Yatırımcı Arıyorum

Seramik Üretimi Yaparak Para Kazanmak

Seramik Nedir?

Seramik, yüzyıllardır insanların kullandıkları bir malzemedir. Doğal olarak ortaya çıkmayan bu malzeme belirli elementlerin bir araya getirilmesi ile oluşmaktadır. Evlerde yemek için kullanılan tabaklar, fayanslar ve daha birçok ürün olarak karşımıza çıkmaktadır.

Seramik, sözlük tanımı yüksek sıcaklıkta pişirilen toprağın dönüştüğü nokta anlamına gelmektedir. Bu dönüşümün ardından uygulanan işlemler ile birlikte porselen ve fayans olarak karşımıza çıkmaktadır. El işçiliği uygulanarak ortaya çıkanlar vazo, çömlek ve çanak olarak nesnelere dönüşmektedir. Topraktan yapılmasına rağmen doğru elementler sayesinde uzun yıllar boyunca bozulmadan kullanılması sağlanmaktadır.

Seramik Üretimi Nasıl Yapılır?

Seramik üretimi ülkemizde uzun yıllardır fabrikasyon olarak yapılan işlemlerden bir tanesidir. Güçlü firmaların yanında uygun fiyatlar ile satış yapan birçok küçük işletme de vardır. Temel hammaddesi olan kilin uygun ortamda hazırlanarak pişirilmesinin ardından seramik ortaya çıkmaya başlar.

Seramik tarihinin yapılan araştırmalar sonucunda 8000 yıllık tarihi bulunmaktadır. Üretimi için kullanılan maddeler belirli oranlarda bir araya getirilmelidir. Gözenekli ve gözeneksiz olmak üzere iki farklı seramik türü bulunmaktadır. Günlük hayatın içinde kullanılan fayans, porselen ve çömlekler en çok kullanılan türleridir. Tabi bunun için özel bir tesis kurulması ve yüksek bir meblağ harcanmalıdır. Bu işi yapabilmek için öncelikle her şeyiyle işten anlamak gerekmektedir.Seramik Üretimi Yapmanın Maliyeti

Düşük maliyet ile yapabilmek için üretici olmamalı ve küçük bir atölye açarak seramiği alarak üretimini yapmalısınız. Büyük bir tesis için öncelikle bir kaynak bulunmalıdır. Kilin çıkarılabilmesi için devletten gerekli izinler alabilir.

Net bir maliyet hesabı yapılması kolay değildir. Rekabetçi bir pazara sahip olduğu için piyasa da tutunabilmek için kalite her zaman birinci planda yer almalıdır. Bu işin yüksek maliyet ile yapılmasına neden olacaktır. Daha çok İç Anadolu bölgesinde üretimi yapılmaktadır. Uygun hava koşulları ve uygun toprağın en çok bu bölgelerde bulunması işe daha çok rağbet gösterilmektedir.

Tesis içerisinde besleme sistemi, şarjlı değirmen, karıştırıcı ve açıcı ile birlikte spray dryer adı verilen makineler bulunmalıdır. Bu makineler ile birlikte dahi tesisin bir milyon TL üzerinde bir maliyeti olacağı aşikârdır.

Seramik Üretimi Yaparak Ne Kadar Para Kazanabilirsiniz?

Rekabet çok yoğun olmakla birlikte pazarda kendinize yer bulabilirseniz kazancınız da yüksek olacak bir iştir. Maliyetli bir iş olmasının yanında üreticisine kısa sürede geri dönüş sağlaması ile de bilinmektedir. Eğer piyasa da tutunmayı başarabilirsiniz kazanç elde edilebilir.

Bunun yanında risk oranı da yüksektir. Tüm harcamayı yaptıktan sonra üretimi gerekli kalite de ve güzellikte yapamazsanız müşteri sayınızın hiç artmamasıyla karşı karşıya kalabilirsiniz.  O nedenle bu işi yapacakların çok dikkatli hareket etmesi ve işi temelden öğrenmesi gerektiğini de özellikle belirtmek gerekiyor.kobi vadisi

Yorum(1)

  1. Cevap yaz
    Ünsal yorumu:

    Benim düşüncem işe yeni giren birisinin kaliteli ürünler üretip büyük firmalara nazaran daha ucuz satması gerekir sizce bu mümkünmüdür yani pazardaki rekabetten kastınızı büyük firmaların ucuzdan satması olarak algılayabilirmiyiz

Yorumunuz