değişim gösterebiliyor. Fakat yapılacak test süreleri, testleri gerçekleştirecek firmalar, testlerin risk durumları gibi faktörler ücretleri oldukça yükseltiyor ve de düşürebiliyor. Genel açıdan bakılacak olursak, gönüllü deneklik üzerinden para kazanımı diye bir durum gözlemler arasında değildir. Çünkü test başına ücretler değişiklik gösterebiliyor. İlaç denekliği yapacak bir kişinin öncelikle bu mesleğin avantajlarını ya da dezavantajlarını çok iyi bir araştırma sonucunda gerçekleştirmesi gerekiyor. Zoraki bir meslek olmamak ile birlikte bu durum sadece ek gelir kazancı sağlamak isteyen kişinin vermek istediği karar ile belirleniyor. Bazı kişiler bu durumdan ek gelir kazanırken, bazı kişiler ise bilime hizmet ettikleri için ilaç denekliğini severek meslek haline getiriyor.

Not: bu iş modeli insan sağlığında kalıcı hasarlara sebep olabilir. Tavsiye niteliğinde olmayıp, sadece bilgi paylaşımı amaçlıdır.


bayilik veren firmalar

kobi vadisi

Yorumlar(4)

 1. Cevap yaz
  Anonim yorumu:

  Sonuçta yararı ve zararı bilinmeyen bir şeyi denemek durumundasın kardeşim. Hiç mi risk yok? Neden bu açıdan uyarılarınız yok. Denekliği bir meslekmiş gibi sunmanız da ayrı bir sorun. İhtiyacı olduğu için bu riski göze alan insanlar adına üzüldüm.

  • Cevap yaz
   kobivadisi yorumu:

   İsmi ve mail adresi olmayan sn. kullanıcımız, yorumunuz için teşekkür ederiz.

   Amacımız hiçbir ziyaretçimize bu meslek iyidir veya kötüdür, bu işi yapın yada yapmayın gibi vb. tabirler kullanmıyoruz. Sadece Türkiye ve Dünya piyasasında olan güncel iş modellerini sunuyoruz. Elbette görüşlerinize saygı duyuyoruz. Fakat sizde takdir edin ki, sağlık alanı Dünya tarihinde yaklaşık 3 bin yıllık bir geçmişe sahiptir. Şu anda Dünya genelinde yüzlerce farklı ilaç ve sağlık ürünleri üreticisi vardır. Özetle, sektör bu kadar ilerideyken ve herkesin ihtiyacı iken mutlaka sizin eleştirilerinize yanıt verecek yetkililer vardır.

 2. Cevap yaz
  ihsanertan55 yorumu:

  Merhaba peki nasıl denek olabilirim nereye başvuru yapmalıyım bilgi için dosnus yapın lütfen

  • Cevap yaz
   kobivadisi yorumu:

   Merhaba, yorumunuz için teşekkür ederiz. Kobi Vadisi olarak amacımız, siz değerli ziyaretçilerimize benzer konularda iş fikirleri/önerileri sunmaktır.

   Net olarak hangi kuruma ulaşacağınız hakkında bilgiye sahip değiliz. Internet üzerinden örn: ilaç firmaları ile iletişim kurarsanız, mutlak doğru noktaya ulaşabilirsiniz.

Yorumunuz