Yatırımcı Arıyorum

Marka Bilinirliğini Artırmak

Marka Bilinirliği Nasıl Arttırılır?

Markanız işletmeler için kendi kimliğiniz gibi önemlidir. Bu nedenle markaların sahipleri marka bilinirliğini arttırmak için çeşitli yollara başvurur. Bazen ajanslardan yardım alırlar bazen internetten sorularının cevabını bulmaya çalışırlar ve bazen marka yöneticilerini işe alırlar. Her ne yol izlenirse izlensin marka bilinirliği arttırmak tüm markalar için önemlidir.

Markalar ürünleri temsil eden birer kimlik gibidir. Marka bilinirliği kavramı genel olarak insanların bir ihtiyaç doğrultusunda almak istedikleri ürünler için aklına gelen ilk marka olarak hatırlanmak tanımıyla açıklanabilir.

Marka Bilinirliğini Etkileyen Faktörler

Marka bilinirliğini arttırmak için yapabilecekleriniz şu şekilde özetlenebilir;

 • Markanızın sahip olduğu ürün veya hizmetlerini iyi şekilde tanımalısınız

Markanızın sahip olduğu ürün veya hizmetleri iyi şekilde bilmesi ürünün özelliklerini ön plana çıkarılmasına yardımcı olur. Ürünlerinizin özelliklerinizi bilmeniz ürünlerinizden emin olmanızı sağlar. Eğer bir marka kendi sunduğu ürünlerden emin değilse müşterilerinizin ürünlerinizden emin olmasını bekleyemezsiniz. Özellikle yeni ortaya çıkmış markaların bilinirliklerini arttırma yolunda izlemesi gerekenler kesinlikle ürünlerin avantajlı ve dezavantajlı olan özelliklerinin belirlenmesidir. Yanlış özelliklerle anlattığınız ürününüzü alan müşteriniz beklediğini bulamayınca markanız hakkında kötü düşüncelere kapılabilir.

 • Markanızın hitap ettiği hedef kitlenizi iyi şekilde analiz etmelisiniz

Markanızın hitap ettiği bir hedef kitle vardır. Hedef kitlenizin alışkanlıklarını, demografik özeliklerini, sahip olduğu kültürü, yaşadığı coğrafi konumu, satın alma davranışları, psikolojik ve sosyolojik pek çok veriyi incelemeniz ve iyi şekilde analiz etmeniz gerekir. Ürünlerinizin hitap ettiği hedef kitleyi bu şekilde iyi anlamanız hedef kitlenizin ihtiyaçlarına tam olarak karşılık verebilmenize yardımcı olur. Hedef kitleniz bu şekilde iyi analiz edildiğinde ihtiyaçlarına tam olarak karşılık veren markayı aklında tutacaktır. Marka bilinirliğinizi oldukça arttıracaktır.

 • Markanızın farklı ve değerli olduğunu anlatmalısınız

Marka bilinirliğini arttırmak için markanızın rakiplerinizden farklı ve daha değerli olduğunu hedef kitlenize anlatmalısınız. Markanızın diğerlerine kıyasla öne çıkan yönlerini belirleyerek bu yönlerin vurgulanmasını sağlayabilirsiniz. Sunduğunuz ürünlerin kalitesinin farkını ve fiyatının farklılığını vurgulamanız müşterinizin dikkatini çekebilir. Eğer hedef kitleniz aksini söylemiyorsa insanlar genellikle fiyatı uygun ve kalitesi yüksek ürünler almak ister.

Markanızın farklı ve değerli olduğunu insanlara hissettirecekleri duygularla anlatmaya çalışabilirsiniz. Markanızın farklı ve değerli olduğuna ikna olan müşteriler sizin markanızı diğer markalardan üstün görecektir ve markanızı tanıyacaktırlar. Bu şekilde marka bilinirliğinizi arttırabilirsiniz.

 • Markanızın sahip olduğu kültürü anlatmaya çalışın

Her markanın kendine ait bir kültürü vardır. Markanızın sahip olduğu kültürü, misyon ve vizyonunuzu insanlara anlatmalısınız. Markanızın sahip olduğu kültür hedef kitlenizin kültürüyle uyuşuyorsa sizin markanıza dair bir sempati duymalarına yardımcı olabilir. Markanızın sahip olduğu kültürü anlatmanız insanların kafalarında bir resim belirlemesine ve hayal etmelerine yardımcı olacaktır. Bu şekilde insanların akıllarında kalmanız mümkündür. Markanız insanların akıllarında yer ettikçe marka bilinirliğiniz artacaktır.

Marka Bilinirliğini Arttırmada Etkili Yöntemler

 • Markanızın dijital kanallarda yer almasını sağlayın

Günümüzde dijital kanallar çok fazla kullanılıyor. Hemen hemen tüm markalar sosyal medyada ve Google’da yer alıyor. Markanızın sosyal medyada yer alması sosyal medyada marka bilinirliğinizi arttırmaya yönelik reklam vermenizi sağlar. Potansiyel müşterileriniz sosyal medyada yer alıyor olabilir. İnsanlar sizin ürününüzü almadan önce sosyal medyadan markanızı aratacaktır. Sosyal medyada yer almayan bir markaya güvenmemeleri olasıdır. Bu nedenle potansiyel müşterilerinizin yer aldığı sosyal medya kanallarında aktif olmalı ve reklamlarınızı iyi şekilde ayarlamalısınız. Sosyal Medyada Marka Bilinirliği Nasıl Artırılır?

Markanızın Google’da yer alması marka bilinirliğinizi arttırmak için oldukça önemlidir. Google’da her gün çok fazla sayıda arama yapılıyor. İnsanlar genellikle ihtiyaç duydukları ürünleri ilk önce Google’da aratır. Bu arama sonuçlarında sizin markanızın görüntülenmesi markanız için oldukça önemlidir. Sonuç ekranında markanızı gören potansiyel müşterileriniz sizin markanızı araştıracaklardır. İhtiyaçlarını gidermeniz halinde markanızı akıllarında tutacaklardır. Dijital kanallarda yer almanız bu nedenle marka bilinirliğinizi arttırmanız yolunda size oldukça yardımcı olacaktır.

 • Ürünlerinizi / hizmetlerinizi sürekli geliştirin

Markanızın sahip olduğu ürünler belirli zamanlarda insanların ihtiyaçlarını giderebilir. Gelişen teknoloji ve gelişen dünya düzeniyle birlikte markanızın sahip olduğu ürünlere insanların ihtiyaçları giderek azalabilir ve bazı durumlarda ihtiyaçları tamamen ortadan kalkabilir. Bu duruma düşmemek için gelişen teknolojiye ayak uydurarak ürünlerinizi sürekli geliştirmelisiniz. Değişime ve gelişime açık olan bir marka olmanız insanların ihtiyaçları değişse bile sizin de ürünleriniz değişeceği için sizi tercih etmeye devam etmelerini sağlayacaktır. Buda marka bilinirliğinizi arttırmanız için önemli bir adımdır.

 • Markanız için sponsorluk çalışmaları yapın

Markanızın hedef kitlesiyle iletişim kurabilmesi için düzenleyeceğiniz etkinlikler ve aktiviteler önemlidir. Düzenleyeceğimiz etkinlik ve aktivitelere katılan hedef kitleniz markanızla doğrudan iletişim kurabilecektir. Bu sayede akıllarında kalmanız ve marka bilinirliğinizi arttırmanız mümkündür. Düzenlediğiniz etkinlik ve aktivitelerin sosyal medyada paylaşımlarını yapmanız, etiketleri kullanarak daha çok kişiye ulaştırmanız mümkündür. Bu şekilde etkinliğinize katılamayan hedef kitleniz sosyal medyadan sizi takip edebilir.

 • Sosyal sorumluluk projelerinde yer alın

Markanızın sosyal sorumluluk projelerinde yer alması hem toplumsal fayda sağlar hemde marka bilinirliğini arttırmanıza yardımcı olur. Markanızın vizyon ve misyonuna uygun sosyal sorumluluk projelerinde yer almanız veya kendi sosyal sorumluluk projenizi oluşturup bulunduğunuz sektöre öncülük etmeniz markanız için oldukça iyi bir marka bilinirliği sağlayacaktır.

 • Reklam yapın

Markanızın bilinirliğinizi arttırabilmek için reklamların gücü hafife alınamayacak kadar çoktur. Büyük markaların hepsi reklam kanallarını çok etkin kullanır. Markanız için reklam kanallarınızı çok etkin kullanmaya özen gösterin. Marka Bilinirliği İçin En Büyük Formül: Reklam

 • Müşterilerinizle doğrudan iletişim kurmaya çalışın

Markanız için müşterilerinizle doğrudan iletişim kurmanız önemlidir. Bu sayede markanızın müşteriler üzerinde oluşturduğu etkiyi anlayabilirsiniz. Markanızı oluşturan en temel etken müşterilerdir. Müşterilerinizin istek ve arzuları markanız için önemlidir. Markanız müşterilerinizin istek ve arzularını karşılıyorsa ve müşterileriniz bu durumdan memnunsa marka bilinirliğiniz iyi yönde artmış olacaktır. Marka bilinirliği her zaman iyi yönde değil bazen kötü yönde sağlanabilir. Bu durumun önüne geçmek için markanızı kötü şekilde tanıtmamalısınız.

 • Markanızı bir karakterle bütünleştirebilirsiniz

Markanızı hedef kitleniz tarafından sevilen bir karakterle bütünleştirirseniz hedef kitlenizin dikkatini çekeceksinizdir. Hedef kitleniz sevdiği bir karakterle sizin markanızın bütünleştiğini gördüğünde heyecanlanacaktır. Markanıza duyduğu ilgi artacaktır. Bu durumda marka bilinirliğinizi arttırmanız için yardımcı olacaktır.


bayilik veren firmalar

kobi vadisi

Yorumunuz