Yatırımcı Arıyorum

Satış Hunisi Nasıl Oluşturulur?

Satış Hunisi Oluşturmak

Potansiyel müşterilerin alışveriş için birçok seçeneği vardır, bu yüzden şirketler kendi ürün veya hizmetlerini seçmelerini sağlamak için verimli bir şekilde pazarlamak zorundalardır. Sıkı ve optimize bir satış hunisi olmadan, müşterinin beklentilerinin ne olduğu ve ne istediği tahmin edilebilirken yapılan bir hatayla satış kaybedilir. Oysa bir satış hunisi oluşturmak pazarlama çalışmalarını en üst seviyeye çıkartacak bir pazarlama stratejisidir. Satış hunisi oluşturmayı düşünenlerin bunu gerçekleştirmek için planlı bir şekilde bazı adımlar atmaları gerekir.

Şirket hunisi oluşturmayı düşünenler için, nasıl hızlı bir şekilde satış hunisi oluşturulacağına dair adımlar aşağıda verilmiştir:

Satış Hunisi Oluşturma Adımları

1. Adım: Kitlenizin Davranışını Analiz Edin

Kitleniz hakkında ne kadar fazla şey bilirseniz, satış huniniz o kadar etkili olur. Ürün ya da hizmetinizi herkese pazarlamaya çalışmazsınız, sattıklarınıza alacak olan kitlelere pazarlarsınız. Kitlenizin web sitenizdeki trafiği takip etmek için hazırlanmış programlardan kullanarak kitlenizin davranışlarını analiz edebilir, ürün pazarlamanızdaki nüansları bu bilgilere göre yapabilirsiniz. Bu analizlerle elde edilen kullanıcı davranışı raporları, sitenin etkinliğini izlemenize ve kişilerin sitenize nasıl katılım gösterdiğini belirlemenize yardımcı olur. Kitlenizin hangi ürün ya da hizmete daha çok tıkladığı, ne kadar süre kaldığı, sonrasında hangi ürüne geçtiği gibi veri noktalarının tümünü belirlenerek pazarlama stratejinizi o noktalarda daha hassaslaştırabilirsiniz.

2. Adım: Kitlenizin Dikkatini Çekin

Satış huninizin çalışmasının tek yolu, kitleleri bu işe çekebilmenizdir ve bu, içeriğinizi hedef kitlenizin önüne koymak anlamına gelir.Organik rotayı kullanarak tüm platformlarınızda tonlarca içerik yayınlayabilir, infografik, videolar ve diğer içerik türleriyle çeşitlendirebilirsiniz. Şayet bu iş için daha fazla bütçe ayırmak istiyorsanız, birkaç reklam yayınlayabilirsiniz. Bu reklamları yayınlamak için ideal yer, hedef kitlenizin nerede bulunduğuna bağlıdır. B2B satış yapıyorsanız, LinkedIn reklamları mükemmel bir çözüm olabilir.

3. Adım: Bir Açılış Sayfası Oluşturun

Reklamınızın veya diğer içeriğinizin potansiyel müşterilerinizi bir yere götürmesi gerekiyor. İdeal olarak, onları kaçırılmayacak bir teklifle bir açılış sayfasına yönlendirme yapabilirsiniz. Bu kitlelerin satış hunisinde hala düşük olmasından dolayı satışı zorlamak yerine, potansiyel müşterileri yakalamaya odaklanılmalıdır. Bir açılış sayfası ziyaretçiyi bir sonraki adıma yönlendirmelidir. Bu konuda ücretsiz bir e-kitap indirmeleri veya bir eğitim videosu izlemeleri gibi, onlara tam olarak ne yapacaklarını söyleyen eylem çağrısına ihtiyacınız vardır.

4. Adım: Bir E-posta Kampanyası Oluşturun

Müthiş bir içerik sunarak müşterilerinize e-posta yoluyla pazarlama yapabilirsiniz. E-posta kampanyası düzenli olarak yapılmalıdır, ancak çok sık yapılarak sıkılmalarına neden olabilir. Bu yüzden haftada bir veya iki e-posta yeterlidir.Bu noktada önce pazarınızı eğiterek satışa başlamalısınız. Ne öğrenmek istiyorlar? Onları almaya ikna etmek için hangi engellerin ve itirazların üstesinden gelmeniz gerekiyor? Gibi soruların cevapları bir kampanya teklifi olarak sunabilirsiniz. Bu, potansiyel müşterilerinizin harekete geçmesine ilham verecek bir içeriğin parçasıdır.

5. Adım: İletişimde Kalın

Mevcut müşterilerinizi unutmamalısınız ve ihmal etmemelisiniz. Bunun için onlara ulaşmaya devam ederek irtibatı sürdürmelisiniz. Satın aldıkları için teşekkür etmek, ek kupon fırsatı sunmak ya da kampanyalar konusunda bilgilendirmek için onları sosyal medya adresinize dahil edebilirsiniz. Satış Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

Satış Hunisinin Başarısı Nasıl Ölçülür?

İşiniz büyüdükçe satış huniniz ince ayar gerektirebilir, bu şekilde müşterileriniz hakkında daha fazla bilgi edersiniz, ürünlerinizi ve hizmetlerinizi çeşitlendirirsiniz. Satış dönüşüm huninizin başarısını ölçmenin harika bir yolu, dönüşüm oranlarınızı izlemektir.Örneğin, bir Facebook reklamını tıkladıktan sonra kaç kişi e-posta listenize kaydolur?Ve onları takip edebilirsiniz.

Ayrıca satış hunisinin her aşamasına dikkat etmelisiniz ve dikkat edileceklerden bazıları şunlardır:

  • İlk içeriğinizle yeterince tüketicinin dikkatini çekiyor musunuz?
  • Potansiyel müşterileriniz size iletişim bilgilerini verecek kadar güveniyor mu?
  • E-posta damla kampanyanızdan ve diğer pazarlama çabalarınızdan güvenli alımlar yaptınız mı?
  • Mevcut müşteriler geri gelip sizden tekrar satın alıyor mu?

Bu soruların cevaplarını bilmek, satış huninizi nasıl ayarlamanız gerektiğini bilmenize yardımcı olacaktır.

Satış hunisi oluşturma ve optimize etme zaman alan bir süreçtir ve zordur. Ancak rekabetçi bir pazarda hayatta kalmanın tek yolu budur.İster inanın ister inanmayın, yazı tipi seçimi kadar küçük bir ayrıntı dönüşümleri etkileyebilir. Kitlelerin şirketinizden çok hızlı bir şekilde satın almalarını isterseniz, onları kovalamanız ve takip etmeniz gerekir. Ne istediğinizi ve izleyicilerinizin ne istediğini temsil eden bir satış hunisi oluşturmak için zaman ayırmalısınız. Zamanla bu geliştirerek, çeşitli satış hunisi aşamalarına yaklaşımlarınızda ayar yapmalı ve çabalarınızın neden çalışmadığını tespit etmelisiniz.

Mümkün olan en kısa zamanda satış huninizi oluşturmaya yönelik harekete geçmek, potansiyel müşterilerden ve dolayısıyla pazardan o kadar büyük pay kapmak demektir. Oluşturmak ve optimizasyonu sağlamak ilk etapta zor gibi görünse de meyvelerini toplamaya başladığınız zaman uğraşmaya değer olduğunu göreceksiniz.


yatırım ilanları

kobi vadisi

Yorumunuz