Nasıl Marka Sahibi Olurum?

Marka Sahibi Olmak

Günümüz iş hayatı üzerinde birçok yerde gördüğümüz, işletmelerin mallarını ya da hizmetlerini diğer işletmelerin mal ya da hizmetlerinden ayıran faktörlere marka deniyor. Bu faktörler isimlerini çeşitli maddeler üzerinden alarak firma ya da şirketlerin isimlerini oluşturuyor. Bu isimler çoğu zaman bir anlam ifade etmiyor olsa da birçok şekillerde firmaları temsil ediyor. Genel açıdan bakılacak olursa sadece isimlerden değil, sadece çizimlerden oluşabilen ve de günümüzde birçok işletmenin markası haline gelmiş marka olduğu gözlemleniyor.

Ülkemizde markalar çoğu zaman ticari unvanlar ile karıştırılıyor. Markalar ve ticari unvanların birbirleriyle alakaları olmadığı gibi işlevsel yönden her iki anlam taşıyan ifadeler arasında oldukça farklı bir durum söz konusudur. Ticari unvanların tescil durumları ticaret odalarında ya da vergi daireleri içerisinde yapılırken, oluşturulmuş bir markanın tescili ise Türk Patent Enstitüsünde işlemlerini sürdürüyor. Bu kurum haricindeki hiçbir kurum ya da kuruluş markaların tescilini gerçekleştirme gibi durumları yapmıyor. Belirlenmiş olan kuruma yapılan başvurular, oluşturulmuş markaların sorgulamalarını, başvuru sürecini, yayın süreçleri ve de karar kademelerini yine Türk Patent Enstitüsü tarafından takipleri sağlanıyor.

Kişiler ya da işletmelerin markaları mal ya da hizmet kaynaklarını belirtiyor ve de garanti süreçlerini oluşturuyor. Tüketiciler açısından düşünecek olursak ürünlerin ya da hizmetlerin hangi aşama süreçlerinde olduğunu ve de nasıl bir nitelik taşıdığını markalar üzerinden nitelendirerek, seçimlerini bu faktörlere dayanarak yapmalıdır. Bu açıdan düşünecek olursak markalarınız ya da hizmetlerinizden sadece sizler sorumlu oluyorsunuz. Bayilik verdiğiniz bir markanız var ise, Kobi Vadisi platformu üzerinden markanızı yeni kitlelere tanıtabileceğiniz yatırımcılara ulaşabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken; bayilik vermek istiyorum sayfasını ziyaret etmeniz yeterli olacaktır.

Gündelik iş hayatı ve günümüz piyasasında meydana gelen birçok rekabetin olduğu gözlemleniyor. Bu rekabetler içerisinde kişinin bir markası yok ise genel anlamda büyüyemiyor, var olamıyor ve de bilinmezliğin içerisine düşüyor. Eski zamanlara bakacak olduğumuzda kişilerin mal ya da hizmetler üzerindeki arzları sayesinde oluşmaya başlayan talepler meydana geliyordu. Günümüz iş hayatına baktığımızda ise devir değişerek yerini daha profesyonel bir iş alanlarına yöneltti.

Marka Ne Anlama Geliyor?

Kişi kendisine ait bir marka oluşturduğunda bu markanın garantisinin olduğu anlaşılıyor. Markalar, genel anlamda bir kaynak niteliğinde olup gelişmeye ve de odaklanmaya işaret gösteriliyor. Markalar kişilerin ya firmaların reklamları ve bilinirliğidir. Tüketici açısından bakıldığında markaları seçmek de ve tüketmek sadece tüketicinin elinde olan bir durum halini almıştır. Oluşturulan her bir marka firmaların her bir anlamda değeri ve de saygınlığıdır.

Arz edilmiş olan mallar ya da hizmetler üzerinden seçilmeniz durumunda tüketiciye sunmuş olduğunuz mal ve hizmetler karşısında kişisel imzanızı atabilmeniz ancak ve ancak oluşturduğunuz marka sayesinde gerçekleşebilir. Firmaların, şirketlerin, bireylerin, işletmelerin ve benzeri tüm iş hayatının bilinmesi ya da var olabilmesi markalar sayesinde gerçeklik taşıyor. Oluşturan şirketin markasını, diğer rakip firmaların önlerine geçerek tescil işlemlerine Kobi Vadisi platformu üzerinden ilan verebilirsiniz.

Marka Neden Tescil Edilmeli?

Türkiye’de kişilerin oluşturmuş olduğu markaların güncel bir hal içerisinde gerçekleştirme işlemlerine 1995 yılında başlanmıştır. Markaların korunması durumunda birçok yasa çıkartılmış ve de işletmelerin kullanmış olduğu markaların birbirleri üzerinden farklılaşması sağlanarak oluşturulan markaların birçoğu kanunlar sayesinde tescil edilmiştir. Türkiye sınırları içerisinde etkileşim gösteren her bir işletme için temel anlamda bir marka oluşturulması ve bu marka sayesinde tüketiciye kendilerini tanıtmaları sağlanmıştır. Marka Tescil Sınıfları

Eski zamanlarda oluşturulmuş markaların ilk önce genel halka tanıtımı ve daha sonra tescil etme gibi durumları olduğunda, hak sahipleri ve markasını oluşturan kişileri yüz yüze getirerek olumsuz bir durum ortaya çıkmıştır. Türk Patent Enstitüsü’nün açıklamış olduğu bilgilere göre tescil edilmemiş hiçbir marka üzerinden kişiler yasal olarak hak sahibi olamayacağı ve de gelir elde edemeyecekleri konusunda bilgilendirmeler yapılmıştır.

Türk Patent Enstitüsüne göre koruma altına alınmamış her bir markanın hak sahipleri tarafından, başka bir başvuru sahibi olan kişilerin tescil altına alabilmeleri ile birlikte bu durum hak sahibine yasal yollar üzerinden, hakkını arayarak durumun hangi vaziyet içerisinde olduğunu ve de gerçekliğini ispat etmesini uygun görüyor. Bu tarz tescil edilmemiş markaların hak sahiplerine maddi ve manevi açıdan oldukça sorunlar çıkardığı gözlemlenmiştir.

Marka Satın Almak

Tabiri caizse: Amerikayı yeniden keşfetmeden, ülke sınırlarımız içerisinde tüm aşamaları geçmiş, aktif olarak faaliyette olan marka ve şirketlere de yatırım yapabilirsiniz. Bunun için Kobi Vadisi portalında kayıtlı olan: Satılık Markalar sayfasını ziyaret ederek aktif ilanları inceleyebilir, anlık olarak ilan sahipleri ile iletişime geçebilirsiniz.kobi vadisi

Yorumunuz
Yeni Bayilikler

bayilik veren firmalar

Yeni İş Planları

iş planları
sponsor arıyorum
"Kobi Vadisi; 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK tarafından onaylı Yer Sağlayıcı'dır. Bu sebeple içeriklere yapılan yorumları araştırma yükümlülüğü yoktur. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz yorumları iletişim sayfasından bildirebilirsiniz."
google news icon
Google News üzerinden bizi takip ederek, en yeni içeriklerden haberdar olabilirsiniz

Nasıl Marka Sahibi Olurum?

okuma süresi: 4 dk
0